Dekan'dan iddia: Baskı altında istifa ettiler

Prof. Dr. Artunç dün 'YÖK beni layık görmüş ve atamıştır. Bunda tartışılacak hiçbir şey yoktur' dedi

29 Kasım 2009, Pazar 05:00
A A

FAKÜLTE KARIŞMIŞTI

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde yapılan dekanlık seçimlerinde 85 öğretim görevlisi oy kullanmış, ilk sırayı 60 oyla Prof. Dr. Serhat Çınarcık almıştı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), dekanlığa en çok oyu alan Prof. Dr. Çınarcık yerine 9 oyla en az oyu alan Prof. Dr. Celal Artunç’u atamıştı. Bu atama fakülteyi karıştırmış, başhekim, fakülte yönetim kurulu ve 5 ana bilim dalı başkanı istifa etmişti.

‘BEN LAYIK GÖRÜLDÜM’

Prof. Dr. Artunç dün “İstifalar maksatlı. Ancak gerçek nedeni bulamadım. Bazı arkadaşların istifalarının baskı altında gerçekleştiği söyleniyor. YÖK beni layık görmüş ve atamıştır. Bunda tartışılacak hiçbir şey yoktur” dedi. Bu arada Ege Üniversitesi Senatosu’nca yapılan açıklamada, YÖK’ün ataması “Üniversiteye müdahale” olarak değerlendirildi. Açıklamada “Böyle bir atamanın üniversite geleneğinde olmadığına” dikkat çekildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.