Date'lerde garip sessizliği aşmanın 6 yolu

Uzun zamandır bu buluşmayı heyecanla beklediniz. Günlerce ne giyeceğinizi düşündünüz. Sabah uyanır uyanmaz heyecanlıydınız. Saat geldi çattı, buluştunuz. İlk birkaç dakika hiç de fena gitmedi ama artık tıkanmaya başladınız. Muhabbet akmıyor. Sakin olun. Sizin için ipuçlarımız var.

26 Şubat 2021, Cuma 09:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Açık açık 'Benimle mi ilgili?' diye sorun

Açık açık 'Benimle mi ilgili?' diye sorun

Eğer partnerinizin sinirli olduğunu hissederseniz bütün yemeği sessizlik içinde geçirebilirsiniz. Fakat size kızgın olduğunu varsaymadan önce kendisine sorun. Çoğu zaman aslında sizle ilgili olmasa da kendisi dökülmeden önce sizin durumu sormanızı bekleyebilir. Eğer sormazsanız sadece onu umursamadığınızı düşünmekle kalmayabilir. Siz alınganlık yapıp, sizi cezalandırıyor gibi de hissedebilirsiniz. Sessizliği kırın ve neyi olduğunu sorun.

Biraz müzik açın

Biraz müzik açın

Japonya’da gerçekleştirilen araştırmaya göre müzik ruh halinizi iyileştirir ve sizi daha girişken yapar. Aynı araştırmaya göre duygusal bağlar kurmamız için önemli olan beynin limbik sistemini de ateşler. Anahtar: Hem sizin, hem partnerinizin eğlenebileceği bir müzik seçin. Eğer şarkılar ikinizin de hoşuna gitmezse, sohbete de bir etkisi olmayacaktır. 

 Telefonları kaldırın

Telefonları kaldırın

Sadece sessize almayın, ortadan kaldırın. Journal of Social and Personal Relationships’in araştırmasına göre bir akıllı telefonu görmek bile sizi partnerinizden uzaklaştırıp, dikkat dağıtıcı olabilir. Araştırmaya göre çiftler anlamlı sohbetler kurduklarında masada telefonları da olursa ilişki kalitesi, güven ve empati gibi duygular %35 oranında şiddetli bir düşüş yaşayabiliyor. Araştırmacılara göre telefonunuzu görmek bile size sosyal bağlantılarınızı hatırlatacak ve birbirinizden uzaklaştıracaktır.

'Bugün ne yaptın?' değil, 'Bugün nasıl hissettin?'

'Bugün ne yaptın?' değil, 'Bugün nasıl hissettin?'

Eğer sürekli o günü nasıl geçirdiğinizi birbirinize anlatarak vakit geçiriyorsanız konuşacak konunuzun kalmaması normaldir. Eğer onun duygularını sorarsanız (Yeni müşteriyle işleri nasıl götürdükleri, yaklaşan bir proje sonu için hissettikleri gibi) asıl önemli konulara girmiş olursunuz. Anahtar nokta dinlemek ve sorabilmektir. Çoğu insan bu ikisini yapmak için de çaba göstermez.

 Konuşacak bir şeyiniz olmadığını söyleyin

Konuşacak bir şeyiniz olmadığını söyleyin

Belki bu size uygun bir durum değildir. “Şu anda seninle konuşabilecek şeyler bulmakta zorlanıyorum. Sen de öyle hissediyor musun?” Bu gerçek, dürüst bir sorudur ve ortaya harika bir sohbet çıkartabilir.

 Masaya bir şey koyun

Masaya bir şey koyun

‘Healing Together’ kitabının yazarı, psikolog Suzanne Phillips’e göre bazı sessizlikler partnerinizin sıkıntılarını başkalarıyla paylaşmakta olduğunu, geçirdiği günün detaylarını ve büyük hislerini sizinle paylaşmadığını gösterebilir. Eğer siz kendinizi açmaya hazır değilseniz, onun açılmasını da beklemeyin.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Erkeklerin aldatmadan saymadığı 7 tehlikeli davranış