Demokratik kabahat!

Hükümet 'Demokratik Açılım'a destek turları atarken, demokratik haklarını kullananlara verilen cezalar şaşırtıyor

22 Mart 2010, Pazartesi 05:00
A A
Demokratik kabahat!

BU NE YAMAN ÇELİŞKİ!

Hükümet, sık sık toplumun farklı kesimleriyle buluşup ‘Demokratik açılım’ projesine destek istiyor. Diğer yandan demokratik hakkını kullanan kişilere verilen cezalar ise hükümetin çabasıyla çelişiyor. İstanbul Çekmeköy’de Mehmetçik Lisesi’nde okuyan 24 öğrenci, Ankara’da eylem yapan TEKEL işçilerini destek vermek için 25 Şubat’ta okulda eylem yapmıştı. 24 öğrencinin cezası okuldan atılmak oldu.

TALİMAT VALİLİK’TEN

Adana’da da çeşitli sivil toplum örgütleri 4 ve 11 Şubat’ta TEKEL işçilerine destek yürüyüşü düzenlemişti. Yürüyüşe katılan yüzlerce kişi, Adana Valiliği’nin talimatıyla Emniyet’ten gelen tebligatla şoke oldu. Eyleme katılanlar adına düzenlenen tebligatta, Kabahatlar Kanunu’na göre ‘Emre aykırı davranmak’ suçundan 143 TL para cezası kesildi.

‘SEN MİSİN DESTEKLEYEN?’

Eyleme katılanlar demokratik açılım sürecinde ‘demokrasi adına’ yapılan bir yürüyüş yüzünden cezalandırılmalarına tepki gsöterdi. Adana Özgürlükler Derneği Başkanı Mehmet Bıldırcın, “Yürüyüşe katılan 50 üyemize gelen cezaya itiraz davası açacağız. Davamız reddedilirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağız. Bu cezayla hepimize ‘Sen misin Tekel işçisi için yürüyen’ cezası verilmiştir” diye konuştu.

Kübra POLAT/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.