Corona virüse yakalanan kadının parmakları siyah renge döndü

Corona virüse yakalanan kadının parmakları siyah renge döndü

İtalya'da corona virüse yakalanan bir kadının parmakları siyah renge döndü, uzmanlar kangrenin 'sitokin fırtınası' adı verilen bağışıklık aşırı reaksiyonu sonucu olabileceğini ifade etti.

12 Şubat 2021, Cuma 10:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İtalya’da ismi verilmeyen 86 yaşındaki kadının corona virüs olduktan sonra damarlarında ciddi hasar ve kan pıhtıları olarak bilinen tehlikeli tıkanmalar olduğu tespit edildi. Kangrenli parmakları kesmek zorunda kalan İtalya'daki doktorlar, hastanın durumunu corona virüsün 'ciddi bir etkisi' olarak nitelendirdi.

Uzmanlar, virüsün damarlarda tıkanıklığa neden olduğundan tam olarak emin olmadıklarını ancak corona virüsle ortaya çıkan 'sitokin fırtınası' adı verilen bir bağışıklık aşırı reaksiyonunun olası sonucu olduğu yönünde görüş bildirdi. Bağışıklık tepkisi aşırı hızlanmaya başladığında, sağlıklı dokuya zarar verip hasar görmüş damarlarda kan basıncının düşmesine ve pıhtı oluşumunun artmasına neden olduğu belirtildi.

Daha önce de görüldü

İtalya’daki vakanın benzeri corona virüs etkilerinin dünyanın başka yerlerinde nadir de olsa rastlandığı ifade edilirken, NHS'nin araştırma kolu olan Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü'nde çalışan Profesör Graham Cooke konu hakkında yaptığı açıklamada Covid'in birden fazla sistemi içeren bir hastalık olduğunu ifade etti.

Doktorlar, kan pıhtılaşma sorunları olan önemli miktarda Covid-19 hastası fark ettiklerini ve bunun da hastalığın hem vasküler hem de solunum yolu enfeksiyonu hastalığı olduğu endişesini uyandırdığını belirtti. King's College London'dan Profesör Roopen Arya, Mayıs 2020 ayında corona virüs hastanesindeki hastalarının yüzde 30'unda kan pıhtıları problemi olduğunu açıkladı.

DHASıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Japonya, Pfizer aşısında ilk siparişini aldı