Danıştay kararı beklenirken çalışmalar başladı

Bolu Köroğlu Dağları'nda geçtiğimiz Ağustos ayında turizm yapılaşmasına açılan 51 bin hektarlık alan için Danıştay kararı beklenirken, bölgede yol genişletme ve yeni yol yapım çalışmaları başladı

08 Kasım 2015, Pazar 11:57
A A
Danıştay kararı beklenirken çalışmalar başladı

Bolu Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilân edilen Kartalkaya Kayak Merkezi'nden, Karacasu Termal Merkezi'ne kadar alan olan bölgede toplam 51 bin 450 hektarlık alan 22 Ağustos 2015 tarihinde turizm yatırımları için teşvik kapsamına alınarak imara açıldı. Bu bölgede kalan Gölcük, Aladağ Göksü ve Beşpınarlar Tabiat Parkları ise kapsam dışında bırakıldı.

Abant Gölü'nün 4 katı büyüklüğündeki Seben Taşlıyayla Gölü ile Aladağ göletini de içine alan Bolu merkez, Dörtdivan, Kıbrıscık, Seben ilçelerine de yayılan bölge için alınan karar, Mimarlar Odası tarafından projenin yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'a taşındı.

Danıştay süreci devam ederken yeni yol ve mevcut yolların genişletilmesi çalışmalarına başlandı. Bir yandan eski köy yolları genişletilirken, dere üzerlerindeki köprüler de yenileniyor. DHA'ya göre çalışmalara, bölgeye kış koşullarının ağır basmadan tamamlanması için hız verildi.

KARADENİZ'İN EN BÜYÜK GÖLÜ BU ALANDA

DHA'nın havadan görüntülediği ve imara açılan bölgede milli park kapsamında bulunan Abant Gölü'nden 4 kat daha büyük olan Seben Taşlıyayla Gölü var. Deniz seviyesinden 1450 metre yüksekte olan bu gölün yapımına 2006 yılında başlandı. 2011 yılında ise çevreyolu ve derivasyon kanal çalışmaları yapılarak tamamlandı. Çevre uzunluğu 22 kilometre olan göl ayrıca Karadeniz bölgesinin en büyük gölü unvanını taşıyor. Göl çevresinde çok sayıda yayla evi var. Bölgedeki Aladağ göleti ise deniz seviyesinden 1350 metre yükseklikte ve yaklaşık 1 kilometre karelik bir alana yayılıyor.

YAYLA EVLERİNİN DURUMU BELİRSİZ

Turizm yatırımları için açılan bölgede çevre halkı ve köyler tarafından kullanılan yüzlerce yayla evi de bulunuyor. Bölgede turizm yatırımları başladığında ruhsatsız ve kayıtsız olarak yapılan bu evlerin yıkılması gündeme gelebilecek. Bu nedenle ev sahipleri endişeli.

DHA
Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 5-10 metrede çatıştılar