Demirtaş'tan dikkat çeken ziyaret

Demirtaş'tan dikkat çeken ziyaret

Türk Hava Yolları'na ait bir uçakla sabah erken saatlerde İzmir'den İstanbul'a gelen Demirtaş, Moskova'ya hareketinden önce bir açıklama yapmadı. Selahattin Demirtaş'ın 26 Aralık'ta İstanbul'a döneceği öğrenildi

22 Aralık 2014, Pazartesi 10:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün 4 günlük sürpriz bir Rusya ziyaretine çıktı. THY'ye ait bir uçakla sabah erken saatlerde İzmir'den İstanbul'a gelen Demirtaş, Moskova'ya hareketinden önce bir açıklama yapmadı. Selahattin Demirtaş'ın 26 Aralık'ta İstanbul'a döneceği öğrenildi.

Demirtaş, Moskova ziyaretinde, Rus hükümet yetkilileriyle IŞİD saldırısı altındaki Kobani başta olmak üzere Rojava bağlamında Ortadoğu’daki gelişmelerin ele alınacağı çeşitli görüşmeler yapacak. HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür’ün de katılacağı Rusya ziyareti dört gün sürecek. Demirtaş’ın Moskova gezisi kapsamında Rusya parlamentosu temsilcileriyle görüşmeler, bazı siyasi parti ziyaretleri ve sivil toplum örgütleriyle görüşmeler yapılacak. Moskova gezisinde Demirtaş, Rus hükümet yetkilileriyle de bir araya gelecek.

ZİYARETTE NELER GÖRÜŞÜLECEK

Cumhuriyet Gazetesi'nden Mahmut Ilıcalı'nın haberine göre görüşmelerde IŞİD’in saldırısı altında olan Kobani başta olmak üzere Rojava bağlamında Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin ele alınacağı ifade ediliyor. Demirtaş, Moskova’da bazı düşünce kuruluşlarının düzenleyeceği Ortadoğu’daki gelişmeleri konu alan konferanslara da katılacak. Selahattin Demirtaş’ın Rusya yönetimi ile yapacağı görüşmelerde Esad yönetimi konusunun da gündeme gelmesi bekleniyor. Özellikle Kobani eylemlerinden sonra AKP hükümeti PYD’nin tutumunu örnek göstererek HDP’yi Esad yönetimine karşı çıkmamak hatta desteklemekle suçlamıştı.

DEMİRTAŞ İLK KEZ KATILIYOR

HDP bünyesinde geçen yıllarda da Rusya ziyaretleri yapılırken bu yıl gerçekleştirilecek Moskova ziyaretine ilk kez Eş Genel Başkan Demirtaş da katılacak. Demirtaş’ın Moskova’da bazı sivil toplum örgütleriyle de bir araya geleceği kaydedilirken HDP’nin Moskova ziyareti 26 Aralık’ta sona erecek.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kritik görüşmeler