Cumhurbaşkanı'nın başyaveri için gözaltı kararı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başyaveri Albay Ali Yazıcı için gözaltı kararı çıktı!

17 Temmuz 2016, Pazar 16:27
A A
Cumhurbaşkanı'nın başyaveri için gözaltı kararı

Darbe girişimi sonrası çok sayıda gözaltı kararı çıkarken bunlardan en dikkat çekeni ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı.

Hakkında gözaltı kararı verilen Albay Ali Yazıcı  geçtiğimiz yıl Ağustos ayında görevi Cumhurbaşkanlığı'nda düzenlenen törenle devralmıştı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Başyaveri İsmail Güneşer de gözaltına alınan isimlerden.

YAVERLİK KURUMUNUN TARİHÇESİ

Yaverlik kurumu, Osmanlı Devleti'nde de çeşitli adlar ve unvanlar altında hizmetler yapmıştır.

Padişah Sultan Abdülaziz'in Mısır gezisi (1863) sırasında, padişaha eşlik eden Serasker Fuat Paşa için ilk defa "yaver" unvanı kullanılmıştır.

Osmanlı Sarayı'ndaki Enderun ağalarından biri olan "Silahtar Ağası", padişahın silahını taşımış ve kapıkulu askerleri ile padişah çadırının korumasını sağlamış ve "Saray Başyaveri" olarak görev yapmıştır.

Mustafa Kemal de 1917'de Almanya ziyaretinde Veliaht Vahdettin'e "yaver" olarak refakat etmiştir.

1923 yılından itibaren de Osmanlı'dan gelen köklü kurum devam ettirilerek, "başyaver ve yaverler" Cumhurbaşkanlığı'nda aralıksız görev yapmışlardır.

Diğer ülkelerde yaverlik, "Aide-De-Camp" olarak adlandırılmaktadır.

Başta ABD, Çin, İngiltere, Fransa, Almanya, Hindistan, Güney Kore ve Japonya gibi ülkeler olmak üzere sayıları 90'ı aşkın ülkede yaverler, devlet başkanlarının yanında görev yapmaktadır.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.