Covid-19 diş kaybına neden olabilir mi?

Corona virüsün beden sağlığımıza olan etkilerine her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Geçtiğimiz günlerde New York Times, bir covid 19 hastasının dişini kaybettiğini yazmıştı. Peki, bilinen semptomlardan farklı olarak bu hastalık, diş kaybına neden olabilir mi? İmplantoloji alanında değerli çalışmaları olan, Çene Cerrahisi Uzmanı, Prof. Dr. Serhat Yalçın corona virüsün dişlere olan etkisini anlattı.

30 Kasım 2020, Pazartesi 12:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Covid-19, SARS-CoV-2 virüs pandemisi geçiren hastalarda, hastalık sonrası bazı rahatsızlıkların ortaya çıktığını belirten Çene Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Serhat Yalçın, "Saç kaybı, yorgunluk, kas ağrısı ve hafıza bulanıklığı bulgulardan bazıları. NewYork Times’da bu hafta yayınlanan bir yazıda, Covid-19 geçiren bir hastanın dişinin kendiliğinden düştüğü, diş boşluğunda bir kanamanın olmadığı bildirildi. Bu durumun Covid-19 geçiren başka hastalarda da görüldüğü yazıldı" dedi.

Çene kemikleri ve diş etleri nasıl etkileniyor?

Çene kemikleri ve diş etleri nasıl etkileniyor?

"Covid-19 virüsü ve ona bağlı komplikasyonlar hakkında çeşitli bilgilerden biz hekimler de yeni yeni haberdar oluyoruz" diyen Prof. Dr. Serhat Yalçın, “Bu hastalığın kan damarlarını etkilediği ve organların beslenmesini bozduğu biliniyor. Hastalığa yakalanan kişilerde, pıhtılaşma mekanizmasının sağlıklı olup olmadığı kontrol ediliyor. Bu nedenle hastaların “D dimer” değerlerinin kontrolü sağlanıyor ve eğer bu değer yüksekse hastalara mutlaka antikoagülan ve kan sulandırıcı ilaçlar öneriliyor" dedi.

  • Pıhtılaşmanın artması, hastalarda emboli (kanla taşınan yabancı bir cismin damarı tıkaması durumu) riski yaratarak, hayati organlarda oluşması halinde ölümcül olabilir. 
  • Embolinin çene kemikleri ve diş etlerini etkileme olasılığı var. Bu etki çene kemiklerini ve diş etlerini bozarak diş kaybına neden olabilir. 
  • Dünyadaki bilim insanları da, Covid 19 virüsünün diş eti ve çene kemiğinin damarlarına zarar vererek diş etlerinin ve kemiklerinin kan damarlarına zarar verebileceğini ve bu organların sağlığını bozabileceğini düşünüyor.

Covid hastaları neden tat alamıyor?

Covid hastaları neden tat alamıyor?

Prof. Dr. Serhat Yalçın, "Covid-19, ACE-2 reseptör proteini olan yerlerde bulunur. Bu reseptörler ağız ve dilde de bulunuyor. Covid–19 hastalarında çok sık görülen “tat almadaki bozukluk” probleminin nedeni budur. Sitokin fırtınası olarak bilinen bağışıklık tepkisinin ağızda da ortaya çıkabileceği düşünülüyor. Covid-19 sırasında hastaların ağız ve diş sağlıklarını ihmal etmeleri doğaldır. Ama bu ihmalin mevcut diş eti hastalıklarını artırması kaçınılmaz. Çin’de yapılan bir çalışmada Covid-19 hastalarının oral enfeksiyon bulgularının yaklaşık yüzde 50 oranında artış gösterdiği bildirildi" dedi.

"Ağız bakımını sekteye uğrattı"

"Ağız bakımını sekteye uğrattı"

Çene Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Serhat Yalçın şunları söyledi:

Virüse maruz kalan kişilerde rastlanan semptomlar arasında; nefes darlığı, göğüs ağrısı, yüksek ateş, eklem ağrıları, tat duyusunda bozulmalar, koku alamama, halsizlik, beyin sisi ve kaygı gibi olumsuz durumlar görülebilir. Doğal olarak bu sorunları yaşayan insanların rutin düzenleri bozuluyor. Günlük faaliyetlerinde zorlanmalar yaşayan kişilerin, bu fizyolojik sorunlar nedeniyle, diş bakımlarına ve hijyenlerine önceki kadar özen göstermedikleri tahmin ediliyor. İşte bu değişim, kişilerde, diş çürüğü ve diş eti hastalıklarına yakalanma risklerini artıracaktır. Bu nedenle, dişleri günde minimum iki kez düzenli olarak, florür içeren diş macunu ile fırçalamak, diş ipi, alkollü ağız gargarası kullanmak her zamankinden daha da önemli. Covid-19’a bağlı diş ve diş eti komplikasyonları henüz bilimsel olarak tam açıklanamamış olsa da, ağzında ve nefesinde kötü koku, diş etlerinde kırmızılık, şişlik, hassasiyet ve kanama yaşayan, ısırma sırasında ağrı, dişlerinde hareketlik, hassasiyet ve diş eti çekilmesi olan, Covid - 19 hastalığını atlatmış kişilerin hastalık sonrası mutlaka bir diş hekimine müracaat etmesini öneriyorum.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kayak yaralanmalarında ilk müdahale nasıl yapılmalı?