'Danla Bilic'in izindeki ifşacı!'

Enise Sude adlı fenomen, oyuncu Can Yaman'ın kendisine yazdığını iddia ettiği mesajları yayınladı. Magazin gündemine geniş yer bulan söz konusu mesajlar, bir kez daha 'kişilerin sosyal medyada direkt mesaj (DM) üzerinden yaptıkları yazışmaları ifşası suç mu?' sorusu akla geldi.

12 Mayıs 2020, Salı 09:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Milliyet Gazetesinden Ali Eyüboğlu'nun, "Danla Bilic'in İzindeki İfşacı" başlıklı yazısı şöyle:

Sosyal medyada iki kişi arasındaki özel mesajları (DM), izinsiz ifşa etmek suç mu? Türk Ceza Kanunu (TCK) Madde 132/3’te şöyle tanımlanıyor bu suç ve cezasını: Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın hukuka aykırı olarak alenen ifşa eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.

Peki kişilerin sosyal medya hesaplarının direkt mesaj (DM) üzerinden yaptıkları yazışmaların ifşası suç mu? Hukukçulara göre DM yazışmalarının izinsiz ifşası da TCK Madde 132/3’e giren suç.


Hal böyleyken bazı futbolculara attığı mesajlara gelen yanıtları ifşa ederek adını duyuran ve 'Kaşarlık yaparak şöhret oldum' diyen Danla Biliç’ten sonra Enise Sude adlı bir fenomen, aynı taktikle sıkça haber oluyor medyada.


Google’a Enise Sude yazdığınızda şu haberler çıkıyor karşınıza:

Beşiktaş’lı Dorukhan Toköz, DM’den yürüdüğü Instagram fenomeni Enise Sude tarafından ifşa edildi.
Sosyal medya fenomeni kadın, futbolcu Emre Mor’un attığı mesajları ifşa etti.
Enise Sude, Can Yaman’ın mesajlarını ifşa etti.

Son günlerde birçok haber sitesinin bile kullandığı mesajda, 'Yazmam gizliden ararım' cümlesinin başı yok. Acaba niye? Kimin kime, DM’den yürüdüğü mü yazılıydı da ‘ifşa’cı orayı sansürledi? Sude’nin 'Fizik iyi de saçlar kesilse daha iyi olur sanki' diye yazdığı oyuncu askerden yeni geldi, saçları uzun değil, kısa ayrıca.


Daha çok tık için bunları sorgulamadan yapılan habercilik değil, suça ortaklık ve Danla Biliç’ten sonra yakaladığı şöhreti paraya çevirecek yeni bir ‘ifşa’ya hizmettir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 5 dakikada magazin turu (12 Mayıs 2020)