Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2018 Yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri törenine katıldı.

10 Ocak 2019, Perşembe 14:29 Son Güncelleme:
A A
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Ödül töreninde ünlü bestekâr Amir Ateş, 'Bir kızıl goncaya benzer dudağın' adlı şarkıyı seslendirdi. Ateş, "Şükranlarımı sunuyorum efendim. Sanatımıza hizmet etmenin özelliklerini taşıyan cemiyetimiz ve yönetim kurulu mensupları, çok değerli sanatçılarımız adına şükranlarımı sunuyorum. Saygılarımın kabulünü rica ediyorum." dedi. Amir Ateş, Erdoğan'ın isteği üzerine bir eser daha seslendirdi.

ERDOĞAN İLE SAMİMİ DİYALOG

Amir Ateş, Erdoğan kürsüye doğru gelirken yanına gelerek elinden tuttu ve öpmek istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da daha sonra elini geri çekti. Usta sanatçının performansı salondaki herkes tarafından büyük beğeni topladı.

İşte o anlar:

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Kültür sanat ve edebiyat dünyamızın kıymetli mensupları, değerli misafirler sizleri sevgiyle selamlıyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın özel ödülünü Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti ile Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) ve Ara Güler Müzesi'ne verilmesini isabetli buluyorum.

Tek parti döneminde ecdadın pek çok mirası gibi müziğimiz de yaftalanarak yok edilmeye çalışılmıştır. Rahmetli Menderes müziğimiz üzerindeki yasakları kaldırmıştı.  Doğuş Grubu'na da ayrıca Ara Güler'in mirasına sahip çıktıkları için teşekkür ediyorum.

Milletlerin medeniyetlerinin gelecek kuşaklara aktarma yolu kültür ve sanattır. Kültür ve sanata önem veren devletler dönemlerinde itibar kazanmakla kalmıyor tarihin sayfalarında kadim bir şekilde kaydedilmeye de nail oluyorlar. Gelecek kuşaklara da miras kalacaktır. Selçuklu ve Osmanlı başta olmak üzere bugüne ulaşan izleri medeniyetimizin bu topraklara vurulmuş bir mührü gibidir. 

"DEVLETİMİZE DÜŞEN NİTELİKLİ ÜRETİMİ DESTEKLEMEKTİR"

Bizim sanatımızda mimari eserimiz sadece mimari eser değildir. Bizim sanatımızda musiki eseri sadece sözden, notadan ibaret değil, sesten ibaret değil bundan daha fazlasıdır. Şiir sadece kelimelerden ahenkten ibaret değildir. Bundan daha fazlasıdır. Hangi sanat dalında olursa olsun devletimize düşen nitelikli üretimi desteklemektir. Kültür ve sanatın etkileme gücü geçmiş zamanlara kıyaslanamayacak hale gelmiştir. Geçtiğimiz 16 yıla baktığımda kültür ve sanat alanında yeteri kadar mesafe katedememiş olmaktan hayıflanırım. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Libya Zirvesi öncesi Çavuşoğlu'ndan açıklama