'Demokrasi kanserse kitle imha silahına dönüşür'

'Demokrasi kanserse kitle imha silahına dönüşür'

Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından 2011 Yılı Gazetecileri Ödül Töreni düzenlendi

27 Mart 2012, Salı 00:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 Törene katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, demokrasi konusunda sıkıntılar olduğunu ifade ederek, "Eğer demokrasi kanserse, o bir süre sonra kitle imha silahına dönüşür. Türkiye’nin geldiği nokta bu. Demokrasi açısından çok ciddi açmazlarla karşı karşıyayız" dedi. Ödül töreninde Van depreminde göçük altında kalarak yaşamlarını yitiren gazeteciler Cem Emir ve Sabahattin Yılmaz anısına verilen ’Unutulmayacaklar Haber Ödülü’ne Doğan Haber Ajansı muhabirleri Ferit Demir ve Ferit Aslan değer görüldü. Doğan Haber Ajansı muhabiri Behçet Dalmaz ise Behzat Miser Haber Ödülü’ne layık görüldü.

Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından Akün Sahnesi’nde düzenlenen 2011 Yılın Gazetecileri Ödül Töreni’ne katılan Kılıçdaroğlu, Mahmut Tali Öngören Ödülü alan CNN Türk programcısı Ayşenur Arslan’ın ödülünü verdi. Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada, törenin sunucusu Hasan Uysal’ın annesinin kanser olduğuna atıfta bulunarak, "Demokrasinin kanser olması çok daha tehlikeli bir olay. Eğer demokrasi kanserse, o bir süre sonra kitle imha silahına dönüşür. Türkiye’nin geldiği nokta bu. Demokrasi açısından çok ciddi açmazlarla karşı karşıyayız. Medyanın özgürlüğü yok, gazetecinin özgürlüğü yok. Konuşma, düşünme özgürlüğü yok. Gerçekten çok zor bir süreçten geçiyoruz" dedi. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

APOLETİ OLMAYAN GENERALLER VAR

"Gazetecilik yapanları yürekten kutluyorum. Onlar, bu toplumun en cesur insanları. Herşeye karşı, her türlü baskıya karşı birşeyler yapmaya çalışıyorlar. Bu iktidarla beraber bir yandaş medya oldu. Bir gazete 21’inci yüzyılda nasıl kapatılır? Sıkıyönetim mi var? Askeri yönetim mi var? Yok. Ama apoleti olmayan generaller, apoleti olmayan devlet başkanları, meclis başkanları var. Onlar daha tehlikeli. Öbürlerinin apoletini görüyorsunuz. Bunların apoleti yok. Kravat takıyorlar. Bizler gibi giyiniyorlar ama kafaları bizler gibi değil. Özgürlük nedir, bilim, insan hakları nedir bilmezler. Bu tablo 21. yüzyılın Türkiyesine yakışmıyor. Eğer bir toplumda medya özgür değilse, özgürlüğü toplumun elinden alınmıştır. Toplum özgür değil. Haber alma hakkımız kısıtlanıyor. Özgürlük hava gibi aslında, farketmeyiz onu. Ne zamanki hava kirliliği başlar, havanın önemini anlarsınız. Medya da öyledir. Medyanın özgürlüğü elimizin altından kayıp gittiği zaman, dünyada neler oluyor diye birbirimize sorarız."

İKİYÜZLÜLÜKTÜR


Törende konuşan ÇGD Genel Başkanı Ahmet Abakay, Ak Partili sözcülerin gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın tahliyesine yönelik sözlerini eleştirerek, "Bu kişiler 24 saat önce sizin için terörist değil miydi? Bu ikiyüzlülüktür. Bu oportünizmdir" dedi.

CEM EMİR-SABAHATTİN YILMAZ UNUTULMADI

Van depreminde göçük altında kalarak yaşamlarını yitiren gazeteciler Cem Emir ve Sabahattin Yılmaz anısına verilen "Unutulmayacaklar Haber Ödülü"ne Doğan Haber Ajansı muhabirleri Ferit Demir ve Ferit Aslan değer görüldü. Televizyon Haberi Ödülü’ne, "2. Van Depreminde Van Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde yaşananların hikâyesi" haberiyle değer görülen SHOW Haber’den Ali Burak Ersemiz ile Deniz Pirinçciler ise ödüllerini Emir ve Yılmaz’ın ailesine teslim edilmek üzere DHA çalışanlarına verdi.

BALBAY’IN MESAJI

Dayanışma ödülüne Devrimci 78’liler Federasyonu’nun layık görüldüğü gecede Onur Ödülü ise tutuklu 97 gazeteciye verildi. Tutuklu gazeteci yakınlarına verilen ödüllerde CHP İzmir Milletvekili Balbay’ın mesajı okundu. Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer tarafından okunan mesajında Balbay, "Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez’in bir sözü vardır. ’Gazetecilik her ülkede yapması en güzel mesleklerden biridir. En güzel gazetecilik de başkentte yapılır’ diye. Ben başkenti çok özledim. Bugünlerin geçeceğine inanıyorum. Özgür günlerde görüşmek ümidiyle" ifadelerini kullandı.

Fevzi KIZILKOYUN - Tahsin GÜNER / ANKARA, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER CHP'li vekil Ahmet Kaya corona virüse yakalandı