Darbeci Semih Terzi'nin 15 Temmuz gecesi son mesajları ortaya çıktı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün ( FETÖ) darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığını (ÖKK) ele geçirmek isterken şehit Astsubay Ömer Halisdemir tarafından vurulan ve helikopterle götürüldüğü GATA'da ölen darbeci general Semih Terzi'nin darbe girişimini organize ettiği telefon mesajları ortaya çıktı

A A
Darbeci Semih Terzi'nin 15 Temmuz gecesi son mesajları ortaya çıktı

Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmesiyle ilgili Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davanın dosyasında darbeciler tarafından hazırlanan so¨zde atama listesinde O¨zel Kuvvetler Komutanlıgˆına atanan cuntacı general Terzi'nin telefon mesajlarına yer verildi.


Aralarında eski ÖKK Harekat Şube Müdürü kurmay albay Ümit Bak'ın da bulunduğu 18 sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığı davanın gerekçeli kararında yer alan bilgiye göre Silopi'de bulunan Terzi, Ankara'ya meşru bir amaç için geldiği izlenimi yaratmak için 13 Temmuz'da eşi Nazire Terzi'ye, "Nursel Hanım'ı (Zekai Aksakallı’nın eşi) ara, annemin hasta olduğunu söyle ve Ankara'ya gelmemi iste." mesajını gönderdi.15 Temmuz 2016'da Ankara'ya gelmek için izin alan Terzi, aynı gün 16. tabur komutanı Volkan Yaman ve 12. tabur komutanı Fatih S¸ahin ile go¨ru¨s¸erek, "Yeni go¨reviniz hayırlı olsun, go¨revlere her zaman hazırlıklı olun." talimatı verdi.


Aks¸am saatlerinde darbe faaliyeti kapsamında kendisine verilen O¨zel Kuvvetler Komutanlıgˆı go¨revini devralmak için helikopterle Silopi'den hareket eden Semih Terzi, bu aşamadan itibaren sıkı bir mesaj trafiğiyle darbe girişiminin seyri hakkında bilgi aldı ve emrindeki darbecilere yapılması gerekenlere ilişkin talimatlarını iletti.


Silopi'den Ankara'ya gelecek ÖKK personeli ve intikali sağlayacak uçağın hazır olup olmadığı konusunda bilgi alan Terzi, Zekai Aksakallı'nın derdest edilemediğini mesaj yoluyla öğrenip sanıklardan eski binbaşı Fatih S¸ahin'e bu konuyu takip etmesi talimatını verdi.


U¨mit Bak'a, "Bozdemir'le (Zekai Aksakallı'nın emri dogˆrultusunda O¨zel Kuvvetler Komutanlıgˆına intikal eden Tuğgeneral Ömer Faruk Bozdemir) go¨ru¨s¸tu¨m, biliyor ve el koymaya geliyor. Israrla do¨n dedim. İc¸eri almayın ya da tutuklayın, bizim cezaevine koyun." emrini veren Terzi, kurmay binbaşı Yıldıray Yılmaz'a da "Yıldıray, gu¨vendigˆin adamlara da haber ver, Ankara'da birlikte toplanın." mesajı attı.


Semih Terzi, darbe girişimi sırasında Irak'ın Selahaddin kentinde bulunan 3'üncü Özel Kuvvet Tugay Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal'ın etkisiz hale getirilmesi için de talimat verdi.


Terzi, Halil Paşa'nın geldiğini söyleyen ve ne yapması gerektiğini soran eski Özel Kuvvetler Harekat Üssü (ÖKHÜ) Kurmay Başkanı yarbay Celal Koca'ya "C¸ocuklar gec¸irmesin. Kapıdan gec¸irmesinler." emrini iletti.


BOZDEMİR'E "EVİNE GİT" MESAJI


Ümit Bak'a, Zekai Aksakallı'nın emrinde hareket eden Ömer Faruk Bozdemir'i tutuklaması emrini veren Terzi, Bozdemir ile yaptıgˆı go¨ru¨s¸mede "(Bozdemir'in O¨zel Kuvvetlere gittigˆini ve emri Zekai Aksakallı'dan aldıgˆını belirtmesi u¨zerine) Komutanım ortalık karıs¸ık. Es¸iniz de rahatsız, evinize gidin. Emir komuta bende, emir veriyorum, evinize gidin, benden emir bekleyin." ifadesini kullandı.


Terzi, Aksakallı'nın emri üzerine Özel Kuvvetler Harekat Üssü'nün komutasını devralmak üzere Türkiye'ye gelen Tuğgeneral Halil Soysal'a da "Halil Pas¸am, Genelkurmaydan mesaj emri geldi, O¨zel Kuvvetler komutanı olarak go¨rev yapmam emredilmis¸. Şu an Ankara'ya gidiyorum. Siz Selahaddin'e do¨nu¨n ve talimat bekleyin. TSK hu¨ku¨mete kars¸ı harekat icra ediyor. Yerinizde kalın, durumu anlamaya c¸alıs¸ıyorum. Bizden birileri emniyette ic¸eride olsun komutanım." s¸eklinde mesaj attı."ZEKAİ'Yİ ALAMADILAR, FATİH TAKİPTE"


Semih Terzi'nin 14 Temmuz 2016'da telefonuna "Fatih Candan" adıyla kaydettiği kişiyle mesajlaşması şöyle:


Terzi: "Fatih, merhaba uc¸ak bileti ac¸ısından o¨grenciler ne zaman Maltepe'den serbest kalacak? İyi aksamlar.


