Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında soruları yanıtladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan kritik seçime günler kala 24 TV'de soruları yanıtladı

13 Haziran 2018, Çarşamba 23:36 Son Güncelleme:
A A

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek ve Yayın Danışmanı Ersoy Dede ile 'Cumhurbaşkanı özel Yayını'nda önemli açıklamalarda bulundu.


Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları:

- Bugün Trabzon'da mitingimiz vardı. Muhteşemdi. Ovit Tüneli'nin açılışını yaptık. Tarihi önem açısından önemli bir projeydi.

- Erdoğan baba ocağı Rize Güneysu'yu anlatıyor: Taş çatlasın en fazla senede bir hafta kalabiliyorum burada. Mesele ana baba ocağımızda bir bacanın tütmesi.

- Kökten kopmamak çok önemli. Babam her yaz tatilinde bizi buraya getirirdi. Buranın çehresi çok değişti. Yaptığımız ziyaretleri sıla-ı rahim olarak yapardık.

- Biz yerli motorumuzu da yapar hale geliyoruz. Bunu yaptığımız andan itibaren bu iş çok daha ileri kademelere taşınacak.

- Türkiye artık İHA-SİHA üretiyor. Tankta prototip hazırlandı, yakında üretime geçilecek. TOMA'lar artık Türkiye'de yapılır hale geldi. Yerli motorumuzu da yapar hale geliyoruz. ATAK helikopterlerini ürettik ve ihraç eder hale geldik.

- Göreve geldiğimizde yüzde 20 olan yerli sanayi şimdi yüzde 65. Onlara sorsan bunu bilmezler. Çünkü onlar dertli değil, biz dertliyiz.

S-300

- Bunlar müstemleke ama biz kendi irademizi ortaya koyduk. İsrail Heron'larını verdi ama arıza çıkardılar. ABD kongresi ise İHA satışına izin vermedi. Çok şükür artık kendi üretimimizi yapıyoruz.

- Yunanistan'ın S-300'leri var. Şu anda onda S-300 varken ona böyle bir şeyi söylemiyorsun. Öbür tarafta NATO dışında aynı şekilde Suriye'de bunlar var, her hangi bir şey söylemiyorsun. Türkiye'ye gelince böyle bir takılma politikası, bunu anlamak mümkün değil.

- Putin'e S-500 füzesini birlikte yapmayı teklif ettim.

- Biz şu anda S-400'de hem kredi noktasında, Rusya sağolsun bize çok uygun şartlarda kredi verdi. Hem işin ikinci, üçüncü kademesinde ortaklaşa bir üretime gireceğiz. Belki de onu (S-500) da beraber yapacağız.

- Bu adamlar ekonomiyi bilmiyor. Bunlar ekonomiyi sadece cepteki para sanıyor. Ekonomide kaynakların çeşitlenmesi tezi vardır ve geldiğimizden bu yana biz bu çeşitlendirmeleri yaptık. Yapılan projelerle Türkiye'yi ayağa kaldırdık.

- Türkiye'de ekonomi zor durumda olsa yüklenici firmalar bu kredileri, rakamları nereden bulacaklar?

- 24 Haziran'dan sonra biz de Moody's'e operasyon çekeceğiz. Biz onların üyesi değiliz. Ayıp denen, edep denen bir şey var. Türkiye'yi karalama derdindeler. Başaramayacaklar.

- Bu OHAL bizim geldiğimiz zamanki gibi değil. 24 Haziran'dan sonra ilk işimiz inşallah OHAL'i kaldırmak olacak.

- OHAL'in kampanyalara yansıyan en ufak yanı yok ki. Bir tane örnek versinler, OHAL nerede hangi kampanyayı engelledi? Bir defa bu OHAL, bizim göreve geldiğimiz zamandaki OHAL değil. Bu OHAL, tam aksine şu andaki terör tehdidi altındaki bölgeleri, bu tehditten kurtarmaya yönelik bir güvenlik tedbiridir.

- Sabırla 24 Haziran'ı atlatalım diyoruz. Batı'ya gerekli tavrı koyacağız. Bunu stabil hale Almanya ile getiririz. Almanya FETÖ'cülerle dolu. Buralarda PKK var, YPG var. Bunlara karşı aldığımız sinyaller var.

