Deprem sonrası canlı yayına bağlanıp uyardı: Mutlaka boşaltılmalı

Deprem sonrası canlı yayına bağlanıp uyardı: Mutlaka boşaltılmalı

CNN Türk canlı yayınına bağlanan Afet uzmanı Doç. Dr. Yıldırım Güngör "Kerpiç evler mutlaka boşaltılmalı, artçılarda yıkılabilir" dedi. Gelenler köyü öğretmeni Ferhat Tulan da 80'e yakın evin yarısının yıkıldığını açıkladı.

23 Şubat 2020, Pazar 12:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İran'ın Hoy kentinde meydana gelen depremin ardından CNN TÜRK canlı yayınına bağlanan Afet uzmanı Doç. Dr. Yıldırım Güngör dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Güngör'ün açıklamaları şöyle:

Baktığımızda aslında deprem çok büyük bir deprem değil. O bölgede beklenen bir deprem aslında. Kuzey Anadolu Fay'ının ya da Doğu Anadolu Fay'ının bir devamı değil, bağımsız bir deprem olabilir. Sorun şu; 5.7'de 70-80 km uzakta Van'da insanlar hayatını kaybetti. Bunun aynısını Elazığ’da da görmüştük. Oradaki yapı stoğu köylerde yıkıma neden olmuştu. Oradaki şansımız şuydu; kış olduğu için evde kimse yaşamıyordu, herkes büyük kentlere göçmüştü, ancak yazın geliyorlar. Ama maalesef burada öyle bir şey yok. bu nedenle de maalesef 7 kişi hayatını kaybetti.

Çığ uyarısı

Ben bir uyarıda bulunmak istiyorum. Şuanda orada tipi devam ediyor. Kurtarma ekiplerinin çığa dikkat etmelerini istiyorum. Çünkü bu tür sarsıntılar belli çığların düşmesini ve belli çığların da harekete geçmesini sağlayabilir. Bu nedenle acele etmeden, dikkatli dikkatli hareket etmek gerekiyor.

Birilerini kurtarmak isterken başka birilerinin de hayatını riske atmamak gerekiyor. Normalde 5.7'lik depremde herhangi bir binanın yıkılmaması gerekiyor. Ama maalesef bölgedeki yapı stoğu çok kötü. O bölgeye ait bir deprem, bir hatta ait değil. O bölgede birçok kırık hat var. Tektonik olarak çok hareketli bir deprem. İnsanlar 'Eyvah bu deprem bizim diğer depremi tetikler mi' diye düşünmesin diye bunu söylüyorum. İyice ortaya çıktıktan sonra ortaya koyabiliriz ama çok net söyleyebilirim ki bu deprem Türkiye'deki herhangi bir depremi tetikleyecek nitelikte bir deprem değil.

Gelenler Köyü öğretmeni: Yarısı yıkıldı

Gelenler köyü öğretmeni Ferhat Tulan açıklamasında, "80 hanenin gördüğüm kadarıyla 35-40 hane yıkıldı. Önce köyü bir toz bulutu kapladı. Enkaz alanına koştum. Bir kaç kişiyi çıkarabildim. Bazı hayvanlar telef oldu. Henüz ambulans gelmedi. 180 km mesafedeyiz. Bizim olduğumuz köyde herhanbgi bir ölü yok. 5-6 yaralımız var" dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Sokağa çıkma yasağı açıklaması! İçişleri Bakanlığı duyurdu