Depresyondan kurtulmanın 13 yolu

Depresyon modern zamanların en yaygın sağlık problemlerinden birisi haline geldi. Depresyon kadın erkek fark etmeksizin her yaşta ortaya çıkabiliyor. Ancak her üzüntülü durum depresyon değil. Bir kişiye depresyon tanısının konulabilmesi için en az 2 hafta depresyon belirtileri göstermesi gerekiyor. Uzman Klinik Psikolog Emine Fettahoğlu depresyonun nedenlerini ve kurtulmanın 13 yolunu anlattı.

03 Haziran 2020, Çarşamba 10:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisi haline gelen ve her yaşta ortaya çıkabilen depresyon, kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiliyor. Aile üyelerinden ya da yakın olunan kişilerden birinin kaybedilmesi, boşanma, işini kaybetme ve fazla alkol tüketimi gibi olumsuz nedenlerin tetiklediği depresyonu hayatınızda yaptığınız birkaç küçük olumlu değişiklikle yenebilirsiniz. 

Hemen hemen herkes üzgün olduğu dönemlerde depresyonda olduğunu söyler. Ancak gerçek bir depresyon, kendini üzgün hissetmekten çok daha öte bir durum. Depresyon kişilerin düşüncelerini, duygularını, davranışlarını ve bedenini etkileyerek çoğu zaman insanlarla olan ilişkileri olumsuz etkiler. Bu dönemdeki üzgün hissetme yaklaşık iki hafta devam eder.

Üzüntü herkes için farklıdır

Üzüntü herkes için farklıdır

Göreceli bir kavram olan üzüntü ise herkes için farklıdır. Bu nedenle üzgün olan bir insana depresyon teşhisi koymadan önce benzer durumlara verdiği tepkilerin o an verdiği tepkilerden farklı olup olmadığına dikkat etmek gerekir. İştahta ya da uykuda artma veya azalma, yorgunluk, suçluluk, konsantrasyon güçlüğü, depresif duygu ve intihar eğilimini gibi nedenleri 15 günden fazla gün boyu yaşayan hastalara depresyon teşhisi konulabilir.

Depresyonun nedenleri

Depresyonun nedenleri

Birçok sebebin bir araya gelmesi ile ortaya çıkan depresyon belirtileri birden bire ortaya çıkabildiği gibi yavaş yavaş da gelişebiliyor. Depresyonu tetikleyen sebepleri şöyle sıralayabiliriz:

1-Biyolojik etkenler

1-Biyolojik etkenler

Ailenizden birinde depresyon gibi bir duygudurum bozukluğu varsa sizin bu tür rahatsızlıklara yakalanma riskiniz normalde olduğundan daha fazladır. Şizofreni veya alkolizm gibi diğer zihinsel hastalıklar bile depresyona yakalanma riskini artırıyor.

2-Psikolojik etkenler

2-Psikolojik etkenler

Aileden birinin vefat etmesi, boşanma veya işini kaybetme gibi olumsuz nedenler depresyonu tetikleyebiliyor. Stres ve travma halinin sürekli tekrarlaması depresyona girme ihtimalini daha da yükseltiyor.

3-Davranışsal etkenler

3-Davranışsal etkenler

Alkol tüketiminin veya madde kullanımının artması depresyona neden olabiliyor.

4-Sosyal faktörler

4-Sosyal faktörler

Akranlarla veya aileyle olan güçlü bağların kopmasından kaynaklanan sosyal destek eksikliği depresyona yol açabiliyor.

Uzman yardımı alın

Uzman yardımı alın

Tedavi edilebilir zihinsel bir rahatsızlık olan depresyonu, birçok hasta toplum tarafından kendisine zayıflık, kötü bir durum, utanç gibi çeşitli damgalar nedeniyle tedavi ettirmiyor. Oysa depresyon da diğer rahatsızlıklar gibi.

Depresyon tedavisi ağırlık derecesine göre belirleniyor. Hafif ve yeni ortaya çıkmış olan rahatsızlıklarda doktor gözetiminde tedavi uygulanırken, orta dereceli ve ağır depresyonda başka önlemler almak gerekiyor. Ayrıca tedaviye zaman vermek de önemli. İlaçla ve psikoterapötik uygulanan tedavinin etkilerini göstermesi çoğunlukla zaman alıyor.

Hissedilebilir bir iyileşme kendini çoğunlukla birkaç hafta sonra ortaya çıkarsa da tedavinin başarısı için psikoloğunuzla uzun süre birlikte çalışmanız gerekiyor.

Depresyondan kurtulmanın yolları

Depresyondan kurtulmanın yolları

 • Arkadaş ve aile bireylerinizle aktif bir şekilde iletişim kurun
 • Umutsuzluğa kapılmayın
 • Uzman doktorunuz veya psikoterapistinizle açık şekilde konuşun
 • Gerekli olduğu süre boyunca tedavi olun
 • Uzman psikoterapistinizin tavsiyelerine uyun
 • Küçük ve erişilebilir hedefler belirleyin
 • Uyandıktan sonra mümkün olduğunca çabuk kalkın
 • Bedensel olarak aktif olun
 • Kişisel haftalık planınızı oluşturun
 • Üzerinizdeki yükü hafifletin
 • Yardımlaşma grubuna katılın
 • Alkolden ve uyuşturucudan uzak durun
 • Sabırlı olun


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Nasıl pozitif düşünebilirim? İşte 10 adımda pozitif düşünme rehberi