Dekorasyonda mavi rengin farkı

Dekorasyonda renkler arka planda gibi görünse de en önemli faktörlerden biridir. Psikolog ve uzman hekimlerce, renklerin sağlığa ve psikolojiye ileri derecede etkisi olduğu birçok alanda kanıtlanmıştır. Zevkiniz doğrultusunda dekorasyon temaları yaparken bazen bazı sorunlarla karşılaşabilir ve yanlış kararlar verebilirsiniz. Bu sorunlarla karşılaşmamak için uzman kimselere başvurulmalı veya iyice bu konular hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

27 Şubat 2017, Pazartesi 15:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Mavi rengi çoğu insanda tutkudur. Doğal olarak bu tutkuya neden olan birçok etken vardır. Sonsuzluğun, huzurun ve rahatlatıcı etkileri olan bu renk son yıllarda dekorasyonda çok popüler bir noktaya gelmiştir. Mavi rengini evinizde aksesuarlarınızdan tutun birçok farklı yerde kullanabilirsiniz. İşte size tutku ve huzurun simgesi olan mavi renginin dekorasyonda kullanımı ve dikkat edilmesi gereken konular hakkındaki ipuçları…

Azı Faydalı, Fazlası Zararlı

Azı Faydalı, Fazlası Zararlı

Tıp alanında yapılan araştırmalara göre mavi renginin gözlere faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bu amaçla da dikkat ederseniz birçok göz hastanesi dekorasyonlarında mavi rengini tercih etmektedir. Ancak fazla kullanımı göz retinasını fazla yoracağından zararlı bir etki gösterebilir. Dekorasyonda mavi rengini kullanırken, duvar renginiz, zemin renginiz ve aksesuarlarınızın uyum içinde olması ve birbirinizi soğurmayan genellikle ahşap veya beyaz renkleriyle tercih edilmelidir.

Metabolizmanızın Yavaşlaması İçin Dekorasyonlarınızda Mavi Rengini Kullanın

Metabolizmanızın Yavaşlaması İçin Dekorasyonlarınızda Mavi Rengini Kullanın

Mavi renginin bir diğer faydalı özelliği de insan metabolizmasını yavaşlatmasıdır. Metabolik sorunlar yaşıyorsanız evinizin yemek odalarında veya mutfaklarınızda mavi rengini tercih etmelisiniz. Böylelikle metabolizmanızın hızlanması ve düzelmesi aşamasında bir adım önde olacaksınızdır. Mutfak dolaplarınızda , tezgahınızda veya mutfak fayanslarınızda mavi rengini kullanarak hem sıradışı bir seçim yapmış olup hem de metabolizmanınızı hızlandırabilirsiniz. Misafirlerinizle yemek yiyeceğiniz yemek odalarında mavi rengini tercih ettiğinizde hem huzurlu hem de ferah bir ortam sağlamış olursunuz.

Kararlı ve Stressiz Bir İş Hayatı

Kararlı ve Stressiz Bir İş Hayatı

Çoğu insan gün içinde ev ortamından daha çok ofis ortamlarında vakit geçirmektedir. Bu nedenle evlerin dekorasyonu olduğu kadar ofis ortamlarınızın dekorasyonu da oldukça önemli bir konudur. Burada kullanacağınız mavi ve tonajlarında stressiz ve daha kararlı bir ortam yaratabilirsiniz. Genellikle koyu renklerle dekore edilen ofis ortamlarında aksesuarlar ve eşyalarda mavi rengi fazlaya kaçılmadan kullanılmalıdır.

Temizliğin ve Saflığın Rengi

Temizliğin ve Saflığın Rengi

Doğanın birçok yerinde mavi rengine rastlarız. Gökyüzünün ve suyun temizlik derecesi mavi tonajlarının şiddetine göre belirlenmektedir. Bu nedenle de mavi rengi insan psikolojisinde temizlik ve saflığı simgelemektedir. Dekorasyonda temizlik sizin için ön planda ise mavi ve tonajlarının baskın olduğu mimari stillerini seçmelisiniz. Akdeniz ve feng shui stillerinde bolca karşımıza çıkan dekorasyon seçimleri buna başlıca örneklerdir. Bu stilleri mutfağınızda, banyolarınızda veya huzurlu bir uyku için yatak odalarınızda uygulayabilirsiniz. Emin olun ki farkını hissederek, kendinizi daha huzurlu ortamınızı daha temiz hissedeceksiniz.

Koyu Mavi Tonları En Son Tercih Olmalıdır

Koyu Mavi Tonları En Son Tercih Olmalıdır

Açık mavi tonları insan psikolojisini olumlu etkileyip; huzur verirken, kapalı ve koyu tondaki lacivert gibi mavi tonajları kasvet ve ruh sıkıcı özelliktedirler. Bu nedenle kolay değişimler olmayan dekorasyon işlemleri tercih edilirken dikkatli olunmalıdır. Gökyüzü mavisi 2017’nin en tercih edilen renkleri arasındadır. İnsanın neşesine neşe katan bu rengi evinizin en dikkat çeken yerinde kullanabilirsiniz.

Özgüven, Sadakat ve Huzur İçin Mavi

Özgüven, Sadakat ve Huzur İçin Mavi

Psikologların bir deyimine göre huzurlu, sadakatli ve özgüveni yüksek bir hayat için hayatınızda bolca ve birçok yerinde mavi rengini kullanmalısınız. Renklere ve anlamlarına önem veren iç mimarlarda bu akımı savunmaktadır. Bu nedenle son yıllarda dekorasyonlarda mavi rengine ayrı bir yer tutulmaktadır.

Kaynak: homify.com.tr

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sebze doğrama teknikleri