Davutoğlu, Artvinlilerle görüşürken şirkete yer tahsisi yapılmış!

Davutoğlu, Artvinlilerle görüşürken şirkete yer tahsisi yapılmış!

Artvin Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri Cerattepe'de maden şirketine tahsis edilen 77 bin metrekare alanın yer teslimini yaptı. Teslimin Başbakan Ahmet Davutoğlu Artvinlilerin temsilcileri ile görüşürken yapıldığı ortaya çıktı

25 Şubat 2016, Perşembe 16:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiindeki maden çalışmalarına karşı mücadele yürüten Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki heyetin dün Ankara’da Başbakan Davutoğlu ile yaptığı ve ‘hukuki süreç sona erene kadar maden şirketinin çalışma yapmaması’ kararının alındığı toplantının gerçekleştirilirken, farklı bir gelişmenin daha yaşandığı ortaya çıktı. Dün Cerattepe’ye çıkan Artvin Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, maden şirketine tahsis edilen 77 bin metrekare alanın yer teslimini yaptı.

 

 

Cerattepe bölgesine geçen hafta jandarma ve polis eşliğinde çıkarılan Cengiz Holding’e ait Eti Bakır A.Ş’nin çalışanları iş makineleri eşliğinde şantiye kurmak için çalışma başlattı. Ancak Artvin Orman Müdürlüğü’nün şirkete ‘yer tahsis izni’ vermediği  ortaya çıktı. Maden şirketi ise, bölge halkının tepkisinden çekinen Artvin Orman İşletme Müdürlüğü görevlilerinin, ’Yer tahsis izni’ işlemlerini geciktirdiğini ileri sürerek valiliğe şikayette bulundu.

Bunun üzerine harekete geçen valilik de, aralarında Artvin Orman İşletme Müdürü Yusuf Soysal ile şef ve orman mühendislerinin de yer aldığı 4 kişi hakkında soruşturma açılmasını istedi.

Yeşil Artvin Derneği de Artvin Orman Bölge Müdürlüğü’ne ‘yer tahsis izni’ olup olmadığı yönünde dilekçeyle başvuruda bulundu.

 

 

DÜN YER TAHSİSİ YAPILDI

Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki heyetin dün Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı ve ‘ hukuki süreç sona erene kadar maden şirketinin çalışma yapmaması’ yönünde kararın alındığı toplantının gerçekleştirildiği saatlerde, Artvin Orman İşletme Müdürlüğü’nün de maden şirketine yer tahsisi yaptığı ortaya çıktı.

Artvin Orman İşletme Müdürlüğü, maden şirketine 77 bin metrekare alanda maden arama ruhsatı için şantiye kurulması ve çalışma yapılması yönünde yer tahsisi işlemini gerçekleştirdi.

Şirkete ilk etapta verilen 77 bin metrekare alanın yanısıra daha sonra da maden çıkarılması için 100 bin metrekare alan için de yer tahsis izni verilmesinin öngörüldüğü öğrenildi.

Artvin Orman Bölge Müdürü Sedat Ecevit maden şirketine yer tahsis işlemi yapıldığını doğruladı.

ARTVİN ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ DOĞRULADI

Artvin Orman Bölge Müdürü Sedat Ecevit, maden şirketine yer tahsisi yapıldığını doğruladı.

Ecevit "Maden şirketine yer tahsisini 17 Şubat tarihinde kağıt üzerinde yaptık. Dün de bölgeye çıkan ekiplerimiz arazide esas yer teslimini yaptı. Şu anda maden şirketinin yer tahsis izni var" dedi.

VALİ KAMUOYUNA AÇIKLATMAMIŞ

17 Şubat tarihinde Cerattepe için kağıt üzerinde yaptıkları yer tahsisi kararının Artvin Valisi Kemal Cirit’in talimatı üzerine kamuoyuna açıklanmadıklarını ifade eden Ecevit, "Orman Genel Müdürümüz bize ilk gün kamuoyuna açıklamamızı söyledi ama Vali beyin talimatı nedeniyle kağıt üzerinde yapılan yer tahsisi işlemini kamuoyuna açıklamadık" dedi.

'ŞİRKETİN NE KADAR KİRLİ İLİŞKİLER İÇİNDE OLDUĞU  GÖRÜLÜYOR'

Yeşil Artvin Derneği, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Ankara’da görüşme yapıldığı sırada Artvin Orman İşletme Müdürlüğü’nün yer tahsisi yapmasına tepki gösterdi.

Yer tahsis iznini değerlendiren Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, bürokratik kirlenmenin kendilerini üzdüğünü belirterek, "Maden şirketi Cerattepe’ye yasa dışı çıkmıştı. Orman Bölge Müdürlüğü bize 19 Şubat tarihinde gönderdiği yazıda yer tahsisi yapılmadığını söylemişti. Orman Bölge Müdürü ise bugün, ’17 Şubat tarihinde yer tahsisi yaptık’ diyor. Şirket veya birileri tarafından bürokratların ne kadar zorlandığı ortadadır. Şirketin ne kadar kirli ilişkiler içerisinde olduğu görülüyor" dedi.

'KAMU KURUMLARI BAŞKA OYUNLAR PEŞİNDE'

Yeşil Artvin Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Avukatı Bedrettin Kalın ise, "Ankara’da bir görüşme yapılıyor ve Başbakan, 'Cerattepe’de hukuki süreçte çalışma yapılmayacak’ diye söz veriyor.

Başbakan bunları söylerken emrinde çalışan kamu kurumları başka oyunların peşinde demek ki. Bu davranışı çok ahlaki bulmuyoruz ve kınıyoruz"  diyerek tepkisini dile getirdi.

ANKARA’DAKİ CERATTEPE ZİRVESİ

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, ekolojik ve hukuksal süreç ile Artvin halkının yaşamsal hakkını savunduğunu, Ankara’daki görüşmede Başbakan Davutoğlu ve heyetine anlattıklarını belirterek, Cerattepe’de madencilik yapılamayacağına vurgu yaptıklarını söyledi.

Karahan, "O toplantıda açık altın çıkarma işleminin hala daha bakanlığın gündeminde olduğunu da gördük. Başbakan talimat vererek açık işletme madenciliği yapılmamasını istedi. Ancak Artvin halkı bunca yıldır yaptığı hukuksal mücadelelerle kapalı işletme madenciliğinin iptali yönünde mahkeme kararları aldırılmasını sağlamıştı. Bütün mahkeme kararları ve bili dedi.

Başbakan Davutoğlu ile yapılan görüşmeyi olumlu değerlendirdiklerini ifade eden Avukat Kalın, "Bize bu toplantıların süreceği mesajı da verildi. Başbakanın buradaki bir sorunla bu derece ilgilenmesini olumlu buluyoruz. Ancak bu yaşadığımız sıkıntıları gözardı etmemizi gerektirmiyor. Başbakan’ın çalışma yapılmayacağı yönündeki açıklaması bu olaylar olmadan da söylenebilir, olaylar hiç yaşanmayabilirdi" ifadelerini kullandı.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Tavuklu keşkek yüzünden 2 kişi öldü 2 kişi ise yoğun bakımda