Deniz haydutlarına karşı bilgi sistemi

Aden Körfezi ve Somali kıyılarında görülen deniz korsanlığıyla mücadele için Denizcilik Müsteşarlığı tarafından 'Deniz Haydutluğu Bilgi Sistemi' kuruldu.

24 Ağustos 2009, Pazartesi 12:08
A A

Askerlere bilgi verilecek

Türk ticaret gemileri tarafından da yoğun bir şekilde kullanılan Aden Körfezi ve Somali açıklarında yaşanan deniz haydutluğuna karşı mücadele eden kurumlara, Denizcilik Müsteşarlığı da katıldı. Müsteşarlık tarafından oluşturulan ‘Deniz Haydutluğu Bilgi Sistemi’ ile söz konusu alandan geçecek gemilerin geçiş bilgileri, bölgede görev yapan askeri gemilere bildirilecek. Gemilere imkanlar dahilinde koruma verilecek. 

Veri akışı hızlanacak

Deniz Haydutluğu Bilgi Sistemi, bölgeden geçiş yapan ticari gemilerin bilgisinin ilgili birimlere ulaşmasını hızlandıracak ve kolaylaştıracak. Sistemde ulusal ve uluslararası kurumlarca yayımlanan ve rehber niteliğinde olan bilgi ve belgeler de yer alacak. Gemi kaptanlarının ve acentelerin bu bilgilere ulaşımı kolaylaşacak. Sistem, gemi geçiş bildirimi, duyurular, rehber ve istatistikler bölümlerinden oluşacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.