Dekorasyonda aydınlatma ve rengin önemi

Doğru, moda ve uzun ömürlü bir dekorasyon için birçok faktörün bir arada doğru olması gerekir. Ufak bir aksesuardan, koca bir eşya seçimine kadar herşeyin bir kompozisyon misali bütünlük belirtmesi gerekir. Bunların en önemlilerinden biri de aydınlatma konusudur. Yanlış aydınlatma dekorunuzu istemsizce çok kötü gösterebilir. Bulunduğunuz alanın ne amaçla kullanıldıkları, rengi, ortam ve mimari özellikleri, uygulanacak aydınlatma şekline etki etmektedir. Doğru bir aydınlatma için işte size altın değerinde ipuçları…

04 Mayıs 2017, Perşembe 14:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Doğru Aydınlatma İle Gerçek Renkler

Doğru Aydınlatma İle Gerçek Renkler

Işık kaynakları olmadığı sürece nesneleri ve renkleri ayırt edemeyiz. Belirli açılarla gelen ışığın kırılması sonucu renkler ortaya çıkmaktadır. Dekorasyonda renk her şeydir. Her şey renklerin üzerinden kurulur ve dizayn edilir. Bu nedenle aydınlatma kaynakları doğru seçilmeli ve uygun açılarla, doğru yerlere yerleştirilmelidir. İç mekanlardaki işlevsel olarak ayrılan her oda için aydınlatma sistemleri ayrı ayrı düşünülerek en doğru biçimde seçilmelidir. Örneğin yatak odasına daha düşük voltta ve soft renkler, oturma odalarında daha yüksek aydınlatma ekstra spot ve apliklerden faydalanabilir. Mutfaklarda ise beyaz ışık kaynakları tercih edilmelidir. Çocuk odalarınızda ise renkli ışıklar tercih edebilirsiniz.

Renklerin Psikolojiye Etkileri

Renklerin Psikolojiye Etkileri

Psikolojik etkilerine göre sıcak ve soğuk olmak şartıyla 2’ye ayrılan renkler daha ayrıntılı alt dallara ayrıldığında enerji içeriklerine göre birçok çeşide ve psikolojik anlama bürünürler.  

Renklerin psikolojiye etkileri birçok kez ve  birçok alanda kanıtlanmıştır. Renklerin kimisi ferah, enerjik ve iç açıcı olurken kimisi de ruhsal bozukluklar yapacak kadar sıkıcı olabilir. Dekorasyonda renklerin hassasiyeti çok önemli olduğu için bulunduğunuz alanı en uygun renklerle döşemelisiniz.  

Yatak Odalarında Huzur Verici Renkler

Yatak Odalarında Huzur Verici Renkler

Yatak odaları gün sonu bütün stresin atıldığı ve huzurun en doruk noktada yaşanmasının istendiği alanlardır. Bu nedenle huzur veren, sakinleştirici ve stres attırma etkisi yapan renkler  mavi, yeşil, pembenin soft tonajları tercih edilmelidir. Ayrıca uyku alanlarında uygun konstratta ışık kaynakları seçilmeli, ek olarakta loş ışık yaratacak LED’ ler, aplikler ve abajurlar gibi dekoratif de olan aksesuarlar seçilebilir.  

Oturma Odalarına Daha Dinlendirici ve Ferah Renkler

Oturma Odalarına Daha Dinlendirici ve Ferah Renkler

Oturma odaları, salonlar gibi alanlar genellikle evin en kalabalık alanlarıdır. Bu alanlar için hem ev sahipleri için hem de misafirler için uygun renkler tercih edilmelidir. Kalabalık olan ortamı daha geniş ve huzurlu göstermek misafirleriniz ile olan iletişimlerinizde dikkat dağıtmayacak renkler olan ahşep renkleri gibi doğal renkler, beyaz ve tonajları ile açık mavi gibi renkler uygundur. Bu renkleri oturma odalarınızda uyguladığınızda daha huzurlu, göz yormayan ve dikkat dağıtmayan ortamlar yaratabilirsiniz.

Mutfaklarınıza Doğayı Çağrıştıran Natürel Renkler

Mutfaklarınıza Doğayı Çağrıştıran Natürel Renkler

Ev ortamında kazaların en fazla yaşandığı mutfaklarda ışık seviyesini en optimal şekilde olmalıyken renkler ise yeşil, sarı ve tonları seçilmelidir. Yeşil ile doğallığın verdiği huzur  sağlanırken sarı ve tonlarında ise güven ve zamanlama ayarını  insan psikolojisine bilinçaltı olarak  verilmektedir. Bu alanlarda renklerin doğru bir şekilde göze yansıması için sıcak renkli lambalar ile bölgesel aydınlatma sağlayacak  lambaları tercih edebilirsiniz.  

Rengin ve Aydınlatmanın Önemi

Rengin ve Aydınlatmanın Önemi

Genel olarak aydınlatmada ilk kriter kaliteli bir şekilde gün ışığına uyum sağlanmasıdır. Bu durumun amacı insan üzerindeki psikolojik etkileri olumlu sonuçlandırmak.  Dekorasyonda rengin öneminin büyük olduğu kadar, doğru aydınlatma ile de renklerin  doğru algılanmasını sağlamak bir o kadarda hassas konudur. Tamamen zevkinize göre belirleyeceğiniz dekorasyonlarınızda renklerin önemini bir kez daha düşünerek karar vermekte fayda vardır. Homify.com.tr

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kızarmış patates nasıl ısıtılır?