Dans etmenin vücudunuza 6 önemli faydası

Egzersiz yapmanın sağlıklı yaşam için önemini artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Peki dans etmenin en keyifli egzersiz şekillerinden biri olduğunu biliyor musunuz? İşte dansın vücudunuza sağlayacağı 7 muhteşem fayda...

29 Ocak 2019, Salı 13:49
A A
BEYİN SAĞLIĞINI KORUYOR

BEYİN SAĞLIĞINI KORUYOR

Alman bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, dans etmenin Alzheimer gibi hastalıklara karşı iyi geldiğini ve hafızayı güçlendirdiği belirlenmiştir.


AĞRILARI AZALTIYOR

AĞRILARI AZALTIYOR

Yapılan bir araştırmaya göre; dans etmenin, ihtiyaç duyduğunuz efor ve senkronizasyon sayesinde, ağrı eşiğinizi yükselterek ağrıyı hafiflettiği belirtilmiştir.

ESNEKLİK, ENERJİ VE MUTLULUK SAĞLIYOR

ESNEKLİK, ENERJİ VE MUTLULUK SAĞLIYOR

Araştırmacılar çalışmalarında bale gibi dans programına katılan yaşlıların, daha fazla esneklik yaşamaya ve daha fazla enerji hissettiği görülmüştür.

RUHSAL PROBLEMLERİ ORTADAN KALDIRIYOR

RUHSAL PROBLEMLERİ ORTADAN KALDIRIYOR

Depresyon, anksiyete, yeme bozuklukları ve madde bağımlılığı gibi birçok sağlık sorunu günümüzde sıklıkla görülmekte. Ancak dans, bunların hepsini değiştirme gücüne sahiptir.

KİLO VERMENİZİ SAĞLAR

KİLO VERMENİZİ SAĞLAR

Dans etmenin bir başka avantajı da, düzenli yapıldığı zaman kilo verdirmesidir. Bilimsel dergilerde yayınlanan çalışmalara göre, aerobik dans egzersizi, kilo vermek ve aerobik kapasiteyi arttırmak için bisiklete binmek ve koşmak kadar etkilidir.

KALP SAĞLIĞINIZI KORUR

KALP SAĞLIĞINIZI KORUR

Dans etmek kalp-damar hastalığı riski olan kişiler için çok yararlı bir aktivitedir. Yapılan bir çalışma kalp yetersizliği olan hastaların bir egzersiz olarak dans etmesinin, kalp sağlığı ve solunumları ile yaşam kalitelerini, bisiklete binmeye veya yürüyüş yapmaya kıyasla daha fazla arttırdığını göstermiştir.


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.