Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bakanlar toplantısı!

İlk kez kabineye başkanlık edecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu'na başkanlık eden 6. cumhurbaşkanı olacak

18 Ocak 2015, Pazar 12:55
A A
Halkoyuyla seçilen ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Bakanlar Kurulu’na başkanlık edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantıda değişen Cumhurbaşkanlığı teşkilat yapısı ve çalışma biçimini anlatması bekleniyor.
 
Gündemdeki kritik konular da toplantıda ele alınacak. "Parale yapı"yla mücadele, çözüm süreci, terör örgütü IŞİD’le mücadele ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler, İslamofobiye karşı uluslararası alınacak önlemler, dış politika başlıklarının masaya yatırılması bekleniyor. Devam eden projeler ve yatırımların da gündem maddeleri arasında yer aldığı toplantıda, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri diğer ekonomik gelişmelerin de ele alınması düşünülüyor.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk kez başkanlık edeceği Bakanlar Kurulu toplantısında, alınan kararları Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın düzenleyeceği basın toplantısında açıklaması öngörülüyor.
 
AKŞAM YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELECEKLER
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından kabine üyeleriyle akşam yemeğinde bir araya gelecek. Bakanlar Kurulu’nu cumhurbaşkanı olarak son toplayan isim Süleyman Demirel’di. Bu toplantı 2000 yılı Mayıs ayında yapılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakanlar Kurulu’na başkanlık eden 6. cumhurbaşkanı olacak.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan önce 5 Cumhurbaşkanı Bakanlar Kurulu’nu toplantıya çağırdı. 8’inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal 7 kez, 7’inci Cumhurbaşkanı Kenan Evren 4 kez, 4’üncü Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, 6’ncı Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ve 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 2’şer kez toplantıya çağırdı.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu’na başkanlık etmesiyle ilgili yapılan yorumlara, "O toplantı yapıldı diye Türkiye’de ne o başbakanın gücü azalır, ne cumhurbaşkanının herhangi bir şekilde devletin tümünü temsil etme rolünde bir eksilme olur" demişti.
 
İHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.