Danimarka, mutasyon korkusuyla itlaf ettiği milyonlarca vizonu mezardan çıkarıp yakacak

Danimarka, mutasyon korkusuyla itlaf ettiği milyonlarca vizonu mezardan çıkarıp yakacak

Danimarka'da Kasım ayında hayvanlarda corona virüsün mutasyona uğradığının görülmesinin ardından 17 milyon vizon itlaf edilmişti. Parlamentoda alınan yeni karara göre, itlaf edilen vizonlar çevredeki suları kirletmesin diye toprak altında çıkarılıp yakılacak.

21 Aralık 2020, Pazartesi 16:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Danimarka, hayvanlarda koronavirüsün mutasyona uğramış bir versiyonunun bulunmasının ardından vizonların itlaf edilmesine karar vermişti. Daha sonra hükümet, vizonların itlafına gerekçe olarak, geliştirilmekte olan corona virüs aşılarının, mutasyona uğrayan virüse karşı etkili olamayabileceğini sundu.

Ardından Danimarka Tarım Bakanı Mogens Jensen, hükümetin gerekli mevzuatı yerine getirmeden çiftliklerdeki vizonlarının itlaf emrini vermesi suçunu üstüne alarak istifa etmişti. Danimarka'da "vizon krizi" hala devam ediyor. Hükümet yetkilileri, çevre kirliliğini önlemek için önümüzdeki yıl katledilen vizonların toprak altından çıkarılacağını ve yakılacağını açıkladı.

4 milyon vizon toprak altından çıkarılıp yakılacak 

Parisien'in haberine göre, geçtiğimiz aylarda corona virüsün bir mutasyonunu yaydıkları iddiasıyla itlaf edilen vizonların topraktan çıkarılması kararı alınırken dört milyon vizonun toprak altından çıkarılarak yakılacağı belirtildi. Danimarka Tarım Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Parlamento'da yapılan oylama sonrasında çoğunluk kararıyla, bulaşıcı hastalık riskleri tamamen ortadan kalktığında, dört milyon vizon cesedinin altı ay içinde yer altından çıkarılacağını ve ardından normal atık olarak yakılacağını açıkladı.

"Yer altı suları ve göller için büyük bir risk" 

Kasım ayında Holstebro ve Karup yakınlarındaki askeri alanlara kazılan toplu mezarlara gömülen vizonların yer altında su tabakaları ve göller için büyük bir risk taşıdığına işaret edilirken 2020'in Mayıs ayına kadar topraktan çıkarma işleminin gerçekleştirileceği belirtildi. Bakanlık, "Bu, vizonun daha önce hiç kullanılmamış bir çözüm olan tehlikeli biyolojik atık muamelesi görmesini engelliyor" dedi. Kasım ayında ülkenin batısındaki Holstebro ve Karup yakınlarındaki askeri topraklarda aceleyle iki toplu mezar kazıldı.Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mutasyona uğrayan corona virüsün adı belli oldu