Dang humması geçirenler corona virüse karşı bağışıklık kazanabilir mi?

Brezilya’daki corona virüs vakalarını analiz eden araştırmacılar, dang hummasına yakalananların covid-19’a karşı bağışıklık geliştirmiş olabileceğini keşfetti. Uzmanlar, iki virüsün arasında beklenmedik bir immünolojik etkileşim olduğunu ancak iki virüsün de tamamen farklı ailelerden geldiğini söyledi.

07 Ekim 2020, Çarşamba 10:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Duke Üniversitesi'nde profesör olan Miguel Nicolelis liderliğinde gerçekleştirilen çalışma, corona virüs vakalarının coğrafi dağılımını 2019 ve 2020'de dang humması salgınlarıyla karşılaştırdı. Bulgulara göre, corona virüs enfeksiyon oranlarının düşük olduğu ve vakaların daha yavaş arttığı yerler, bu yıl veya geçen yıl dang hummasının yoğun görüldüğü yerlerdi.

İki hastalık arasında bağlantı mı var?

İki hastalık arasında bağlantı mı var?

Örneğin, Paraná, Santa Catarina, Rio Grande do Sul, Mato Grosso do Sul ve Minas Gerais gibi eyaletlerde, geçen yıl ve bu yılın başlarında çok sayıda dang humması vakası görüldü. Covid-19’un bu bölgelerde hummanın daha az görüldüğü (Amapá, Maranhão ve Pará gibi) diğer eyaletlerdeki bulaşma düzeyine ulaşması çok daha uzun sürdü.  Dang hummasının yoğun görüldüğü bölgelerde covid-19’un vaka, ölüm ve büyüme oranının daha düşük çıkması, iki hastalık arasında bağlantı olabileceğini düşündürdü.

Dang humması aşısı koruyuculuk sağlayabilir mi?

Dang humması aşısı koruyuculuk sağlayabilir mi?

Nicolelis ve ekibinin bu hipotezi kanıtlanırsa güvenilir bir dang humması aşısının covid-19’a karşı belirli ölçüde koruma sağlayabileceği ortaya çıkacak.

Asia One’ın haberine göre önceki araştırmalar da kanında dang humması antikoru bulunan kişilerin covid-19’a yakalanmasalar da antikor testlerinde pozitif sonuç aldıklarını göstermişti.

Dang humması

Dang humması

Dang humması, Aedes cinsi sivrisinekler tarafından taşınan ve bulaştırılıyor. Dünyada tropikal/subtropikal bölgelerde endemik olarak görülüyor ve şiddetli grip benzeri semptomlara neden oluyor.


Dang humması tedavisi

Dang humması tedavisi

Virüs hastalığın 5'inci gününe kadar kandan izole edilebilir. Hastalığın hafif formunda mümkün olduğunca dinlenmek, ateşi kontrol altına almak ve ağrıyı hafifletmek için asetaminofen (parasetamol) almak, susuz kalmamak için su veya bol elektrolit içeren içecekler tüketmek önerilir. Aspirin veya ibuprofen kesinlikle kullanılmamalı.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Meme kanseri hakkında bilinmesi gereken 15 önemli gerçek