Çürümeye terk edilmişti, şimdi gören bir daha bakıyor

Tokat’ta işletmecilik yapan Davut Araz (28), çürümeye terk edilmiş 1975 model klasik otomobili, 150 bin lira harcayarak baştan aşağı yeniledi.

11 Ekim 2018, Perşembe 12:59
A A

Otomobil meraklısı olan Araz, Antalya'da gezerken çürümeye terk edilmiş 1975 model Buick Regal marka klasik otomobili gördü. Aracın sahibine ulaşan Araz, daha sonra çekici yardımıyla otomobili Tokat’a getirdi ve 3 yılda 150 bin lira harcayarak otomobili eski günlerine döndürdü.


Otomobili harabe şeklinde bulduğunu belirten Davut Araz, "Antalya’da gördüğümde araç yürümez haldeydi. İçim elvermedi. Çekici ile Tokat’a getirdik. Aracı gören arkadaşlarım ’Nereden aldın bu hurdayı’ dedi ama azimliydim. İnternetten orijinal parçalarını temin edebilmek için araştırmalar yaptım. Profesyonel arkadaşlardan ve sanayide sevdiğim, güvendiğim ustalardan da yardım aldım. Yavaş yavaş parçalarını topladım" dedi.


Otomobili toplarken keyif aldığını söyleyen Araz, "Yeri geldi sabredemediğim anlar da oldu. Ama insan bir şey oluşturmak istediği zaman bitiyor. Arkadaşlarım şaşırdılar. Bıkacağımı ya da başaramayacağımı düşünüyorlardı ama bitirdim. Onlar da sonunda gelip tebrik etti.

Araç hurda bir haldeydi, yürümüyordu, çekme belgeliydi. O zaman 24 bin gibi bir fiyata almıştım. Aracın bana yaklaşık maliyeti 150 bin lira gibi bir rakamı buldu" diye konuştu.


Otomobili şu an için satmayı düşünmediğini ifade eden Araz, "Şu anda 3 yıllık bir özlem var. Hevesimi almam gerekiyor. Benim gibi bu işlere düşkün, kıymetini bilecek bir arkadaş olursa da hevesimi aldıktan sonra satabilirim.


Araç ABD’de çok yaygın kullanılıyor ama Türkiye’de çok yaygın değil. 1975 yılının teknolojisine göre bir hayli ilerde bir araç" dedi. DHA

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.