Daha güzel rüyalar için 13 yatak ve başlık modeli

Her zaman rahat ve şık bir yatağa sahip olmayı hayal ettiyseniz, şimdi yatak odanıza biraz makyaj yapma zamanı. İnternette iyi fiyatlarla alışveriş yapabileceğiniz binlerce şık seçenek var, ancak nereden başlayacağınızı bulmak zor. Alışverişe değer 17 şık yatak ve başlık modelini derledik. Aşağıda, kadife yatak başlıklarından yatak odanızı derleyip toparlayacak bazalı yataklara kadar her şeyi bulacaksınız.

16 Haziran 2020, Salı 09:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tüm günün yorgunluğunun bırakıldığı ve yeni güne hazırlanmak için enerji depolanan yegane yer olan yataklar hayatın olağan akışında küçük ama önemli bir yer tutuyor.

Fotoğraf: amazon.com

Yeterli ölçüde olmayan yataklar uyku kalitesini düşürebiliyor. Uzmanlar yatak boyunun kişinin boyundan 20 cm daha uzun ve en az 95 cm genişlikte olması gerektiğini söylüyor.

Fotoğraf: wayfair.com

Yataklarda yumuşak, orta ve sert seçenekler var. Satın almadan önce test etmek hem sağlığınızı korur hem de gereksiz masraftan kurtarır. Rahat olmayan bir yatak uykusuz bırakır, ağrılara neden olur, stres seviyenizi arttırır.

Fotoğraf: amazon.com

Bazı rahatsızlıklar için özel olarak tasarlanmış yataklar üretiliyor. Ayrıca horlama ve reflü gibi sorunlar için özel yastıklar da var.

Fotoğraf: wayfair.com

Uyku uzmanları dengesiz vücut ısısının sadece uyku bozukluğuna değil, farklı birçok hastalığa da davetiye çıkabileceğini belirtiyor. Üşüme ya da terlemeye neden olmaması için yatağın yazlık ve kışlık kullanıma uygunluğu kontrol edilmeli.

Fotoğraf: amazon.com

Eskimiş, esneme yapmış ya da yer yer çökmeleri bulunan yatakların kullanılmaması gerekiyor. Uykusuz kalıyor, sık sık uyanıyor, dinlenemediğiniz hissiyle yataktan çıkıyorsanız yeni ve daha sağlıklı bir yatağa ihtiyacınız olabilir.

Fotoğraf: wayfair.com

Yatak seçimi hakkında tavsiyelerde bulunan uzmanlar sağlıklı bir uykunun yatağın yanı sıra farklı birçok etkene de bağlı olduğunu ekliyor. Uygun yastık ve kullanılan nevresimin kumaşı da bunlardan bazıları.

Fotoğraf: wayfair.com

Sağlıklı bir omurga için de mutlaka kaliteli ve vücut tipimize uygun yatak seçimi yapmalıyız. Doğru yatağın, omurgayı düz bir hat üzerinde hizalaması ve desteklemesi gerek. Uzmanlara göre, uykuda aldığımız pozisyonlar, yatış şeklimiz de bu hizalamayı ve desteklemeyi değiştiriyor. Bu nedenle yatağın bu değişimlere de uyum sağlaması önemli.

Fotoğraf: worldmarket.com

Eğer yatak çok sertse ya da çok yumuşaksa omurganız gevşeyemez. Yeterli sertlik aranmalı ki bu da kişiden kişiye değişir. Örneğin: Geniş kalçası olan kişilerin biraz daha yumuşak bir yatak tercih ederek omurgasını aynı hizada tutması bel ve sırt ağrılarını önler. Daha dar kalçaya sahip kişilerin daha sert bir yatak seçmesi önerilebilir.

Fotoğraf: amazon.com

Emin değilseniz, “orta-sert” yatak tercih edin. 300’den fazla bel ağrılı kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, kişilerin 90 gün boyunca “orta sert” veya sert” yatak denemeleri istenmiş. “Orta sert” yatak kullananlarda rahatsızlığın daha az olduğu gösterilmiş.

Fotoğraf: amazon.com

İçinde hiç yay olmayan, tamamı hafızalı materyaller içeren yataklar, vücudun şeklini alması nedeniyle önerilmiyor. Hafızalı materyallerle yayların kombine kullanıldığı yataklar tercih edilmeli. 

Fotoğraf: amazon.com

Harika bir uyku çektiyseniz, bir otelde ya da arkadaşınız evinde kalıyorsanız, yatağın marka ve numarasını alabilirsiniz. Bazı şirketler bir yatak satın aldığınızda 30 ila 100 gün arasında kullanıp memnun kalmamanız durumunda geri alabiliyor.

Fotoğraf: wayfair.com

Oklahoma State Üniversitesi’nden bir çalışmada, 62 kişiye yeni yatak verilerek 28 gün boyunca takip edildi. Hemen hemen herkesin daha iyi ve kaliteli uyuduğu gösterildi. Ucuz yatakların pahalı yataklara göre daha fazla bel ağrısı oluşturduğu da çalışmada belirtildi. Çalışmaya katılanların eski yataklarını kullanma süreleri ortalama 9,5 yıldı. Bu süre, bir yatağın ömrü olarak çalışmada vurgulandı. 9 ya da 10 yıldır bir yatağı kullanıyorsanız, o yatağı değiştirme vakti gelmiş demektir.

Fotoğraf: wayfair.com

Sıradaki haber yükleniyor...
holder