Dağlıca saldırısı sonrası Erdoğan'dan flaş açıklamalar

Dağlıca saldırısı sonrası Erdoğan'dan flaş açıklamalar

Hakkari Dağlıca'da çok sayıda şehit olduğu haberleri gelirken Cumhurbaşkanı Erdoğan ATV canlı yayınında dikkat çeken açıklamalarda bulundu

06 Eylül 2015, Pazar 21:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Dağlıca'daki terör saldırısıyla ilgili "Zırhlı araçlara mayınlı saldırı yapıldı" dedi. Erdoğan, "Eğer 400 milletvekilini alacak ve Anayasa'yı değiştirecek bir sayıyı bir parti almış olsaydı, bugün bunlar olmazdı" dedi.

Erdoğan, Dağlıca'daki saldırıyla ilgili olarak şunları söyledi:

Her şeyden önce tabi, üzüntülüyüz. Şu anda Silahlı Kuvvetlerimiz, Genelkurmay, Dağlıca'yla, Hakkari ile gerek Valimiz, gerekse oradaki kolordu komutanı kendileriyle görüşmeler devam ediyor.

"DAĞLICA'DAKİ TEMİZLİK NETİCESİNDE BUNLAR OLDU"

Öyle zannediyorum ki kesin netice an be an alınabilir. Şu anda Sayın Başbakan'ın da Ankara'ya dönüşüyle birlikte Ankara'da bir güvenlik toplantısını yapacaklar. O ana kadar da herhalde kesin neticeleri almış olurlar. Bu kesin neticeyi aldıktan sonra durumu açıklayacaklar.

Tabi şu anda orada hava şartları vesaire, o da çok çok kötüymüş ve bu kötü hava şartları altında orada böyle bir mücadele var ve Dağlıca'da yapılan bir temizlik neticesinde böyle bir olay gerçekleşiyor.

"GENELKURMAY BAŞKANIMIZIN İZAHATLARI HAKİKATEN ÜZÜCÜ"

Oradaki zırhlı araçlarla ifade edildiği kadarıyla mayınlarla kurulmuş olan tuzaklar neticesinde bir olay burada art ardına oluşuyor. Tabi şu anda bu konuyla ilgili Genelkurmay Başkanımızın izahatları hakikaten üzücü.

Temennim odur ki şu anda yapılacak açıklama ve onun ardından da tabi oradaki devam edecek olan mücadele çok daha farklı çok daha kararlı olacaktır. Hepimizin başı sağolsun. Milletimizin başı sağolsun, Allah sabırlar versin.

Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları:

Ben sürekli şehitleri arıyorum. Aralarında benim  bir çok Kürt kardeşim var. Babası diyor ki benim 5 evladım daha var ben bunları da askere göndereceğim diyor. Bunlar benim Kürt kardeşlerimin temsilcisi değil.

Oradaki mücadele çok farklı ve kararlı olacak. Dağlıca'da yapılan temizlik neticesinde bu olay oluyor.

Terör örgüyü çözüm sürecinde silah stokladı.

Belki şehitlerimiz olacak ama bizim kararlı bir şekilde devam etmemiz gerekiyor.

Bu geceden sonra süreç çok farklı bir duruma girmiştir.

Teröristlerin kaybı binlerce...

Asker ve polisin eli kolu bağlı iddiası doğru değil.

Şimdi bir seçime gidiliyor... Terörle mücadelede birlik kardeşlik şart. Demokratik açılım dedim, milli birlik dedim. Milli birlikten sonra da çözüm süreci dedik. Çözüm sürecine bir siyasi parti karşı çıktı. Eğer milliyetçiysen millilikten kaçmaman lazım. Maalesef buna hazımsız davrandılar.

ŞEHİT ABLASINA 'KARDEŞİN DE POLİS OLMASAYDI' DEMEDİM

Bu zamana kadar tek bir şehit yakını tepki gösterdi. Daha sonra ven eşi ve kızıyla konuştum. Ben 'polis falan olmasaydı' dediğim falan yok! Ben bugün 17 şehit yakınını aradım. Hamdolsun bir tanesi olumsuz bir tepki göstermedi. Hepsinin söylediği şey de 'Bu vatan için feda olsun' diyorlar.

400 vekil verseydiniz ifadesini ben Kırşehir'de söyledim. O gün bir dağlıca yok. O gün yeni Anayasa'nın yeni yapılanmanın gereği için böyle bri parlamento tablosuna ihtiyacımız olduğunu açıklıyoruz. Bunun hedefi istikrardı. Böyle bir tablo ortaya çıkmayınca 7 Haziran'dan bugüne kaos ortamı oluştu. Bunları ortadan kaldıracak bir amaç vardı. Böyle bir tabloyu 400 vekil ifadesiyle buluşturmam bunların insanlıktan yoksun olduğunu gösteriyor. Hangi medya olursa olsun bunlar utanmadan sıkılmadan bana mektup gönderiyorlar. Ben böyle yaptım şyle yaptım. Ahlaki noktada yanlış yapmadım. Geçenlerde bunun başköşesinde yazanı var ben böyle bir şey yapmadım etmedim dedi. Ben bunu söylemek istemedim diyor. Paralelin başındaki de manevra yapıyor. Bundan sonra yargıda her şey ortaya çıkacak. Hepsi izne gidiyor. Bunlar nereye giderse gitsin yargı gerekeni yapacak. Ben bu makamı karakter yoksununa ezdirtmem. Bu ülkede yasalar hangi hakkı veriyorsa bu hakkımı kullanacağım. Biz şu anda dertliyiz bunlar kalkıyor 400 vekille bunu kıyaslıyor.

ARAPLARA DA KÜRTLERE DE YARDIM ETTİK ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Biz Bayırbucak Türklerine yardım yaptığımızda DAİŞ'e yardım ettiğimizi iddia ettiler. Biz Suriye'de Araplara Kobani'de de Kürtler'e yardım ettik etmeye de devam edeceğiz.

"2 BİN TERÖRİST ÖLDÜRDÜK"

Biz bunların bedelini çok ağır ödetiyoruz ödeteceğiz. Şu ana kadar 2000 teröristi öldürdük ve devam edeceğiz. Biz bunu tüm güvenlik güçleriyle sürdüreceğiz. Benim milletim huzur içinde yaşamıyorsa siyaset yapmanın anlamı yok. Onlar da bu işi ya anlayacaklar ya anlayacaklar.

Şehit ailelerine sesleniyorum. Bizim dinimizde şehitler ölmez. Allah yolunda ölenlere ölü demeyin onlar diridirler. Bizde dünyanın hiç bir yerinde askerine Mehmetçik diyen başka kimse yoktur. Küçük Muhammed adına Mehmetçik diyoruz. Bu yolda bu anlayışla askerlerimiz askere gidiyor. Bizde 2 kez kına yakarlar bir askere giderken bir de evlenirken.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Akdeniz'de yeni NAVTEX ilan edildi