Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bülent Tezcan'a 50 bin liralık tazminat davası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan'e 50 bin liralık tazminat davası açtı

01 Kasım 2017, Çarşamba 14:20
A A
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bülent Tezcan'a 50 bin liralık tazminat davası
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatlarından Hüseyin Aydın, Bülent Tezcan'a tazminat davası açtıklarını sosyal medya hesabı Twitter'dan duyurdu.

Hüseyin Aydın, şunları yazdı:

"CHP Sözcüsü Bülent Tezcan hakkında dün yaptığımız şikayetten sonra bugün de 50 bin TL’lik manevi tazminat davası açtık.

Sayın Tezcan, yasal haklarımızı kullanmamız üzerine soruşturma açılmasını faşist diktatörlük iddiasına dayanak gösterebilmiştir.

Bir ülkenin Cumhurbaşkanının hakkını mahkemelerde arıyor olması, o ülkenin demokratik hukuk devleti olduğunun alamet-i farikasıdır.

Demokratik hukuk rejimleri, herkesin istediğini söyleyebildiği,hakaret edebildiği rejimler değildir.

 İfade hürriyetinin sınırlarından biri,  başkalarının onur,şeref ve saygınlığının korunmasıdır.

Tezcan’ın açıklamaları, emsal yargı kararları dikkate alındığında ifade hürriyetinin sınırlarını aşan ve hakaret teşkil eden açıklmalardır.

Elbetteki bu nitelikteki açıklamaların hukuk çerçevesinde bir yaptırım olacaktır. Yapmaya çalıştığımız da hukukun işletilmesinden ibarettir."

Tezcan, 'Cumhurbaşkanı'na hakaret etmek'ten adli kontrol uygulanan ve yurtdışı çıkış yasağı konulan Tekirdağ'ın Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'a destek vermek için kente gitmiş, burada Cumhurbaşkanı Erdoğan için 'diktatör' ifadesini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tezcan hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da Tezcan için soruşturma başlatmıştı.
Sıradaki haber yükleniyor...