Derbinin hakemi Halil Umut Meler kimdir?

Fenerbahçe-Galatasaray derbisini yönetecek olan Halil Umut Meler, 2015 yılında TamSaha dergisine röportaj vermişti. Kendiyle ilgili birçok özel detay veren genç hakem, kariyerinde ilk defa bir Fenerbahçe-Galatasaray derbisi yönetecek. Dev maçın hakemi Halil Umut Meler'i yakından tanıyalım.

19 Şubat 2020, Çarşamba 16:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Beden eğitimi mezunu

Beden eğitimi mezunu

"1986 Selçuk, İzmir doğumluyum. Bütün ailem orada yaşıyor. Eşim de Selçuklu. Tarihin içinden geldik. Aslen Makedon göçmeniyiz. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü'nde okudum ve hakemliğe de orada başladım.

18 yaşındaydım. Klasman yardımcılığım oldu. Dördüncü sınıftaydım o zaman… Okulun bitmesiyle birlikte İzmir'e geldim. Uzun yıllar İzmir'de il hakemliği yaptım. Daha sonra da 2013 yılında ulusal kategoriye yükseldim. İki yıldır da ulusal kategoride düdük çaldım.

Buraya gelinceye kadar da uzun uğraşlarım, uzun çalışmalarım oldu."

Howard Webb ve Nicola Rizzoli'yi beğeniyor

Howard Webb ve Nicola Rizzoli'yi beğeniyor

Örnek aldığınız hakemler kimdir? 

"Türkiye'de Cüneyt Hocamız var, Fırat Hocamız var, Bülent Hocamız var… Sayamadığım birçok hocamız var. Hemen hemen herkesin maçlarını izlemeye çalışıyorum. Herkesin beğendiğim yönlerini alıp saha içerisinde uygulamaya çalışıyorum.

Dünyada Nicola Rizzoli örneği var. İngiliz Howard Webb'i çok beğeniyorum. Onların da kendine has özellikleri, kaliteleri var. O kalitelerini örnek alıyorum.

Cüneyt Hocamızın dünya çapındaki başarıları bizi motive ediyor. Fırat Hocamızın da Şampiyonlar Ligi'nde maç yönetmişliği var. Şu anda zirvede olan bütün elit hakemleri çocukluğumdan beri izliyorum. Dördüncü hakem olarak maçlarına gittiğimde saha içerisindeki iletişimlerini takip ediyorum. Herkesin artı yönlerini almaya çalışıyorum.

Fırat Hocamın mesela 15 yıllık deneyimi var. 15 yıl demek, benim 13 yaşında olmam demek. Benim hayatımın yarısı kadar onların Süper Lig deneyimi var.

Bu zamana kadar bizi buraya getiren bütün hocalarıma tek tek teşekkür ediyorum. Herkesin bir emeği mutlaka var"

Planlarını yıllık yapıyor

Planlarını yıllık yapıyor

Peki, Cüneyt Çakır'ın başarıları yeterli midir Türkiye için? 

"Şu anda dünyanın 1 numaralı oyuncusu Lionel Messi'nin bile hedefleri bitmedi. Dünya şampiyonu olamadı. Hedefler asla bitmez. Benim mantığıma göre hedeflerimi çok uzun vadeli kurma taraftarı değilim.

Maç maç gitmek istiyorum ya da yıllık planlamak istiyorum. Mesela geçen sezon başladığında bu üst klasmanı hedefliyordum. İl hakemiyken, bölgesel hakem olmak istiyordum. Zamanla hedeflerimi yükseltme taraftarıyım.

Lisedeyken hocamdan şunu öğrendim: 'Hedefiniz her zaman en yukarısı olacak ama gelebildiğiniz noktayla da yetinmesini bileceksiniz' Bunu öğrendiğim için bu anlamda yıllık planlamalar yapma taraftarıyım"

Sahaya girince çimleri koparıyor

Sahaya girince çimleri koparıyor

Maçlara çıkmadan önce uğurunuz var mı? 

"Var. Sahaya girdikten sonra çimi koparırım, avucumda gezdiririm. Isınmaya başlayıncaya kadar çimi elimde tutarım. Yavaş yavaş, onu okşayarak dökerim.

Hakemliğe başladığımda değil de futbolculuk yaşantımdan beri bu böyle. Beni her zaman sakatlanmaktan koruduğunu, daha iyi motive ettiğini ve psikolojik olarak rahatlattığını düşünürüm.

Sahaya girerken çimin kokusunu almak hoşuma gidiyor"

Çocukluk aşkıyla evli

Çocukluk aşkıyla evli

Özel hayatınıza biraz değinebilir miyiz? 

Evliyim… Eşimle 1999 yılından beridir tanışıyorum. Çocukluk aşkım diyebilirim. Uzun yıllardan beri de güzel bir birlikteliğimiz var. Böyle bir birliktelik beni hayata karşı kesinlikle çok daha fazla motive ediyor.

Bekâr olsaydım bugün buralara gelemeyebilirdim. Şu anda bir başarı varsa, eşimin de çok büyük katkısı var. Bana manevi anlamda çok büyük desteği var.

Onu her akşam yanımda görmek bile bana ayrı bir motivasyon ve huzur kaynağı. Huzur gerçekten çok önemli. Hele ki bizim gibi maçlardan sonra mental-fizik anlamında yorgun düşmüş insanlar için çok önemli"

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Erling Haaland gollerine Şampiyonlar Ligi'nde de devam ediyor