Corona virüsle baş etmek için uyku kalitesine dikkat

Corona virüs pandemisi nedeniyle evde kalan herkesin uyku düzeni bozuldu. Gerek kaygı, gerek evden çalışma şekli, insanları kalitesiz uykuya itebiliyor. Kalitesiz uyku ise insanları depresyona kadar sürükleyebiliyor. "Kaliteli bir uyku en ideal antidepresandır" diyen Opr. Dr. Arif Eroğlu, kaliteli uyku için yapılması gerekenleri anlattı.

15 Nisan 2020, Çarşamba 12:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

"Stresten uzak kalmanın ilk göstergesi iyi kaliteli bir uyku" diyen Opr. Dr. Arif Eroğlu, şunları söylüyor:

Kaliteli uyku bağışıklığı artırarak virüslerden korunmada ve hastalık varsa iyileşme aşamasında çok etkili. Yetersiz ve kalitesiz uyku bağışıklık sistemini zayıflatıp vücudu dayanıksız hale getirir. Güne sağlıklı ve keyifli bir başlangıç yapabilmek için en önemli koşullar arasında rahat bir uyku var. Sosyal yaşamı ve kişisel ilişkileri de olumsuz etkileyen uyku sorunları için hemen ilaç kullanmak yerine vücut dayanıklılığını arttırıcı doğal ve pratik önlemler almak çok daha olumlu sonuçlar veriyor.


"Kaliteli uyku en ideal antidepresandır"

Kaliteli bir uykunun en ideal antidepresan olduğunu söyleyen diye belirten Opr. Dr. Arif Eroğlu, uykunun bedensel dinlenmenin yanında zihinsel fonksiyonların da yenilendiği bir süreç olduğunu ve sağlıklı bir vücut için uykunun süresinden ziyade kalitesinin artırılması daha önemli olduğunu belirtiyor.

"Kronik uykusuzluk virütik enfeksiyonlara davettir" diye ifade eden Opr. Dr. Arif Eroğlu, "Dikkat eksikliği,konsantrasyon güçlüğü, aşırı gerginlik, performans düşüklüğü, anksiyete, yüksek tansiyon vb. gibi problemlerin altında sıklıkla uyku düzeninde bozukluk yatıyor" diye belirtti.

12 adımda kaliteli uyku

12 adımda kaliteli uyku

 • Öncelikle iyi bir uyku için yatak odasında uyunmalı. Televizyon karşısında kısa kestirmelerden kesinlikle kaçınılmalı.
 • Odanın ve şartların uyumaya uygun olması gerekir.İdeal oda sıcaklığı 22 derece. Gürültü, ısı, nem oranı, yatağın rahatlığı, yastığın kalitesi bile uykuyu etkiler; bundan dolayı kişisel seçimlere son derece özen gösterilmeli.
 • Televizyon, cep telefonu, bilgisayar gibi elektronik eşyalar yatak odasında bulundurulmamalı. Gün içi elektronik cihazlarla çok vakit geçirilmesi önerilmiyor.
 • Yatak odasının karanlık, sessiz, ideal sıcaklıkta olmasına dikkat edilmeli.
 • Uyurken zifiri karanlık tercih edilmeli,gece lambası yakılmamalı. Melatonin hormonu sadece koyu karanlıkta salınır.

 • 20:30 - 23:00 arasında melatonin hormonu pik yapar. Bundan faydalanmak için bu saatler arasında uykuya dalmak uyku kalitesini artırıyor.
 • Yatağa yatmadan önce diş fırçalanmalıdır ve tuvalete gidilmelidir.
 • Akşam 19.00’dan sonra herhangi bir uyarıcı içecek tüketilmemesi alışkanlık haline getirilmelidir. Özellikle çay ve kahveden uzak durmak önemlidir. Yatmaya yakın tüketilen yiyecek ve içecekler de reflüyü tetikleyebilir.
 • Haftada en az iki gün spor yapılmalıdır. Uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerin akşam sporu yapması faydalı olabilmektedir. Akşam yemeğinden önce yapılan hafif kardiyo gibi sporlar da uykusuzluğa iyi gelmektedir. Ağır sporlar, uykusuzluk sorunu yaratabileceğinden önerilmez.
 • Aynı saatte yatılıp aynı saatte kalkılmasına dikkat edilmelidir. Öğle12.00-14.00 arası melatonin salgısından faydalanmak için hafta sonları 1 saat civarında bir uyku tercih edilebilir.

 • Yatağa yatıldıktan itibaren bir saat uyunamadığı takdirde yataktan mutlaka çıkılmalı. Farklı bir odada kitap okuyarak ya da müzik dinleyerek tekrar yatılması çok daha olumlu sonuçlar veriyor.
 • Genelde bu uyku süresi erişkinlerde sekiz saat olarak bilinse de kişisel farklılıklar görülebilir. Uyandıktan sonra yataktan hemen kalkıp güne başlamak en doğru davranış biçimi.

Bitki çaylarına dikkat

Uyku vermesi için sık kullanılan bitkisel çaylar sanıldığı kadar etkin değil. Bu tarz çay ve bitkilerin rahatlatma etkisi olsa da tatmin edici kaliteli bir uyku için öncelikli olarak diğer önerilerin uygulanmasına dikkat edilmeli.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER TÜİK'in yaşam memnuniyeti araştırması: 'Mutluyum' diyenlerin oranı yüzde 48.2'ye geriledi