Dergi saldırısında bir de 'CIA ve MOSSAD' iddiası

Dergi saldırısında bir de 'CIA ve MOSSAD' iddiası

İBDA-C'ye yakınlığıyla bilinen, İstanbul Kağıthane'deki 'Adımlar' dergisine yönelik bombalama eylemi, daha önce adı duyulmamış 'Halk Savunma Birliği' isimli grup tarafından üstlenilirken, patlamada yaralanan Genel Yayın Yönetmeni'nin hesabından yapılan paylaşımda, saldırının 'CIA ve MOSSAD tarafından organize edildiği' öne sürüldü

26 Mart 2015, Perşembe 16:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İstanbul Kağıthane'de dün akşam 1 kişinin öldüğü 1 kişinin de yaralandığı "Adımlar" dergisindeki patlamada CIA ve MOSSAD suçlandı. Patlamada yaralanan Genel Yayın Yönetmeni’nin hesabından yapılan paylaşımda şöyle denildi, "Sayın Ali Osman ZOR, Adımlar Dergisi’ne düzenlenen saldırının CIA ve MOSSAD tarafından organize edildiğini ifade etmiştir."

Öte yandan dergiyle yakın çizgideki sosyal medya hesaplarında da  benzer ifadelerin yer aldığı görüldü.

PATLAMADA ÖLEN ZOR’UN CENAZESİ ALINDI

Bombalı saldırıda hayatını kaybeden Ünsal Zor’un (45) cenazesi ise Adli Tıp Kurumu’ndan alındı.  Yakınları tarafından alınan cenaze, Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki gasilhaneye götürüldü. Zor’un cenazesinin yarın öğlen namazından sonra Okmeydanı’ndaki Talatpaşa Camii’nden kaldırılacağı öğrenildi.YARALI GENEL YAYIN YÖNETMENİ ZOR’UN 10 GÜN ÖNCEKİ MESAJLARI


Patlamada yaralanan Adımlar dergisi Genel Yayın Yönetmeni  Ali Osman Zor’un ağırlıklı olarak konuştuğu, daha sonra "gönüldaş" diye hitap edilen kişilerin izlemesi için yayınlanan toplantının ağırlıklı konusunun iktidar partisi ve kendilerinin hedefleri olduğu görülüyor.

MİRZABEYOĞLU’NA ATFEN HEDEFLERİNİ ANLATTI

Toplantıda Zor, Salih Mirzabeyoğlu’na atfen şunları söylüyor. "Mirzabeyoğlu size dünyayı fethe mecbursunuz diyordu. İslam dünyasını toparladıktan sonra tüm dünyayı fetihtir misyonumuz.. İslam inkilabını gerçekleştirip iktidarı fethetmektir misyomuz"

VİDEO KONFERANSLI TOPLANTIDA AK PARTİ ELEŞTİRİSİ

Ali Osman Zor’un video konferansla bir başka ildeki takipçilere canlı yayınla aktarıldığı konuşmasının önemli bir bölümünün AK Parti’ye yönelik eleştiriler olduğu görülüyor. "Bu iktidar müslümanların, İBDA’nın kan, can pahasına verdikleri mücadelenin neticesidir.. Bu devrimimizin 1. aşamasıdır ve bitmiştir" diye başladığı konuşmasının devamında da şunları söylüyor;

"20 yıldır cezaevinde yatan arkadaşlarımız var bizim.. Hangi AKP’den bahsediyorsunuz, neyin mücadelesini vermiş.. Uluslararası güçlerin desteğinde iktidara gelmiş bir yapılanmadan bahsediyoruz.. Bugün 4-5 milyon müslümanın katledilmesine sebep oldu.. Ortadoğu projesinin eş başkanı değil miydi bu?.. Ortada Somali, Irak, Suriye... Hırsızlık, yolsuzluk almış gitmiş..."

ERDİŞ, ERDOĞAN’LA GÖRÜŞMESİYLE GÜNDEME GELDİ

15 mart günü, yani dergide bombanın patlamasından 10 gün önce  takipçilere açılan bu görüntülerde Salih İzzet Erdiş’ten (Salih Mirzabeyoğlu) sık sık bahsedildiği görülüyor.

Salih İzzet Erdiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la 29 Kasım 2014 günü Haliç Kongre Merkezi’nde 20 dakika süren bir görüşme yapmıştı. Daha sonra kamuoyuna açıklanan görüşme talebinin Mirzabeyoğlu’ndan geldiği, görüşmenin nezaket ziyareti çerçevesinde yapıldığı, cezaevinden tahliye olduğu gün Erdoğan’dan gelen "geçmiş olsun" telefonuna da "teşekkür" anlamı taşıdığı belirtilmişti.

İBDA-C  ÖRGÜTÜNÜN LİDERİ SUÇLAMASI. METRİS CEZAEVİ İSYANI

Erdiş, İBDA-C Terör Örgütü Lideri olduğu iddiasıyla 1998’de gözaltına alınıp tutuklanmış ve hüküm giymişti.  Kamuoyunda "Salih Mirzabeyoğlu" olarak tanınan Salih İzzet Erdiş’in adı 1999’da Metris Cezaevi’ndeki olaylar sırasında da duyuldu.  "hükümlü veya tutukluların ayaklanması" ile "kasten yangın çıkarma" suçlarından yargılandı ve mahkum oldu.

Daha sonra mahkeme İBDA/C davasından hüküm giyen Erdiş’in yeniden yargılanmasına ilişkin talebini kabule değer gördü, tutuklulukta ve infazda geçirdiği süreyi de dikkate alarak, 22 Temmuz 2014’te tahliyesine karar verdi..

ADI DUYULMAMIŞ BİR ÖRGÜT ÜSTLENDİ

Bu arada, Adımlar dergisine yapılan bombalı saldırıyı 'Halk Savunma Birliği' isimli grup üstlendi. Kuruluşlarını 19 Mart'ta Twitter 'da duyuran 'Halk Savunma Birliği' yine Twitter hesaplarından yaptıkları açıklamada "Adımlar Dergisi, katliamları meşrulaştırması nedeniyle cezalandırılmıştır. Söylemlerin devam etmesi halinde eylemlerimiz de devam edecektir. Halka karşı katliamcıları savunmak suçtur! Devrimcilere yönelik her adım cezasız kalmayacaktır. Halkımızın bilgisine sunarız" ifadelerini kullanıldı.

KURULUŞUNU 19 MART'TA İLAN ETMİŞTİ


Kuruluşunu 19 Mart 2015'te Twitter üzerinden yaptıkları açıklamayla duyuran Halk Savunma Birliği adlı grubun kökeni, nasıl bir yapısı olduğu bilinmiyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: İETT otobüsü Beşiktaş'ta kaza yaptı: 1 kişi hayatını kaybetti