Davutoğlu şeffaflıktan vazgeçmiyor

Davutoğlu şeffaflıktan vazgeçmiyor

AK Parti'nin iktidara geldiği dönemde başlattığı Acil Eylem Planları geri döndü. 64. Hükümet, 244 adımlık reform paketiyle ilgili 3, 6 ay ve 1 yıllık eylem planını açıkladı. İlk 3 ayda yapılacaklar arasında yer alan bir madde dikkat çekti

11 Aralık 2015, Cuma 13:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cem KERPİÇÇİLER / POSTA

Eylem planının öncelikli maddeleri arasında gösterilen, "Siyasi etik kanunu ve siyasetin finansmanında şeffaflık öngören kanun tasarısı çıkarılacak" hedefi daha önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında yaşanan görüş ayrılığı nedeniyle gündeme gelmişti.

14 Ocak’ta Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 'kamuda Şeffaflık paketi'nde Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin il başkanlarının bile TBMM'ye mal bildiriminde bulunması zorunluluğu, imar planlarında oluşan değer artışlarından doğacak olan gelir düzenlemesi bulunuyordu.
 


15 Ocak’ta AK Parti Grup Başkanvekilleri ve yönetim kurulu üyelerini Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ağırlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, paketin özellikle mal bildirimi ve imara ilişkin düzenlemelerine itiraz ederek, “Mal bildirimini il ilçe başkanları düzeyine indirirseniz, bu görevi üstlenecek kişiyi bulamazsınız. İnşaat sektörü ekonominin lokomotifidir. İmarda yapılan düzenlemelerin bu sektöre zarar vermemesi gerekir” demişti.

Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık arasında istişare ve danışma mekanizmasının yeterince işletilememesinden yakınan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu uyarıyı yapmıştı: “Şeffaflık konusunda açıklanan pakette yer alan düzenlemelerin bir kısmını, 2010 yılında yayınladığımız Başbakanlık genelgesiyle zaten hayata geçirdik. Diğer konular gündeme getirilirken çok dikkatli olunmalı. Böyle bir düzenlemenin zamanlaması ve içeriği çok önemli. Seçim öncesinde doğru gelmiyor. ”

3 aylık reformların başında, "Siyasi etik kanunu çıkarılacak. Siyasi partilerin seçim kampanyalarının şeffaflaştırılması, vekil ve belediye başkan adaylarına yapılacak yardımların kendi hesaplarına yapılması için düzenleme yapılacak. Parti bağışları internetten ilan edilecek. Siyasetin finansmanının şeffaflığı arttırılacak" maddesi Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun siyasette şeffaflıktan vazgeçmeyeceğinin göstergesi olarak yorumlandı.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 75. Genel Kurul Başkanlığına seçilen Volkan Bozkır yeni görevine başladı