Covid-19 günlerinde güvenli seyahat için 7 ipucu

2020 yılının neredeyse tamamında bütün dünyayı etkisi altına alan bir virüsle uğraştık durduk. Belki de ileride 'Neler yaşadık ya?' diye şaşkınlıkla hatırlayacağımız bu yıl, hayatımıza yeni yeni alışkanlıklar da dahil etmedi değil. Peki, baştan aşağı değişen yeni toplum düzeninde güvenli bir seyahat gerçekleştirmek için neler yapmalıyız? #öncetürkiyeyikeşfet diyerek seyahat tutkusunu sizlerle paylaşan Neredekal.com editörleri bu merakınıza cevap olacak nitelikte güvenli bir seyahat için işinize yarayacak ipuçlarıyla geldi.

30 Aralık 2020, Çarşamba 09:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – Her şeyden önce maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralına dikkat edin

1 – Her şeyden önce maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralına dikkat edin

Maske kullanımı, koronavirüsü dönemlerinde hayatımıza giren alışkanlıklardan birisi. Salgının yayılmasını önlemekte önemli bir yere sahip olan bu alışkanlık, yalnızca yolculuklarda değil kalabalık ortamlarda da kendimizi ve diğer insanları korumak adına atılan bir adım. Temel olarak dikkat etmemiz gereken bir başka husus ise sosyal mesafe kuralı. Diğer insanlarla aranızda en az 1 metre olacak şekilde durmak, havaalanları ve otogarlar gibi kalabalık yerlerde herkesin güvenliği için gerekli.

2 – Dezenfektan taşımaya özen gösterin

2 – Dezenfektan taşımaya özen gösterin

Dezenfektanlar ve kolonyalar da yeni normalde hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuş durumda. Vücut salgısı yoluyla yayılan ve metal, kumaş, plastik gibi yüzeylerde uzun saatler boyunca aktif kaldığını bildiğimiz koronavirüsten korunmak için yolculuk esnasında nereye dokunursak dokunalım kolonya veya dezenfektana ihtiyaç duyuyoruz. Bu zaten halihazırda alıştığımız bir durum ama biz yine de hatırlatmakta fayda var diye düşündük. 

3 – Şehir içinde toplu taşıma seyahatlerinden mümkün olduğu kadar uzak durun

3 – Şehir içinde toplu taşıma seyahatlerinden mümkün olduğu kadar uzak durun

Salgın durumunda olduğumuz şu günlerde en dikkatli olmamız gereken yerlerden biri hiç şüphesiz toplu taşımalar. Gün içinde milyonlarca insanın kullandığı bu araçlardan zorunlu durumlar haricinde mümkün olduğunca uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak iş ve okul gibi bazı nedenlerden dolayı kullanmak durumunda kalıyorsak da yolculuk boyunca maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralını uygulamak işimize fazlasıyla yarıyor. 

4 – Fırsatınız varsa uçak yolculuğu gibi kısa süren yolcukları tercih edin

4 – Fırsatınız varsa uçak yolculuğu gibi kısa süren yolcukları tercih edin

Uzun saatler süren şehirlerarası otobüs seyahatlerini, toplu ortamlardan uzak durmamız gereken bu dönemde mecbur kalmadıkça tavsiye etmiyoruz. Zira uzun süre kısıtlı havalandırma imkanına sahip kalabalık bir ortamda kalmak salgının yayılması için uygun bir ortam hazırlamakta. 

5 – Havaalanlarında geçirdiğiniz süreyi minimuma indirin

5 – Havaalanlarında geçirdiğiniz süreyi minimuma indirin

Havaalanlarında alınan önlemler doğrultusunda check-in işlemleri biraz daha fazla zaman alır oldu. Bu nedenle varsa online check-in imkanlarını değerlendirmek bizim için büyük zaman kazandıracaktır. Yolculuk öncesinde ve esnasında ise bulaşma riskini en aza indirmek için maske, dezenfektan ve sosyal mesafeye son derece dikkat etmek elzem bir yere sahip. 

6 – Sürekli temas halinde olduğunuz kişisel eşyalarınızı temiz tutun

6 – Sürekli temas halinde olduğunuz kişisel eşyalarınızı temiz tutun

Yolculuk sırasında dış yüzeylerle temas halinde olan telefon, çanta, bavul ve kulaklık gibi kişisel eşyalarımızı temiz tutmak virüsten korunmak için kullanılacak ipuçlarından biri. Elektronik aletlerimizin kapalı olduğundan emin olduktan sonra suyla nemlendirilmiş sabunlu bir bezle silmek bu konuda işimize yarayacaktır. Anlık temas eden diğer eşyalarımız için ise en hızlı ve kolay çözüm dezenfektan ve kolonya. 

7 – Vücut direncinizi yüksek tutun

7 – Vücut direncinizi yüksek tutun

Özellikle uzun sürecek yolculuklardan önce vücut direncini arttıracak takviye gıdalar almak ve yolculuk esnasında temizliğinden emin olduğumuz yiyecekleri tüketmek son derece önemli. Çünkü bağışıklık sistemimizi meyve ve sebze gibi vitamin ağırlıklı besinlerle desteklemek hem bu soğuk kış günlerinde hastalanmamak hem de Covid-19’a karşı bir direnç sağlamak demek. Dışarıdan yemek yerine kendi yemeğimizi yanımızda getirmek de güvenli bir seyahatin ipuçlarından. 

Kaynak: https://neredekal.com/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tunceli’nin Derviş Hücreleri turizme kazandırılacak