Davutoğlu: Uyuşturucuyla terör gibi mücadele edeceğiz

Davutoğlu: Uyuşturucuyla terör gibi mücadele edeceğiz

Başbakan, uyuşturucu ile terör gibi mücadele edeceklerini söyledi. Davutoğlu, IŞİD konusunda da açıklama yaptı

23 Eylül 2014, Salı 17:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sağlık Bakanlığı'nda konuşma yaptı. İşte konuşmadan satırbaşları:

"Bunu çok ciddiye alıyoruz. Terörle mücadele gibi uyuşturucuyla, bonzaiyle mücadele edeceğiz. 8 bakanı ilgilendiren görev dağılımı yaptık. Her bakanlıkta bir müsteşar bu konuda görevlendirilecek. Bu çeteleri, bu sokaklara sokmayacağız. Mahallelerimize, okullarımıza giremeyecekler. Sadece devlet değil tabii. Ailelerimizin de, annelerimizin de çocuklarına sahip çıkması lazım.  Anneler çocuklarına öyle bir sarılsın ki bunu engelleyelim. Kısa sürede gerekli yasal düzenlemeler yayınlanacak. İlaçlar tekrar tasnif edilecek, belli ilaçlara erişim kalmayacak. Kısa vadede 2014 sonuna kadar. Oranı yüzde 1'lere kadar indirmeye çalışacağız. Orta vadede, viraneleri tasviye edeceğiz.

Deprem döneminden kalmış, tinercilerin kaldığı, metruk alanları temizleyeceğiz.Toplum sağlık merkezleri kurulacak. Aile hekimleri olacak orada. Toplum sağlık merkezlerinde, aile hekimlerimizin mesaisini uzatmaya çalışacağız. Özlük hakları korunacak. Ek mesai takviye edilecek.

DOKTORLARA EK MESAİ
Aile hekimleri konusunda araya süzgeç olmadığı zaman basit bir rahatsızlık için büyük hastanelere gidiliyor hem hastane hem de hasta için zorluk meydana gelmekte. Toplum sağlık merkezleri ile aile hekimleri vatandaşlara hizmet verecek. Ek mesai ücretleri aile hekimlerine verilecek

IŞİD İLE MÜCADELE

Türkiye’nin IŞİD’e yönelik tavrı açıktır, bellidir. Geçen sene daha hiçbir ülke bu konuda açık ve net tavır sergilememişken IŞİD konusunda Bakanlar Kurulu kararımız vardı. Türkiye kararlı bir tutum sergilemiştir. Bundan sonra da sergileyecektir" dedi. Başbakan Davutoğlu, konsolosluk görevlilerinin kurtarılma süreci ile ilgili olarak ise "Biz ilk defa rehine kurtarma operasyonu yapmıyoruz. Eğer burada kullandığımız yöntemleri her seferinde bütün şeyiyle paylaşmış olsaydık bir sonraki operasyon imkansız hale gelebilirdi. Önemli olan şudur vatandaşlarımızın hiçbirinin burnu kanamadan ülkemize gelmişlerdir

Daha önce, gazetecileri kurtardık, mühendisleri kurtardık. Türkiye'nin gücü gösterilmiştir. Operasyonun ayrıntıları devletin arşivinde kalır. Rica ediyorum, spekülatif haberlerden uzak durun. Yanlış haberler ortaya çıkabilir. Irak'ta, Suriye'de ABD operasyonu sürebilir. IŞİD konusunda bakanlar kurulu kararımız vardır. Terör örgütüne karşı. Her türlü terör örgüten karşı. Kalıcı barışa tesis etmeyecek şekilde yapılan operasyonlar var.

Suriye rejimi gibi, kimsayal silah kullananlara karşı her türlü operasyona destek veriyoruz vereceğiz. Irak'taki tezkere için. Irak'taki tehdit yapılanmasına karşı, silahlı kuvvetlerin istediği değişiklikler yapılacak. Bir güvenlik toplantısı daha yaptık. IŞİD'e karşı operasyonları, Kobani'den gelen daha çok Kürt mülteci kardeşlerimizi ele alan bir toplantı yaptık. Meclis açılınca, tezkere konusu gündeme gelecek.Ümit ederiz ki bu tezkereleri kullanmak istemeyiz."

