Demirtaş ve Pavey arasında ilginç diyalog!

Genel seçimde 13.1 oranıyla yüzde 10 barajını geçen HDP'nin Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, eşi Başak Demirtaş ile birlikte bugün saat 12.00'de İstanbul'dan Ankara'ya gitti. Demirtaş, AK Parti ile bir koalisyon seçeneği içinde olmadıklarını söyledi. HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ile CHP'li Şafak Pavey'in arasında geçen diyalog da dikkat çekiciydi

09 Haziran 2015, Salı 12:20
A A
Demirtaş ve Pavey arasında ilginç diyalog!

THY’ye ait bir uçakla Ankara’ya giden Demirtaş Atatürk Havalimanı VİP Salonu önünde gazetecilerin sorularını cevapladı ve koalisyon ile ilgili tüm gelişmeleri değerlendireceklerini belirterek şunları söyledi:

"Bütün bu gelişmeleri değerlendireceğiz. Seçim sonuçlarını geleceğe dair planlamalarımızı tartışacağız. Partimizin yetkili kurulları tamamını masaya yatıracak. Biz üzerimizdeki sorumluluğu yükü biliyoruz. Türkiye’de kaosa, gerilime, güvensizliğe, istikrarsızlığa izin vermeyeceğiz. Net olduğumuz durum şudur; biz AKP’li bir koalisyon seçeneğinin içinde olmayacağız.

 

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer31728","31728","201506","31728-315781.jpg","1", "0","'Bütün muhalefet partileriyle çok iyi salladık'");

 

Öbür türlü nasıl bir seçenek ortaya çıkar bütün bunları tartışacağız; fakat toplum birinci ve ikinci çıkan partiye bir sorumluluk bir görev vermiş aslında. Teamüller gereği de bunun ilk seçenek olarak tartışılması lazım.

AKP, CHP koalisyon seçeneği ilk tartışılması gerekendir doğal olarak. Bütün teamüller de bunu gerektirir. Toplumda oy verirken bunu istemiş oldu. Halk birinci ve ikinci partiyi bu şekilde şekillendirerek bir şeye işaret etmiş oldu.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer31722","31722","201506","31722-315715.jpg","1", "0","Demirtaş Christiane Amanpour'a konuştu");

Bu tartışmalar nasıl yürüyecek bir izleyelim bakalım. Bizim HDP olarak halkın omzuna yüklediği görevin ve sorumluluğun farkında olduğumuzu ve taşıyacağımızı herkesin bilmesi lazım " diyerek cevapladı.

Bir basın mensubunun "Size bir koalisyon teklifi gelirse?" sorusuna ise Demirtaş "Gelirse tartışırız "dedi. Demirtaş, AK Parti ile bir koalisyon seçeneği içinde olmadıklarını söyledi.

'BİRLİKTE İYİ SALLADIK'

Bu arada CHP'den İstanbul Milletvekili seçilen, Şafak Pavey havalimanının VIP salonu önünde karşılaştığı Demirtaş'ı tebrik etti.

Demirtaş ve Pavey arasında şu konuşma geçti:

Selahattin Demirtaş: Nasılsınız efendim?

Şafak Pavey: Sağ olun siz nasılsınız? Kutluyorum, birlikte iyi salladık diye düşünüyorum.

Selahattin Demirtaş: Umarım her şey daha iyi olacaktır.

Şafak Pavey: Umuyorum.

Selahattin Demirtaş: Hep birlikte daha iyisini başarırız.

Görüşmenin ardından basın mensuplarına konuşan Pavey, Ankara'ya partisinin toplantısına gittiğini söyledi. Pavey, çok önemli bir döneme girdiklerini vurgulayarak, seçimden sonraki durumları hep beraber göreceklerini kaydetti.


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.