Demirtaş: "Biran önce müzakerelere dönülmeli"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye'de yaşanılanların önüne geçilmemesi halinde bölgede gerilim ve çatışmaların ciddi şekilde artacağını söyledi.

07 Ağustos 2015, Cuma 23:59
A A
Demirtaş: 'Biran önce müzakerelere dönülmeli'

Barış mitingine katılmak üzere Van’a gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Van Ferit Melen Havaalanı’nda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Brüksel temaslarının olumlu geçtiğine dikkat çeken Demirtaş, Van’daki mitingte barış mesajları paylaşacaklarını belirterek, "Van’daki toplantılarda miting vesilesiyle çözüme dair, barışa dair mesajlarımızı paylaşacağız. Bütün uluslararası kamuoyunun Türkiye’de yaşanan bu çatışmalara sessiz kalmaması lazım. Bir an önce müzakerelere dönülmesi, ateşkesin sağlanması, ölümlerin durdurulması için herkesin destek sunması lazım. Çünkü Türkiye’de yanan ateş bütün bölgenin tansiyonunun yükselmesine neden olur. Sadece Türkiye ile ilgili bir mevzu da değil. Yanı başımızda Suriye’de neredeyse 4 yıldır devam eden büyük bir iç savaş var. Irak’ta yaşananları görüyoruz. Türkiye’de yaşanılanlarda önüne geçilemezse bütün bölgede ciddi gerilime, çatışmaların çıkmasına vesile olacaktır. O nedenle Türkiye’de yaşananlar sadece bizi ilgilendirmiyor, bütün dünyayı ilgilendiriyor. O halde istikrar isteyen, gerçekten bölgede güven isteyen, barış isteyen herkesin de Türkiye’nin barışına katkı sunması lazım" dedi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.