D vitamini eksikliği solunum yolu enfeksiyonu riskini artırıyor

D vitamini eksik olan insanların solunum yolu enfeksiyonuna yakalanma riskinin 2 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Avustralyalı araştırmacılar, D vitamininin Covid-19’un yol açtığı akut solunum yolu enfeksiyonu riskini azalttığını keşfetti.

29 Nisan 2020, Çarşamba 15:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Avustralyalı uzmanlar, vücudumuzun her gün sadece on dakika güneş ışığı almasının corona virüs riskini azalttığını buldu. Güneş ışığı, vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren D vitamini üretilmesini sağlıyor. Uzmanlara göre D vitamini eksikliği olan kişilerin, solunum yolu enfeksiyonuna yakalanma olasılığı iki kat daha yüksek.

Doktor Neale, hava durumuna bağlı olarak günde 5 ila 15 dakika arası güneş ışığı alınması gerektiğini öneriyor.

Avustralyalı cilt kanseri araştırmacısı Doktor Neale, insan vücudunda yeterli D vitamini olduğunda virüse karşı savunmanın arttığını ifade etti.

Neale “Şimdi D vitamini eksikliği için uygun bir zaman değil. D vitamininin bağışıklık sistemi üzerinde önemli etkileri var. Buna göre D vitamini eksikliği, semptomatik Covid-19’a sahip olma potansiyelini artırıyor” dedi.

"Evden çıkamayanlar D vitamini takviyesi alabilir"

"Evden çıkamayanlar D vitamini takviyesi alabilir"

Doktor Neale, geçen yıl ki araştırmasında D vitamininin şu anda Covid-19’un da yol açtığı akut solunum yolu enfeksiyonu riskini azalttığını keşfetti.

Yetmiş sekiz bin hastayı kapsayan araştırmada D vitamini seviyesi düşük olan kişilerin, yüksek düzeyde akut solunum yolu enfeksiyonu geliştirmesinin neredeyse iki katı olduğu gözlemlendi.

Ayrıca D vitamini eksikliği olan kişilerin, hastalıklarının uzun sürmesi olasılığı da oldukça fazla.

Doktor, güneş ışığının daha fazla fayda sağladığına inandığı için D vitamini takviyeleri alınmasını önermiyor ancak evlerinden ayrılamayan insanlar için yararlı olabileceğini belirtiyor.

Avustralya’daki Covid-19 önlemleri, insanların egzersiz için evden çıkmalarına izin veriyor. Doktor Neale, onların bu süre zarfında sağlıklı bir şekilde D vitamini alabileceklerini söylüyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Göz sağlığınız içi 20 dakikada bir uzağa bakın