Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Adalet Yürüyüşü' açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz anma etkinliklerinde konuştu. Erdoğan, "Basında sınırsız özgürlük olmaz" dedi, Adalet Yürüyüşü'nde Kılıçdaroğlu'nu hükümetin koruduğunun altını çizdi, FETÖ ile mücadelenin kararlılıkla devam edeceğinin mesajlarını verdi. Erdoğan ayrıca OHAL'in çok da uzak olmayan bir gelecekte kalkabileceğini de sözlerine ekledi.

12 Temmuz 2017, Çarşamba 12:34
A A
İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları...

Türkiye'nin demokrasisinin yanısıra ekonomisi ile yerle yeksan olmasını bekleyenleri bu alanda hayal kırıklığına uğrattık.

Ülkemizde faaliyet gösteren uluslararası firma sayısı 5 binden 51 binin üzerine çıktı.

Geçen yıl onca sıkıntıya rağmen 12,3 milyar dolarlık yatırımla kapattık. Bu yıl rakam 3,6 milyar dolara çıktı.

İstanbul bir İpek Yolu haline geldi. Her taraftan bir kesişme noktası oluşturmuştur. İçinde yer aldığımız coğrafya handikapımız değil avantajımızdır.


"15 TEMMUZ EKONOMİYİ DE HEDEF ALDI"


FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi ekonomimizi de hedef alıyordu. Özellikle Batılı dostların muhataplarını doğru tasnif edemediğini görüyorum. G20 için Hamburg'taydık Hamburg yanıyordu, yıkılıyordu. Niye? Biz de G20 yaptık ama bizim G20'mimizde en ufak bir gürültü patırtı olmadı. Biz attığımız adımlarda dürüst olduk, samimi olduk, kararlı olduk, işimizi bilerek yaptık. Şimdi lütfen sizler de temsilcisi olduğunuz ülkelerde şunu kendi ülkelerinize anlatmanızda fayda var; Türkiye güvenli bir limandır.


"BASINDA SINIRSIZ ÖZGÜRLÜK OLAMAZ"


Türkiye anlatıldığı gibi, basın özgürlüğü olmayan bir ülke değildir. Basında sınırsız bir özgürlük olamaz. Basın ülkeyi tahrik etmek için çalışıyorsa onlar için yargı var. Bizim bakanlarımıza dahi konuşma imkanı vermeyecek kadar Batı engelleyicidir. Holandayı biliyorsunuz Belçika öyle...Niye? Düşünce özgürlüğünden korkuyorlar.


"KILIÇDAROĞLU HÜKÜMETİN GÜVENCESİNDE YÜRÜDÜ"


İşte buyurun 25 gün yürüdüler. Hükümetimizin güvencesinde yürüdüler. Mitinglerini de yaptılar. Herhangi bir şey olmadı. Hala bu hükümete siz 'Ülkede güvenlik yok' diyemezsiniz, insan utanır. Hala OHAL'le uğraşıyorlar, OHAL olmasa bu adımlar o kadar kolay atılamazdı.


"BU İŞ BİTTİĞİ ZAMAN BİTECEK"


Biz 250 vatandaşımızı 1 yıl önce kaybettik. İşte dün kabristanlarını dolaştık. Aileleriyle görüştük, acı onlarda. 2 bin 193 vatandaşımızı gazi olarak aramızda saklıyoruz. Bütün bunlar ortadayken ne yapcağız? OHAL'i kaldır bildiklerini okusunlar. Silahlı kuvvetlerimizi ele geçirmeye çalışmışlardı. 40 yıllık bir çalışmanın ürünü olarak bu neticeyi almışlardı. Dün bir mülakat verdim, bana diyorlar ki 'Ne zaman bitecek?'. Bu iş tamamen bittiği zaman bitecek.

Bir başka konu PKK/YPG. Mücadele ettiğimiz başka konu.

Türkiye terörle mücadelesini başka bir ülkenin riayet etmediği ölçüde hukuk devleti sınırları içinde yürüttü yürütecektir. Operasyonlar ve yargılamalar tüm dünyanın gözü önünde yapılmaktadır.


"BİZE KAÇMAK YAKIŞMAZDI"


Şu anda Türkiye'nin ana muhalefeti ve PKK'nın arkasında olduğu muhalefet gittikleri her yerde bu hükümetin aleyhinde her yalanı yanlışı söylüyorlar. 15 Temmuz'da havalimanında kaçıp giden bir muhalefetin başı var. Şu anda konuşuyor ve 'kontrollü darbe' diyor. Havalimanından kaçacaksın Bakırköy Belediye Başkanının evinde kontrollü darbeyi izleyeceksin. Biz havaalanına indiğimizde F16'lar üstümüzden uçuyordu. Çünkü bize kaçmak yakışmazdı. Lider bir taşın arkasına saklanırsa millet dağın arkasına saklanır diye bizde güzel bir söz var. Öyle tüm hükümet seni koruma altına alacak yollarda yürüyecek karavanlarda geçireceksin sonra 'Adalet Yürüyüşü yaptık.'

OHAL'in çok da uzak olmayan bir gelecekte kalkması mümkün.


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.