Davutoğlu: İsrail ve Mısır'la görüşme halindeyiz

Reuters'e konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: Gazze'ye hava köprüsü kurulması için hem Mısır hem de İsrail'e görüşüyoruz.

06 Ağustos 2014, Çarşamba 18:43
A A
Davutoğlu: İsrail ve Mısır'la görüşme halindeyiz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gazze'ye insani yardım ulaştırılması ve binlerce yaralı Filistinli'nin Türkiye'ye getirilmesini sağlayacak bir hava sahası koridoru açılması için İsrail ve Mısır'la görüşme halinde olunduğunu açıkladı.

Reuters'a konuşan Davutoğlu, "Dün Filistin Devlet Başkanı (Mahmud) Abbas'la görüştüm. Binlerce yaralıyı getirmek istiyoruz. Acil tıbbi tedaviye ihtiyaçları var ve biz hali hazırda onlar için hastanelerde yer ayarladık" dedi. Davutoğlu, "İnsani yardım ulaştırmak için bir hava köprüsü kurulması için hem Mısır hem de İsrail'e görüşüyoruz... İzin verilirse, hava ambulanslarımız bu yolcuları taşıyacak" ifadesini kullandı.

Davutoğlu röportajda Irak konusuna da değindi. Irak’ın Kürt bölgesinde yaşanan çatışmalardan etkilenen halka insani yardımda bulunulacağının da altını çizen Davutoğlu, “Bölgeye 200’den fazla kamyonla binlerce çadır gönderdik. Buraya insani yardımlarımız da olacak çünkü Barzani’nin bana belirttiğine göre Kürt bölgesinde 1.5 milyon göç etmek zorunda kalan insan var” dedi. Türkiye’nin sınırları etrafında dengeyi korumak adına gerekli bütün önlemleri alacağını belirten

Davutoğlu, “Bölgedeki karışıklık tüm bölgedeki dengeleri tehdit ediyor, sadece Türkiye’yi değil herkesi” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...