Depremsellik riski taşıyan eski belediye binası için iş yeri sahiplerine tebligat yapıldı

Depremsellik riski taşıyan eski belediye binası için iş yeri sahiplerine tebligat yapıldı

Depremsellik riski taşıyan eski belediye binası için iş yeri sahiplerine tebligat yapıldı

20 Ağustos 2021, Cuma 10:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

KEŞAN(Edirne),(DHA)-EDİRNE’nin Keşan ilçe Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ünal, Keşan Belediyesi eski hizmet binasının yapılan incelemeler sonucunda herhangi bir doğal afet durumunda ayakta kalmasının mümkün olmadığının tespit edildiğini kaydetti.

Keşan Belediyesi, 2016 yılında eski hizmet binasından bugün halen hizmet verdiği Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksine tüm birimleri ile taşındığını belirten Ünal, “Devamındaki süreçte eski hizmet binasında belediyenin mevcut kiracıları, kullanıma devam etti. Kullanılmayan alanlar ise binanın yaşına bağlı deformasyon sebebi ile her gün daha da yıpranarak bir daha kullanılamayacak kadar güvensiz hale gelmiştir” dedi.

‘DEPREMDE AYAKTA KALMASI MÜMKÜN DEĞİL’

Keşan Belediyesi tarafından gözle görülen deformasyonlar karşısında sağlamlık açısından değerlendirilmesi için ilgili mevzuatlar çerçevesinde binadan çeşitli numuneler alındığını ifade eden Ünal, “Alınan numunelerin laboratuvar incelemesi yapıldı. Özel teknik cihazlarla binanın iskelet röntgeni alındı ve çıkan laboratuvar sonuçlarına göre 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ve ilgili yönetmelik hükümleri kapsamında yapılan hesaplamalar sonucu mevcut yapının hem içinde bulunan kullanıcılar hem de komşu binalarda bulunan kişiler açısından son derece riskli durumda olduğu tespit edildi. Binanın herhangi bir deprem veya afet durumunda ayakta kalmasının mümkün olmadığı belirlendi” diye konuştu.

‘TAHLİYE EDİLMESİ İÇİN TEBLİGAT YAPILDI’

Ali Ünal, iş yeri sahiplerine gerekli tebligatın yapıldığını dile getirerek, “Son durumda, ilgili mevzuat gereğince bu riskli yapının kanunen tahliye edilmesi gerekmekte. Bina kullanıcılarının herhangi bir olumsuz durum yaşanmadan ivedilikle ve ön görülen kanuni süre içerisinde tahliye edilmesi için ilgililere tebligat yapıldı. Yapılan bu işlem tek başına belediyemizin inisiyatifinde değil, tamamen kanuni zorunluluk gereğidir. Ayrıca 6306 sayılı kanunun uygulama yönetmeliği madde 8’de yer alan ‘Riskli yapıların tespiti, tahliyesi ve yıktırma iş ve işlemlerini engelleyenler hakkında idarece veya müdürlükçe tutanak tutulur ve bunlar hakkında, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun ilgili hükümleri uyarınca Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulur. Riskli yapıların tespiti, bu yapıların tahliyesi ve yıktırılması iş ve işlemlerine dair görevlerinin gereklerini yerine getirmeyen kamu görevlileri hakkında ise, tabi oldukları ceza ve disiplin hükümleri uygulanır’ hükmü gereğince açıklandığı üzere belediyemiz ve yetkilileri tüm sorumluluğu üzerinde taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Keşan’da afet bölgeleri için yardım toplanıyor