Fatih Candan: Sayın komutanım, saat 13.00'te okula da c¸ıkacak s¸ekilde planlama yapılabilir, iyi aks¸amlar.


Terzi: Yarın 13.00 sonrası, selamlar."


Semih Terzi, 15 Temmuz 2016'da Osman Kilic diye kaydettiği kişiyle şu şekilde mesajlaştı:


Osman Kilic: "Komutanım çıktınız mı?


Terzi: Kalktım. Muhtemelen 23.15 Diyarbakır iniş.


Osman Kilic: Ok, komutanım 12, 16 (taburlar) hazır olsun, beraber bekliyoruz.


Terzi: Mutabık. Uçak tamam mı?


Osman Kilic: Uçak ok, direk üsse gidebilirsiniz.


Osman Kilic: Zekai'yi alamadılar bilgi. Fatih takipte.


Terzi: Ok, üsse gidiyorum.


Terzi: Bizim Casa ile Ankara'ya kalkıyoruz. 12 tb. yanımda."


Semih Terzi, 15 Temmuz'da "Celal Koca KB R" şeklinde kaydettiği eski yarbay Celal Koca'ya şu talimatları verdi:


Terzi: Celal oku artık.


Celal Koca: Takip komutanım.


Celal Koca: Komutanım İsmail 11'de kalktı.


Terzi: İstikamet?


Celal Koca: One


Celal Koca: Halil Pas¸a buraya geliyor, ne yapalım?


Terzi: Emir komuta bende mesajı gelmis¸. C¸ocuklar geçirmesin. Kapıdan gec¸irmesinler. Necmettin ile koord.


Koca: Emredersiniz komutanım.


Koca: Komutanım, her s¸eye ragˆmen gelirse alayım mı?


Terzi: Halil (Halil Soysal) gen geçmesin. Hayır, her şeye rağmen olmasın. Necmettin'le görüş. Güveneceğin adamlardan acil müdahale mangası kur. Uyanık ol.


Celal Koca: Tamam komutanım.


Terzi: Celal, durumun nedir?


Celal Koca: İsmail alamadı, Otluca'ya dönüyor.


Terzi: Otluca'da ne yapacak, senin yanında daha güçlü olursunuz. OKHÜ'ye gelsin.


Celal Koca: Ahmet gnr ile görüştüm, yakıt ikmali yapıp buraya gelecekler.


Terzi: Celal, Ahmet pasa; asayiş kur bsk adamı tecrit etmiş diyor. Öyleyse pes etmeyin. Gidip alın.


Terzi: Celal, Ahmet Otal pasa ile ismail c¸ev ile irtibatta mısın? Halledin s¸u is¸i.


Terzi: Celal.


Celal Koca: Emredersiniz.


Celal Koca: Komutanım kur.bs¸k.nı alıkoymus¸lar. Sizin verdigˆiniz bilgi dogˆru degˆil. Personeli buraya c¸ekiyom. (16 Temmuz, 02.04)


Terzi: Tm.


Celal Koca: Komutanım İsmail geldi.


Celal Koca: Komutanım siz nerdesiniz?" (02.30)


Darbeci eski binbaşı Fatih Şahin ve yüzbaşı Volkan Yaman ile de mesajlaşıp faaliyetleri hakkında bilgi alan Terzi, eski kurmay albay Ümit Bak'a şu talimatları verdi:


Terzi: "Bozdemir'le go¨ru¨s¸tu¨m, biliyor ve el koymaya geliyor, ısrarla 'Do¨n' dedim, ic¸eri almayın ya da tutuklayın, bizim cezaevine koyun.”


Terzi: Özel hava tarafına ineceğiz. Genel durum nedir?


Ümit Bak: Özel hava sizi bekliyor. (00.52)


Semih Terzi: Arabaları da o¨zel hava tarafına alsınlar. Yollar nasıl?


U¨mit Bak: Helo hazır. Havadan gelin. 1.tb.nu buraya havadan, 1 tb.da havadan Akıncı'ya alabiliriz.


U¨mit Bak: Komutanım son durum. Sizinle beraber 2 taburu da buraya alalım.


 


Semih Terzi: S¸u an benle beraber 12 nci tb. var. Bizim Casa'ya el koyduk, onunla geliyoruz, o¨zel hava emniyette mi, hu¨ku¨met taraflısı olanlar orada toplanmıs¸ olabilirler mi?


