Cumhurbaşkanlığı sistemi uyumuna ilişkin KHK yayımlandı

Cumhurbaşkanlığı sistemi uyumuna ilişkin 3. KHK yayımlandı. Yeni KHK ile Başbakanlık ifadesi kaldırıldı, yerine Cumhurbaşkanlığı getirildi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yönelik 698, 699 ve 700. KHK'larla toplamda 3. uyum KHK'sı yayımlanmış oldu

07 Temmuz 2018, Cumartesi 19:20 Son Güncelleme:
A A
Cumhurbaşkanlığı sistemi uyumuna ilişkin KHK yayımlandı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde yapılan değişikliklere uyum sağlanması amacıyla bazı kanun ve KHK'lerde değişikliği kapsayan 700 sayılı KHK, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni KHK ile Bakanlar Kurulu'nun bazı yetkileri Cumhurbaşkanı'na devredildi.

BAŞBAKANLIK SİSTEMİNE YÖNELİK İFADELER AYIKLANDI

Yürürlük maddesiyle birlikte 218 maddeden oluşan KHK'da, çok sayıda kanunda yer alan, Başbakan ve Bakanlar Kurulu ifadeleri ayıklandı. Bu ifadelerin yerine Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcıları ifadeleri konuldu. Böylece, yeni sisteme geçirilirken, yüzlerce kanundaki Başbakanlık sistemine yönelik ifadeler de ayıklanmış oldu.

Ayrıca, "Başvekil" ve "Başbakan" ibareleri de "Cumhurbaşkanı Yardımcıları" olarak yer aldı.

KHK/700 Anayasada Yapılan Değişikliklere Uyum Sağlanması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.