Corona virüse karşı bağışıklığın gücünü ölçen test kiti geliştirildi: Bağışıklık testi nasıl yaptırılır?

Corona virüs sonrası herkesin en merak ettiği konu "Bağışıklık nasıl güçlendirilir?" oldu. Bunun yanı sıra "Bağışıklık testi yapılıyor mu?", "Bağışıklık testi yapan hastaneler hangisi?" sorusu internette sıkça araştırılıyor. Peki, bağışıklığımızın gücünü test ile anlamak gerçekten mümkün mü? Corona virüse karşı bağışıklık sisteminin gücünü ölçen ‘Covıd-19 total antikor’ isimli test kiti geliştirildi. Yeni test kitinin üretimine bu ay başlanması planlanırken, kısa sürede ayda 25 milyon adet üretilmesi hedefleniyor. Test kitiyle ölçüm kandan yapılıyor ve 10 dakikada sonuç veriyor.

04 Mayıs 2020, Pazartesi 15:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tıbbi teknoloji şirketi Siemens Healthineers, corona virüs (COVID-19) salgınını kontrol altına alabilmek ve toplumsal bağışıklığı test edebilmek için kandaki SARS-CoV-2 antikorlarının varlığını tespit edebilen antikor testi geliştirdiğini açıkladı. Test kitine yönelik bilgi veren Siemens Healthineers Kurumsal Hizmetler Laboratuvar Medikal Direktörü Prof. Dr. Filiz Akbıyık, “Yüzde 99,8 gibi yüksek hassaslıkta ölçüm yapılabilen yeni test, şu an laboratuvarlarda kurulu olan cihazlarla uyumlu olarak çalışabiliyor. Bu özelliği sayesinde de saatte 440 test sonucu üretme kapasitesine sahip Siemens Healthineers ‘Atellica Solution’ sistemlerinde sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede sonuç alınabiliyor” dedi.


"Kişilerin bağışıklığı olup olmadığı anlaşılacak"

"Kişilerin bağışıklığı olup olmadığı anlaşılacak"

DHA'ya konuşan Prof. Dr. Akbıyık, “Ayrıca saatte 240 test sonucu üretebilen Siemens Healthineers Centaur XPT sistemi ile 18 dakikada ve saatte 180 sonuç üretebilen Siemens Healthineers Centaur CP sistemi ile de 15 dakikada sonuç alınabilecek. Siemens Healthineers COVID-19 Total Antikor testi sayesinde hastalığa ilişkin olarak kişilerin bağışıklığının olup olmadığı veya virüse maruziyeti ölçülebildiği için de toplumsal hayata daha erken dönüş için sağlıklı veri akışına neden oluyor. Hızlı ve kesin sonuç alınmasını sağlayacak test kitinin üretimine bu ay başlanacak ve hazirandan itibaren de ayda 25 milyon adet üretilebilecek” diye konuştu.


"Kandan ölçüm yapıyor"

"Kandan ölçüm yapıyor"

COVID-19 Total Antikor testinin önemi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Akbıyık, “Covid-19 Total Antikor Testi ise seroloji testi olarak da isimlendiriliyor ve kan örneği ile çalışıyor. COVID-19 Total Antikor testi, Covid-19 enfeksiyonu sonrasında bağışıklık sistemi tarafından, virüsle savaşması için virüse özel üretilen IgM ve IgG proteinlerini (antikorlarını) ölçüyor. IgM proteinleri virüs bulaştıktan ortalama 5 gün, IgG proteinleri ise ortalama 14 gün sonra kanda ölçülebilir düzeylere ulaşıyor. IgG proteinleri dolaşımda kaldığı sürece virüse karşı bağışıklık devam ediyor. Hastalık çok hafif semptomlar ile hatta herhangi bir semptom vermeden atlatılsa bile kanda Covid-19 virüsüne karşı üretilmiş bu antikorların, Total Covid-19 Antikor testi ile gösterilmesi kişilerin virüse karşı bağışık olduğu anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Siemens Healthineers Laboratuvar Diagnostik Başkanı Deepak Nath ise, “COVID-19 ile mücadelede yüksek kaliteli test ihtiyacını karşılamak için tüm gücüyle çalışıyoruz. COVID-19 Antikor Testi, laboratuvarların beklediği kesinlik, hassasiyet ve özgünlük ile tasarlandı. Bu testin geliştirilmesinde görev alan ve birçoğu salgının merkezinde bulunan meslektaşlarımızın özverili çalışmaları ile gurur duyuyorum” dedi.


Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Öncelikle et, vücut hijyenine çok dikkat etmeliyiz. Bunun yanında strese girip vücut bağışıklığını düşürmemek çok önemli. Bizienfeksiyondan koruyan ve toksik ajanlarla savaşan bağışıklık sistemimizdir. Peki stres faktörünü uzaklaştırmanın yanında bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılmalıdır?

  • Düzenli uyku: Kaliteli uyku düzeni bağışıklık sistemini olumlu yönde etkilemektedir.
  • Düzenli fiziksel aktivite: Aktivite rutini olan bireylerin vücut dirençleri daha fazladır.
  • Sağlıklı beslenme: Güçlü bir savunma mekanizması oluşturmanın temelinde yeterli ve dengeli beslenme veantioksidan besinlerce zengin beslenme yer almaktadır. Antioksidan etkiye sahip olan A, C, E vitaminlerin, selenyum, çinko, magnezyum gibi minerallerin, omega-3 ve omega-9 yağ asitlerinin alımı çok önemlidir. Bol taze sebze meyve tüketimi vitamin-mineral alımını büyük oranda karşılamaktadır. Bunun yanında; ara öğünlerde sıcak içecekler olarak ıhlamur, kuşburnu, ekinezya, yeşil çay, ahududu, böğürtlen çayların tüketimi ile yeterli su tüketimi hastalıklardan karşı korunmada ve tedavi sürecini kolay atlatmaya yardımcıdırlar.

Bağışıklığı güçlendirmenin 7 yolu

Bağışıklığı güçlendirmenin 7 yolu

1-C vitamini: Önemli antioksidanlardan biri C vitaminidir. C vitamini vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlar, savunma sistemini güçlendirir. Portakal, limon, mandalina, maydanoz, tere, roka, ıspanak, gibi besinler bol miktarda C vitamini içerir. C vitamini çok kolay kayba uğrayabileceği için meyveler soyulduğu gibi tüketilmeli, Çiğ yenebilecek sebzeler pişirilmeden tüketilmelidir.

2-A vitamini: Vücutta savunma sisteminde görev alır, lenfosit yapımı ve antikor oluşumunu artırır böylece enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, yeşilbiber, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyvelerde bulunan A vitamini güçlü bir antioksidandır.

3-E Vitamini: Antioksidan özelliği olan vitaminlerden biridir. En zengin kaynakları; fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, tahin gibi besinlerdir.

4-Çinko: Vücut direncini arttırmaktadır. En iyi kaynakları; kırmızı et ve kabuklu deniz ürünleri ile karaciğer gibi hayvansal kaynaklı besinlerdir. Orta düzey kaynakları; fındık, ceviz, fıstık gibi kuruyemişler, süt, peynir ve kuru baklagiller gibi bitkisel kaynaklardır.


5-Omega 3- Omega 9: Sağlıklı beslenmede omega 3 ve 9 büyük yer kaplamaktadır. Omega-3 yağ asitleri, balık, keten tohumu, ceviz, semizotu gibi gıdalarda bulunurken, omega 9 zeytinyağında yüksek oranda bulunmaktadır.

6-D vitamini: Birincil D vitamini kaynağı bilindiği üzere güneştir. Kış aylarından çıktığımız bu dönemde eksiklik durumu var ise takviye kullanılmalıdır.

7-Yoğurt ve kefir tüketin: Probiyotikler, Florayı güçlendirerek gastrointestinal sistem enfeksiyonlarına karşı direnç oluştururlar. Antimikrobiyal aktiviteyi üst düzeyde tutarlar. İmmun fonksiyonlara destek verirler. Probiyotikler; fermente yoğurt, kefir, boza ve tarhana, turşugibi ürünlerde bulunur. Prebiyotikler ise probiyotiklerin büyüme ve gelişmesini sağlayan, aktivitelerini arttıran sindirilmeyen karbonhidrat bileşikleridir. Prebiyotikler ise başta lifli gıdalarda (enginar, kereviz, pırasa, kuşkonmaz, yulaf ve muz gibi) bulunurlar.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Doğum sonrası anne estetiği nedir? Anne estetiği ile ilgili bilmeniz gerekenler