Demet Sağıroğlu: Amerika'da kimse kolay kolay bir kadının kılına zarar veremez

90’lı yıllara damgasını vurmuştu. Şarkıları Türk popunun klasikleri arasındaydı. Ama müzik sektörüne olan kırgınlığı onu çok uzaklara New York’a götürdü. Beş yıllık Amerika macerası bitti, yeni single’ı ‘Açık Çay’ ile ülkeye döndü. Demet Sağıroğlu diyor ki: Bir kadın olarak Amerika’da yaşamak ile Türkiye’de yaşamak arasında büyük fark var. Amerika’da kimse kolay kolay bir kadının kılına zarar veremez. Kimse şiddet gören kadını şiddet uygulayanla uzlaştırmaya, “Kocandır yapar” diyerek arabulucuk yapmaya kalkmaz. Oradaki kadınlar kendilerini son derece güvende hissediyorlar.

21 Temmuz 2018, Cumartesi 05:00 Son Güncelleme:
A A

Oya Çınar

oya.cinar@posta.com.tr

Tüm eski röportajlarınızı okudum ama siz sanki bugüne kadar kendinizi hiç açmamışsınız...

Doğru... Mesafeliyim hep, bu benim kendimi koruma yöntemim sanırım. Magazini de hiç sevmiyorum. Bir tek magazinci dostum yoktur. Ama sen yakın bir arkadaşıma çok benziyorsun. Yıllardır tanıyor gibiyim, şimdi ne varsa döküleceğim sana galiba (Gülüyor).

Biraz da utangaçsınız sanki?

Eskiden daha utangaçtım. En küçük olayda kıpkırmızı olur, konuşamazdım. Bu, açılmış halim.

Uzun zamandır yoksunuz. Nerelerdeydiniz?

Son albümüm 2012 Aralık’ta çıktı. Sonra zaten ülke gündemi malum... Altı ay sonra Gezi başladı. Öyle bir dönemde insan kendini düşünemiyor tabii. Ülkenin durumu kişisel çıkar ve başarılarımızdan daha önemliydi. O yüzden hiç promosyon yapmadık. İçimden gelmedi, geldiği vakitlerde de paylaşmaya utandım. Sonra zaten ABD’ye gitmeye karar verdim ve New York’a yerleştim.

Müziğe mi küstünüz o dönem?

Evet... Çünkü belli isimler dışında sunulan müzik hep aynı olmaya başladı. Ya da eskilere sığınmaya başladılar. Kimse yeni bir şey üretmiyor, risk almıyor. Giderek piyasa müziği dediğimiz başka bir tarz oluştu ve beni de o standardın içine çekmeye çalıştılar. “Sen de şöyle yap, şunun gibi yap.” Ama ben o değilim. Hiçbir zaman inanmadığım bir şeyi yapmadım. Öyle olunca da bir an geldi ve “Ben bu sektörün içinde olmak istemiyorum” dedim.

İntizar ve Sinem Gedik haberi size ne hissettirdi?

İnanılmaz üzüldüm. Haberin yılın skandalı olarak verilmesi bir skandaldı. Bu direkt cinsel ayrımcılık. İnsanların özel hayatına müdahale etmek kimsenin haddine değil. İsteyen istediğini yaşamalı.

FAZIL SAY'I İTİBARSIZLAŞTIRMA ÇABASINI DEHŞETLE İZLİYORUM

FAZIL SAY'I İTİBARSIZLAŞTIRMA ÇABASINI DEHŞETLE İZLİYORUM

Fazıl Say yakın dostunuz. Türkiye’de sahneye çıkarılmadığını, konserlerinin iptal edildiğini söylüyor...

Fazıl, Avrupa’da sokakta yürürken bir imza için insanlar peşinden koşuyor. Büyük bir hayran kitlesi var. Sanatçıların el üstünde tutulması gerekiyor. Onu itibarsızlaştırma çabasını dehşetle izliyorum ve kınıyorum. Atatürk’ün o şahane sözünü hepimizin yeniden hatırlaması gerekiyor. “Sanatsız kalmış bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”

KALANTOR İSİMLERDEN ÇOK EVLENME TEKLİFİ ALDIM AMA İSTEMEDİM

KALANTOR İSİMLERDEN ÇOK EVLENME TEKLİFİ ALDIM AMA İSTEMEDİM

Siz hiç evlenmediniz. Neden?

Annesi babası ayrı bir çocuk olarak, anne özlemiyle büyüdüm. Bu sektörde de evlilikler çok uzun sürmez genelde. Çocuğumun da kendi yaşadıklarımı hissetmesini istemediğim için evlenmedim. Zaten yardıma muhtaç tüm çocuklar benim çocuklarım. Doğurmaktansa doğmuş çocukların yanında olmak daha erdemli geliyor bana.

Acaba hiç deli gibi aşık olmamış olabilir misiniz?

Yoo! Hep deli gibi aşık oldum ben! Gözüm döner aşık olunca ama kontrol mekanizmam hep devrede olur. Bir de saygı çok önemli. En küçük bir hakareti kaldıramam, tak diye ayrılırım. Benim için şan şöhret de önemli değil. Yoksa çok kalantor isimlerden evlenme teklifi aldım. Ama hiçbir zaman onlara prim vermedim, o tip bir evlilik yapmayı da aklımdan geçirmedim. Bence eşler birbirinin gözünün içine bakmalı. Birbirini pamuklara sarıp sarmalamalı. Ondan da çok emin olmadığım için evlenmedim.

Yedi yıldır fotoğraf sanatçısı Murat Özdemir ile birliktesiniz...

Eylül’de sekiz yıl olacak. Tabii son zamanlarda araya ayrılıklar girdi. O, New York’ta sanatını devam ettirdiği için zorlanıyoruz. Özlem giriyor araya. Ama şu an her şey yolunda.

Sıradaki haber yükleniyor...