Dargeçit'te 4 PKK'lı öldürüldü

Dargeçit'te 4 PKK'lı öldürüldü

Mardin Valiliği, 3 gün sokağa çıkma yasağı uygulanan Dargeçit İlçesi'nde terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonda 4 örgüt mensubunun etkisiz hale getirildiğini, patlayıcılar, bomba yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildiğini açıkladı

13 Ekim 2015, Salı 22:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Mardin Valiliği, 10 Ekim Cumartesi günü saat 07.00'den dün 12 Ekim Salı saat 23.59'a kadar kaymakamlığın sokağa çıkma yasağı uyguladığı Dargeçit İlçesi'nde PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonların ayrıntılarını açıkladı. Valilik açıklamasında, sokağa çıkma yasağı süresince kamu düzeninin sağlanması, vatandaşların hak ve özgürlüklerinin korunması, bölücü terör örgütü mensuplarının etkisiz hale getirilmesi, ilçede bulunan hendek ve barikatların kaldırılması ve aranan şahısların yakalanması amacıyla kolluk kuvvetleri tarafından birtakım faaliyetler icra edildiği ve operasyonlar düzenlendiği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi: 'Barikat ve hendeklerin kaldırılması sırasında güvenlik güçlerimiz ile örgüt mensupları arasında sıcak temas sağlanması üzerine 4 örgüt mensubu etkisiz hale getirilmiş, etkisiz hale getirilen 1 örgüt mensubunun üzerinden 1 adet Kaleşnikof marka uzun namlulu silah, sırt çantası ve sırt çantası içerisinde 5 adet Kaleşnikof şarjörüve 1 adet El Yapımı Patlayıcı (EYP) ele geçirilmiştir.

Örgüt mensupları tarafından kurulan 45 barikat kaldırılmış olup yine örgüt mensuplarınca kazılan 15 hendek de tamamen kapatılmıştır.

Örgüt mensupları tarafından barikat amacıyla sokak içlerine konulan 2 adet kamyon, 1 adet çöp kamyonu ve 1 adet kepçe güvenlik güçleri tarafından kaldırılmış, kaldırılan kamyonlardan birinde bomba düzeneğiyle tuzaklama olduğunun tespit edilmesi üzerine söz konusu araç yine güvenlik güçleri tarafından kontrollü bir şekilde imha edilmiştir. Aynı şekilde 4 hendek içerisinde tuzaklanan patlayıcı düzenekler kontrollü bir şekilde infilak ettirildi.

Operasyon çerçevesinde yapılan aramalarda 15 adet EYP, 5 adet dinamit lokumu şeklinde EYP, 3 adet bomba yapımında kullanıldığı değerlendirilen akü ve bomba yapımında kullanıldığı değerlendirilen materyaller, 45 adet cam şişe, 41 adet molotof kokteyli, 20 litre benzin ve molotof kokteyli yapımında kullanıldığı değerlendirilen materyaller, 1 adet havai fişek rampası, 5 adet av tüfeği fişeği ve 1 adet askeri parke, 1 adet telsiz ile çok sayıda tıbbi malzemeler ve kanlı bez parçaları ele geçirilmiş olup bir evin örgüt mensupları tarafından hastane/ameliyathane olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca operasyon kapsamında bazı adreslerde yapılan aramalarda 3 kişi savcılık talimatıyla gözaltına alınmıştır. Toplamda 550-600 kilogram civarında patlayıcı madde imha edilmiştir.

İlçe merkezinde bulunan barikat ve hendekler tamamen temizlenmiş olup planlanmış olan operasyonlar 12 Ekim 2015 tarihinde saat 23.59'da sona ermiştir.
Kamu düzeninin tesis edilmesi, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunması, Bölücü Terör Örgütü mensuplarının etkisiz hale getirilmesi amacıyla yürüttüğümüz çalışmalar aralıksız devam edecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.'

Nezir GÜNEŞ/MARDİN,(DHA)
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Polisten fuhuş operasyonu! Detaylar mide bulandırdı