'Çözüm sürecine karşı olanları cin çarpar'

"Ey Arapları, Süryanileri ve Kürtleri içinde barındıran Mardin ve Mardin halkı, eğer bin 500 yıl önce sizin cinlerinizin kabul ettiği bir barışı kabul etmezseniz, birbirinizin hakkını, hukukunu kabul etmezseniz, bu cinler sizi çarpacaktır haberiniz olsun"

03 Mart 2015, Salı 12:17
A A
'Çözüm sürecine karşı olanları cin çarpar'

Mardin Artuk Üniversitesi Rektör Yardımcılığı'ndan istifa ettikten sonra HDP'den Mardin Milletvekilliği aday adayı olan Prof. Dr. Kadri Yıldırım , Kur'an-ı Kerim'de, barışı kabul ederek insanlarla ortak yaşamayı kabul eden cinlerin, Nusaybin'de olduğunu savunarak, "Ey Arapları, Süryanileri ve Kürtleri içinde barındıran Mardin ve Mardin halkı, eğer bin 500 yıl önce sizin cinlerinizin kabul ettiği bir barışı kabul etmezseniz, birbirinizin hakkını, hukukunu kabul etmezseniz, bu cinler sizi çarpacaktır haberiniz olsun" dedi. Demokratik İslam Kongresi öncülüğünde, Mardin Artuklu Üniversitesi’nde düzenlenen "Ortadoğu da İslam ve Barış" konulu panele katılan HDP Milletvekili aday adayı Prof.Dr. Kadri Yıldırım, İslam tarihinde kurulmuş olan Kürt, Arap birlikleri ve birliktelikleri üzerinde durdu.

Yıldırım, "DAİŞ vahşi çetesinin 300 Süryani kardeşimizi katliamını kınıyoruz. Böyle bir İslam yok. Yaşatmaya çalıştığımız Selahattin Eyyubi'nin İslamiyet anlayışıdır. Kurmaya çalıştığımız Demokratik İslam anlayışıdır. Tarihte Kürtler ve Araplar'ın beraberliği çok köklüdür. Kürtler tarihte iki defa Kürdistan'ı ümmet için, ümmet hatırına feda etmesine rağmen, en ufak bir dil talebi; bir statü talebi ve ayrılıkçılık olarak değerlendiriliyor. Böyle barış olmaz ve böyle adalet olmaz" dedi.

"CİNLER BİN 500 YIL ÖNCE BARIŞI KABUL ETTİ"

Konuşmasında, Kur'an'daki Cin süresini okuyarak, bu cinlerin Nusaybin'de olduğunu anlatan Prof. Dr. Yıldırım, "Biliyorsunuz Kuran'da cinlerden bahsediliyor. Hz. Muhammed döneminde Mardin ve Nusaybin cinlerinin Kur'an-ı Kerim'i dinleyerek Müslüman olduğunu biliyoruz. Kaç yüzyıl önce bu cinler Müslümanlığı seçmiş. Barışı ve birlikte yaşamayı istemişler. Ey Arapları, Süryanileri ve Kürtleri içinde barındıran Mardin ve Mardin halkı, eğer bin 500 yıl önce sizin cinlerinizin kabul ettiği bir barışı, siz bin 500 sene sonra kabul etmezseniz, birbirinizin hakkını, hukukunu kabul etmezseniz, bu cinler sizi çarpacaktır haberiniz olsun. Birbirinizi tanıyın, birbirinizin kimliğini, dinini, dilini tanıyın. Bunlar için mücadele edin, birbirinize yardımcı olun. Aksi takdirde bu cinler başınıza musallat olabilir" İfadelerini kullandı.

İSLAMİYETİN GERİ KALMASININ SEBEPLERİ

Kur'an-ı Kerim'in okunmasıyla başlayan panelin açılış konuşmasını Artuklu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç.Dr. İbrahim Bor yaptı. Günümüzde İslamiyet’in yada Müslümanlar'ın geri kalmasının sebeplerini anlatan Bor, "Bu sebepleri ekonomik ile siyasi, sosyal sebepler olarak ifade edebiliriz. Ancak buna göre önemli temel sebep, bütün bu saydığımız sebepleri bağlayacağımız ana sebep, İslamiyetinin doğuşunun ilk yüz yıllarını saymasak, sonradan özgür düşünce ve özgür bilimi kaybetmesidir. İslamiyet özgür düşünce ve bilimi kaybettiği için kendi içinde yasayan farklı inançları, kendi zenginliğinin ilhamını, gelişme şansını da kaybetmiştir" dedi.

"AKP HÜKÜMETİ 28 ŞUBAT'IN İNTİKAMINI KADINLARDAN ALIYOR"

Diyarbakır'ın Hazro İlçesi Belediye Başkanı Güler Özavcı da, İslamiyet'e ilk inanan kişinin kadın olduğunu belirterek, AK Parti döneminde kadın cinayetinin yüzde bin 400 arttığını söyledi. El Kaide ve IŞİD terör örgütlerinin de kadın ve kadın kazanımlarına yönelmesinin de, toplumun özgür yüzünün kadın olduğunun göstergesi olduğunu savunan Özavcı, "Elkaide, DAİŞ gibi çetelerin etkisi yadsınamaz. İSİD'in kadına, kadın kazanımlarına yönelmesi de, aslında toplumun özgür yüzünün ve kaynağının kadın olmasıdır. DAİŞ'in kadın katliam ve tecavüzü bir seks aracı olarak kullanmasının İslam adına, İslami bir nizam adına yaparken, gerçek İslamiyet’te ilk inanan da, ilk kazanımları da kadın kazanımları olmuştur. AKP döneminde kadın cinayetleri yüzde bin 400 artmıştır. Yüz yıl süreceğini bahsettiğimiz 28 Şubat sürecinin mağduru yine kadınlarken, şuan da AKP hükümeti, 28 Şubat’ın intikamını yine kadınlardan, yine farklı muhalif kesimlerden alıyor" diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Keskin nişancılar ilk kez görüntülendi