'SAĞLIKTA İKİNCİ BİR SIÇRAMA DÖNEMİ YAŞAMAMIZ LAZIM'

Bilgilendirme toplantısının ardından hangi konuların gündeme geldiğini anlatan Davutoğlu, "Türkiye’deki sağlık politikalarına baktığımızda gerçekten iktidarlarımız döneminde her alanda büyük bir devrim, reform gerçekleşmiş olduğu gibi belki de en çarpıcı reform alanlarından biri sağlık olmuştur. Bugün bana takdime dilen mutluluk oranları yani hizmetten mutluluk oranlarına bakıldığında yüzde 37’lerden yüzde 76’lara çıkan toplumsal mutluluğun en üst düzeye çıktığı alanlardan biri sağlık. 2002’de 256 bin olan sağlık çalışanımız şimdi 756 bin. Hastanelerimize müracaat 2002 yılında 110 milyon iken şimdi 290 milyon. Bugün ele aldığımız hususlar 12-13 yıllık bu birikim üzerinde bütün bu envanteri tekrar gözden geçirerek ikinci bir sıçrama dönemimizi ekonomide olduğu gibi sağlıkta da yaşamamız lazım" ifadelerini kullandı.

'MİLLİ AŞILARIMIZI ÜRETEBİLİR HALE GELMEMİZ LAZIM'

Hastanelerde mekan şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini söyleyen Davutoğlu, "Hastanelerimizin sadece görünür anlamda değil, teknik donanım anlamında da en üst düzeyde olması yönünde büyük adımlar attık. Aşılar konusunda da yurt dışı bağımlılıktan kurtulmamız ve milli aşılarımızı kendimiz üretebilir hale gelmemiz lazım" diye konuştu.

'YÜRÜYÜŞ KAMPANYASINA DAVET EDECEĞİZ'

3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü olduğunu hatırlatan Başbakan Davutoğlu, "Biz o gün Kurban Bayramı’nın da ilk günü olduğu için başlatamayacağız ama 13 Ekim’de Bakanlar Kurulu olarak o gün Bakanlar Kurulu toplantısı olduğu için sabah uzun bir yürüyüşten sonra Bakanlar Kurulu’na gideceğiz. Bütün Türkiye’yi de yürüyüş kampanyasına davet edeceğiz" dedi.

'BU YÖNDE CİDDİ ÇALIŞMA YAPMAYA KARARLIYIZ'

Obeziteye karşı mücadele edilmesi gerektiğini söyleyen Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Obezite başta olmak üzere diyabet ve diğer hastalıkların çoğunun sağlıksız beslenme ve hareketsiz hayattan kaynaklandığı malum. Bunun da çözümü hayatımızı yeniden tanzim edecek bir yol benimsememiz. Bu yönde ciddi şekilde çalışma yapmaya kararlıyız"

'UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE BİR SÜREÇ YÖNETİMİDİR'

Toplantıda uyuşturucu ile mücadele konusunun ele alındığını söyleyen Davutoğlu, "Konunun bu zamanlama ile ele alınmasının sebebinin hem eğitim yılının başlamış olması hem de yasama yılıyla birlikte bazı yasal düzenlemeler yapılması ihtiyacından kaynaklandığını belirtti. Davutoğlu, konuşmasına "62. Hükümet’in en önemli gördüğü alanlardan biridir. Uyuşturucu ile mücadele anlık ve noktasal bir konu değildir. Bir süreç yönetimidir" şeklinde konuştu.

'IŞİD KONUSUNDA BAKANLAR KURULU KARARIMIZ VAR'

Süregelen Amerikan operasyonların Irak’ta Suriye’de de yapıldığını kaydeden Başbakan Davutoğlu, "Gece boyu hepimiz takip ettik. Bazı bölge ülkeler de katıldı. Türkiye’nin IŞİD’e yönelik tavrı açıktır, bellidir. Geçen sene daha hiçbir ülke bu konuda açık ve net tavır sergilememişken IŞİD konusunda Bakanlar Kurulu kararımız vardı. 13 Ekim 2013’te terör örgütü bağlamında ve her türlü teröre karşı Türkiye kararlı bir tutum sergilemiştir. Bundan sonra da sergileyecektir. Ancak bölgedeki gelişmelerden gördüğümüz bir husus var ki kalıcı barışı ve istikrarı temin etmeyecek şekilde yürütülen operasyonlar, bir müddet sonra daha büyük sıkıntılara yol açabiliyor. Türkiye kendi ulusal çıkarlarını korumak, güvenliğini korumak, insani olarak Suriye ve Irak’tan gelen bütün mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamak konusunda zaten büyük bir sorumluluk altındadır. Bu bölgede terörün etkisiz kılınması Suriye rejimi gibi insanları kimyasal silahlarla yok eden rejimlerin de yol açtığı karanlık tablonun yok edilmesi, mültecilerin ülkelerine dönmesi yönündeki her türlü çabaya destek verdik, veriyoruz, vereceğiz" dedi.

DHA
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Dönmez tarih verdi: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin temelini atacak