- 24 Haziran'dan sonra özellikle batının güçlü ülkelerine gerekli olan tavırları, tedbirleri biz de koyacağız. Birinci derecede Almanya ile bunları konuşacağız. Bu gidiş, gidiş değil. Şu anda Almanya, tamamen FETÖ teröristleri ile tıklım tıklım dolu. Hepsi orada cirit atıyor ve bunlar marka isimler. Amerika, Hollanda, Belçika öyle.

- Halkımın beni Meclis'te yalnız bırakacağını düşünmüyorum. Artık "Eski Türkiye" olmayacak. 16 yılda biz ülkemizi nasıl uçurduysak bundan sonra daha hızlı bir şekilde ülkemizi uçuracağız. 2023, 2053, 2071 de farklı olacak.

- Obama verdiği sözü tutmadı. ABD'nin Suriye'de 20'yi aşkın üssü var.

- Şu anda biz belirlenen takvimle Münbiç'te çok daha iyi bir mesafe alacağımıza inanıyoruz.

- (ABD) Silahların üzerindeki kendi seri numaralarıyla geri toplayacaklar, bunun sözünü verdiler. Eğer bunlar seri numaralarıyla bunları toplarlarsa oradaki sıkıntı daha da aşılmış olacak. Bunu ben önemli bir gelişme olarak görüyorum.

- Bay Muharrem'den, bay Kemal'den terörle mücadele hakkında tek kelime duydunuz mu? Bay Muharrem gidip PKK'nın arkasında durduğu adayı ziyaret etti. Tutuklu olan kişi de aday olmamalı aslında. Çünkü bu kaçamak yoldur.

- Merhum dedem "Torunum bir gün öleceğiz, bize kabirde kavmin ne diye sormayacaklar" demiş. Bizim dinimizde kavmiyetçilik yok. Türk, Türklüğü ile övünür. Ama bunu diğer kavimlere karşı bir üstünlük olarak söyleyemez.

- İnkar politikalarını, ret politikalarını gündeme getiren ve bu sorunlarla mücadele eden benim. Kürtçe propaganda yolunu açan benim.

- (Demirtaş'ın adaylığı) Aday olduğunda içerideydi. Orada zaten bir eksiklik, bir yanlışlık var. Yani biz burada illa mahkumiyeti adaylık şartları arasında saymamamız lazım. Tutuklu da olsa bence tutuklu olan kişi de aday olamaz, olmamalı. Çünkü bu bir kaçamak yoldur. Buna niye böyle bir fırsatı biz verelim?

- Zaten Bay Kemal, bay Muharrem'den kurtulmak için aday gösterdi. 

- Muharrem İnce'nin Erhan Afyoncu'ya söylediği laf ciddi iftira. Sen rahatsız oluyorsun diye bu yanlış düzeltilmeyecek mi? Her şeyleri yalan bunların.

- Bunların karakterlerinde var. Traktöre binmekle çiftçi olmuyor. Ramazan gününde deniz sefalerı var. Bizleri konuşturtmasınlar.

- Biz, ne beyaz ne zenci böyle bir şeyin içerisinde değiliz. Biz bu millete efendi değil, hizmetkar olmaya geldik. Eğer bu ülkede 'zenci Türklerden' bahsediliyorsa o biziz. Çünkü bizim yavrularımız okulların kapısından geri döndürüldü. Benim çocuklarım başörtülü diye okuyamadı, katsayı engeline takıldılar. Bizim çocuklarımız ülkede üniversite okuyamadılar. Gittiler yurt dışında okudular. Onlara konulan bu engel neyin engeliydi? Beyaz Türk olmadıkları için.

- (İnce'nin FETÖ iddiaları) Kalkıyorsun Erhan Afyoncu'ya takılıyorsun. Erhan Afyoncu kim, sen kim? Erhan Afyoncu'nun atılacak tırnağı olmazsın.

ERDOĞAN'DAN KILIÇDAROĞLU VE İNCE'YE

-İsmail Metin Paşa gibi bir kahramanın apoletlerini sökecekmiş, sen kiuğradı.

- Filistinli sivillerin korunması ile ilgili ABD'nin BMGK'da veto ettiği tasarı BM genel kurulunda 120 oy ile kabul edildi.


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.