Corona virüsle mücadelede Almanya nasıl başarılı oldu?

Dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgınında Almanya'da diğer Avrupa ülkelerinden daha az can kaybı yaşanınca uyguladıkları yol merak edilmeye başlandı. Peki Almanya salgınla mücadelede hangi yolu izliyor?

21 Mart 2020, Cumartesi 15:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Almanya’da 15 binden fazla kişide corona virüs tespit edilmesine rağmen sadece 44 kişinin hayatını kaybetmesi ülke içinde tartışma konusu oldu. Güney Kore’ye benzer şekilde çok fazla test gerçekleştiren Almanya’da ölü sayısı İtalya, İspanya, ABD ve Fransa’nın oldukça gerisinde. Alman kamuoyunun tartıştığı konu hakkında birkaç açıklama var. Alman basını, corona virüs tespit edilen kitlenin büyük kısmını gençlerin oluşturması nedeniyle iyileşme oranlarını yüksek olduğunu yazdı.

Test kapasitesi daha yüksek

Test kapasitesi daha yüksek

Robert Koch Enstitüsü’ne göre, corona virüs hastalarının yüzde 80’i 60 yaş altında. Almanya’nın test kapasitesinin Avrupa’nın diğer ülkeleriyle karşılaştırıldığında daha gelişmiş olması nedeniyle agresif test politikasının mümkün olduğu belirtiliyor. Almanya 1 haftada 150 bin kişiye test yaptı. Ayrıca, Almanya’da şu ana kadar vaka tespit edilenlerin önemli bir kısmı da yüksek riskli olarak nitelendirilen yaş grubunun altında yer alıyor ve bu da iyileşme oranının yükselmesine neden oluyor. Uzmanlar, düşük ölüm sayısına rağmen salgının Almanya’da henüz başlangıç aşamasında olabileceği uyarısında da bulunuyor.

Robert Koch Enstitüsü, vaka sayısının son 2 günde önemli oranda artmasının ardından Almanya’nın boyutu tahmin edilemeyen bir krizle karşı karşıya olduğunu duyurdu. 18 bin vakanın bulunduğu İspanya’da can kaybı bini geçti, 11 bin vakanın bulunduğu Fransa’da 371 ölüm, 41 bin vakanın bulunduğu İtalya’da ise 3 bin 400 kişi hayatını kaybetti.

Sokağa çıkma yasağı uygulanıyor

Sokağa çıkma yasağı uygulanıyor

Almanya’nın en büyük eyaleti Bavyera da sokağa çıkma kısıtlaması uygulamaya başladı. Bavyera’nın adımını diğer eyaletlerin de takip etmesi söz konusu.

Merkel hükümeti, kısa süre önce ülkedeki tüm okulları fabrikaları, toplanma mekânlarını ve barları kapatma kararı almıştı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, corona virüs krizini “İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük olay” olarak nitelendiriyor. Alman Der Spiegel dergisi bugünkü sayısında “Savaş/mücadele başladı” başlığını kullandı.

Pazar günü toplantı yapılacak

Pazar günü toplantı yapılacak

Almanya Başbakanı Merkel’in pazar günü eyalet liderleriyle corona virüs toplantısı yapacağı, burada ülke genelinde bir sokağa çıkma yasağının ilan edilebileceği belirtiliyor. Hükümet Sözcüsü Stefan Seibert, Alman halkının cumartesi günü göstereceği davranışın ülke genelinde bir karar alınmasında etkili olacağını söyledi. Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, önceki gün Alman ordusunun corona virüsle mücadele etmek için hazır olduğunu açıklamıştı. Kramp-Karrenbauer, Alman ordusunda 180 bin aktif asker ve 75 bin yedek asker bulunduğunu belirtti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Joe Biden'ın Oval Ofis karelerinde dikkat çeken ayrıntı