Corona virüsün insan hücresine giriş anı görüntülendi

Corona virüsün insan hücresine giriş anı görüntülendi

Çinli ve ABD'li bilim insanları corona virüsün insan hücresi ile etkileşim anını süper bilgisayarlar ile görüntüledi.

11 Ekim 2020, Pazar 16:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dünyayı etkisi altına alan corona virüs (Kovid-19) salgını can almaya devam ediyor. Çin ve ABD’li bilim insanları, corona virüs (Kovid-19) insan hücreleriyle etkileşim anını sanal gerçeklik teknolojisi süper bilgisayarlarla görüntüledi. Çin'in başkenti Pekin'deki Tsinghua Üniversitesi'nde görevli biyolog Dr. Sai Li, Şubat ayında Hangzhou kentindeki bir biyogüvenlik laboratuvarında virologlarla birlikte çalıştı. Çalışma sonucunda corona virüsün insan hücrelerine nasıl yerleştiğini en net biçimde görüntülemeyi başardı.

Li, basına yaptığı açıklamada “Virüsü bu kadar iyi çözünürlükte gören dünyadaki ilk kişi olduğumu düşünüyorum” dedi. Dr. Li ve ekibi, virüsün bazı proteinlerinin insan hücrelerine nasıl kaydığını öğrenmelerini sağlayarak biyokimyasını nasıl ele geçirdiğini öğrendi. Araştırmacılar bu detaylı ve ayrıntılı fotoğraflar sayesinde corona virüs proteinlerinin insan hücrelerine nasıl zarar verdiğini, bazılarının da yeni virüsler yapmak için “kreşler” kurduğunu gözlemledi.

Dr. Li ve ekibinin çalışmalarını ilerleten ABD’nin San Diego kentindeki Amaro Laboratuvarı bilim insanları, süper bilgisayarlar kullanarak virüsün insan hücreleriyle etkileşimini ortaya koyan yüksek çözünürlüklü fotoğraflar elde edildiğini açıkladı.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gence'ye yapılan saldırının görüntüleri ortaya çıktı