Defineciler 'Çınarlı Çeşme'ye de acımadı!

Balıkesir Edremit'te Osmanlı dönemine ait 300 yıllık tarihi Çınarlı Çeşme defineciler tarafından talan edildi. Üzerinde boyayla yazılmış yazılar olan tarihi çeşme romanlara bile konu olmuştu

11 Ocak 2014, Cumartesi 12:38
A A
Defineciler 'Çınarlı Çeşme'ye de acımadı!

Ünlü yazar Sabahattin Ali’nin ’Kuyucaklı Yusuf’ adlı romanınında adından sıkça söz edilen ’Çınarlı Çeşme’, defineciler tarafından delik deşik edildi. Sabahattin Ali’nin çocukluk ve ilk gençlik yıllarını yaşadığı Hekimzade Mahallesi’ndeki çeşmenin kitabesinin geçen yıl çalındığını, sonrasında ise taşlarının sökülüp define arandığını, çeşmenin yanındaki çınar ağacının da kurutulup kesildiğini belirten mahalle sakinleri, duruma tepki gösterdi.

Yerel yönetimlerin bu türlü kültür miraslarına sahip çıkması gerektiğini söyleyen 45 yaşındaki İbrahim Demir, "Tarihine sahip çıkamayan bir millet haline geldik. Yıllardır çeşmenin üzerinde duran kitabeyi çalanların hemşehrilikle ve insanlıkla yakından uzaktan ilgisi yoktur.

SABAHATTİN ALİ KİMDİR?

Türk edebiyatının en muhalif şair ve yazarlarından Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907’de Gümülcine / İğridere’de doğdu. Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla 1928’de Almanya’ya gitti, 1930 yılında yurda döndü. Nazım Hikmet’le tanışarak, onun çalıştığı Resimli Ay’da öykülerini yayımlamaya başladı. Bir şiirinde Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandı (1932), bir yıl hüküm giydi, Konya ve Sinop hapishanelerinde yattı, 1933’te memuriyet kaydı silindi. Cumhuriyet’in 10’uncu yıldönümünde çıkarılan afla hapisten çıktı.

1945’de Marko Paşa’daki yazıları yüzünden çeşitli kovuşturmalara uğradı, bunlardan birinden yedi ay hüküm giydi. 1948’de Zincirli Hürriyet’teki bir yazısından dolayı yine hakkında kovuşturma açılınca nakliyeciliğe başlayan Sabahattin Ali, 1 Nisan 1948 tarihinde yurtdışına kaçma girişimi sırasında öldürüldü, cesedi öldürülüşünden iki buçuk ay sonra (16 Haziran 1948) bulundu. Sabahattin Ali’yi öldüren kişinin Ali Ertekin adında bir kaçakçı olduğu daha sonra ortaya çıktı.

Ahmet ERTAN/DHA

Sıradaki haber yükleniyor...