U¨mit Bak: Komutanım pilotları yo¨nledirebilir misiniz? Özel havaya yanas¸sın.


Semih Terzi: Helikopterler kac¸arlı paket olsun? Öyle yapagˆız. Diyarbakır u¨s.t altan var, Volkan'ı uc¸ağa bindirebildin mi?


U¨mit Bak: Bizim Casa o¨zel hava emniyetli, Ahmet Balaban orda.


Semih Terzi: Tmm. Diyarbakır'dakilerin durumu.


"İŞ BAŞLADI ARTI, ADAMLARIMA TALİMAT VERECEĞİM"


Terzi, telefonunda "Ahmet Otal R" adıyla kayıtlı eski Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı tuğgeneral Ahmet Otal ile dönemin Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı olan İkinci Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel'in derdest edilmesi planını da görüştü.


Silopi'den Korgeneral Temel'i derdest etmek için helikopterle gönderdiği ekibi Van'da kimsenin karşılamadığını belirten Terzi'ye, Otal, "Adam uyandı." karşılığını verdi.


Terzi ile Otal arasında geçen WhatsApp yazışması şu şekilde:


Terzi: "Ahmet, helikopterle Diyarbakır'a kalkıyorum, oradan Ankara yapacagˆım. Benim bas¸kan yb. Celal Koca seni arayacak.


Ahmet Otal: Tmm.


Terzi: Haber var mı?


Ahmet Otal: Van'da Siirt ic¸in bekliyor.


Terzi: Tm.


Terzi: Bizim adamlar Van ic¸in c¸ıktı. Havadalar. Kimse kars¸ılamadı diyorlar.


Ahmet Otal: Tecrit etmis¸.


Terzi: Kim, neyi? Biraz ac¸ık yaz, is¸ bas¸ladı artık. Adamlarıma talimat verecegˆim.


Ahmet Otal: Adam uyandı.


Ahmet Otal: Bizim buraya gelebilirler. (00.44)


Ahmet Otal: Asys¸ k Kh ta kur Bs¸k tecrit etmis¸.


Terzi: Bizim Silopi'ye do¨nseler daha iyi olur. (00.46)


Ahmet Otal: I·rtibat yok. (00.46)


Ahmet Otal: Gu¨venilir adam yok.


Ahmet Otal: Bizim buraya gelecekler.


Terzi: Tm. Bizim c¸ocuklarla irtibatın var mı? (01.07)


Terzi: Ahmet, bizim c¸ocuklarla irtibatın var mı? Durumu ac¸ıkla onlara.


Ahmet Otal: I·kmal yapıp devam. (01.08)


Terzi: Pistin, hedefin koordinatları vs, ne lazımsa yapın. Bana bırakmadan yo¨netin." (01.50)


Terzi'nin, telefonuna yüklü haberleşme programından "04 Eyu¨p Co k7930" kullanıcı adıyla kayıtlı kişiyle 15 Temmuz 2016'da yaptığı yazışma şöyle:


Terzi: "Buradan so¨yleyeyim: yeni gelen 2 tabur operasyonel olsun. Mu¨himmat, yelek, s¸arjlar vs. Çantada ikinci kademe malzemeler olur, bazı c¸antalar gerekirse arkadan gelir. (15 Temmuz, 14.50 )


04 Eyu¨p Co k7930: Komutanım s¸u an her iki tabur da operasyonel olarak hazır durumda ancak mevcutları paras¸u¨t atlayıs¸ı nedeni ile du¨s¸u¨k. Ruhi 21, nevzat 23 personelle operasyona c¸ıkabiliyor.


Terzi: Yıldıray? O da hazır mı? (15.02)


04 Eyu¨p Co k7930: Komutanım. Yıldıray'ın taburu henu¨z izinden do¨nmedi. 33.Tb. yarın izinden do¨necek. Aks¸amdan itibaren yirmi personel, 20'sinden sonra ise atlayıs¸ı bitirenlerle birlikte bu¨tu¨n personelle hazır olacak. Arz ederim. (15.10)


Terzi: Tm."


Semih Terzi, "15 İsmail Çevik" şeklinde kaydedilen kişiden, "Eleman bizi kars¸ılamadı. Havadayız." ve "Hazırlıklıydılar. Olmadı, Silopi'ye do¨nu¨yoruz." mesajları aldı.


EŞİYLE MESAJLAŞTI


Bazı yazışmaları şifreli olduğu için çözülemeyen Terzi, "NzNz" şeklinde kaydettiği eşi Nazire Terzi ile yaptığı görüşmede şu ifadeleri kullandı:


Semih Terzi: "Nazo, ortalık karıs¸ık, kapıya vs. dikkat et. (16 Tem 00.21)


NzNz: Sen iyi misin?


Semih Terzi: C¸ok iyiyim. Sorun yok.


Semih Terzi : Aslında Nevin hanıma gec¸sen daha iyi olur.


NzNz: Tamam."

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Geminin çarptığı yalıya fotoğraflı kamuflaj