Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunda son noktayı koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanlar konusunda açıklama yaparak son noktayı koydu. Erdoğan AK Parti Grup Toplantısı'nda EYT'yi tasvip etmediğini açıkladı.

16 Ekim 2018, Salı 12:20 Son Güncelleme:
A A
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunda son noktayı koydu

Emeklilikte yaşa takılanlar konusu günlerdir kamuoyunun gündemini meşgul ediyordu. Bugün, EYT konusunda en net açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi. Erdoğan "Sosyal güvenlik sistemimizde bunu tasvip etmiyoruz." dedi.

"TASVİP ETMİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal güvenlik sisteminde konuyu tasvip etmediklerini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu: Bizim kitabımızda yorgunluğun, yılgınlığın, tembelliğin yeri yoktur. Bu büyük mücadeleyi sürdürmek için kendinde derman gören varsa yanlış yerde bulunduğunu bilmelidir. Erken emeklilik tartışmalarıyla ilgili görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Emekli olabilmek için sigortalılık, yaş ve prim ödemeye bakılıyor. Emeklilik için 1999 yılına kadar sadece hizmet süresi ve prim ödeme yeterliydi. Bu tarihte yapılan düzenlemeyle kademeli olarak yaş şartı da getirildi. Son günlerde Emeklilikte Yaşa Takılanlar başlığı altında yürütülen kampanyada bu vardır. Sosyal güvenlik sistemimizde bunu tasvip etmiyoruz. Bir de dernek kurulmuş. Bu derneğin başındaki hanımefendi 1992 yılında SSK'ya dahil olmuş şayet eski sistem devam etseydi 2012 yılında emekli olacaktı. Ama şimdi bu hanımefendi şimdi 2022'de emekli olacak. Bu kişi emeklilik hakkını kazanmış sadece maaş alması için yaşını beklemesi gerekiyor. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur.Ortalama emeklilik yaşı ülkemizde 52'dir.

"EYT TEKLİFİNİN ÜLKEMİZE MALİYETİ 750 MİLYAR TL"

SGK'nın hesaplamalarına göre EYT denen gruba giren 6,3 milyon kişi bulunuyor. Bunların 1 milyon kadarı devlet memuru iken diğerleri kendi hesabında çalışanlar. Bunlardan 1.3 milyonu hemen emekli olabilecek durumda. Bu teklifi ülkemize yıllık maliyeti 26 milyar liradır. Erken emeklilikten yararlanacakların tamamı dikkate alındığında bu rakam 750 milyar lirayı buluyor. Ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz bir dönemde böyle bir yükü milletimizin ve ülkemizin sırtına bindirmeye hakkımız var mı diye ben bunu milletime soruyorum. Öyle şeyler oluştu ki ekonomik kurtuluş savaşını verdiğimiz günlerde fırsatçılar türedi bir diğer taraftan da karşımıza bunlar türedi. Ne yapacak, erken emekli olacak? Gidecek sonra başka bir işte çalışmaya devam edecek yani çift dikiş. Böyle bir şey olamaz. Buna hak, adalet denmez. Bugün batı dünyası bir defa yaşta emekliliği tırmandırıyor. 65'in altına eyvallah etmiyor. Ülkeye maliyetleri çok fazla da onun için. 


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.