DEÜ Covid izlem merkezinin bulgularını açıkladı

DEÜ Covid izlem merkezinin bulgularını açıkladı

DEÜ Covid izlem merkezinin bulgularını açıkladı

17 Haziran 2021, Perşembe 11:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

DOKUZ Eylül Üniversitesi (DEÜ) Covid İzlem Merkezi'nde yürütülen çalışmalarla ilgili konuşan Başhekim Prof. Dr. Semih Küçükgüçlü, Mart 2020'den bu yana 11 bin 500 arama gerçekleştirdiklerini söyledi. Covid-19 sonrası hastaların genel durumunu takip ettiklerini anlatan Küçükgüçlü, kısıtlamaların ardından poliklinik başvurularında yaşanabilecek yoğunluk için planlamalarını da tamamladıklarını söyledi.

DEÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde kurulan Covid İzlem Merkezi, hastanede tanı alan hastaların takibi üzerinden belirlediği rakamları açıkladı. DEÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde Mart 2020'den Haziran 2021'ye kadar 10 bin 156 hastanın Covid 19 tanısı aldığını belirten Başhekim Prof. Dr. Semih Küçükgüçlü, hastaları 1, 3 ve 6'ncı aylarda telefonla arayarak izlemlerini yaptıklarını söyledi. Küçükgüçlü, hasta aramalarına geçen 11 Ocak'ta başladıklarını belirterek, "Haziran ayına kadar yaklaşık 11 bin 500 arama yaptık. Genel olarak hastaların şikayetlerinin devam edip etmediği, Covıd 19 sonrası ek hastalıklarının ortaya çıkıp çıkmadığını, hastalık sonrası sağlık hizmeti başvurusu olup olmadığını soruyoruz ve iyileşme durumlarını kontrol ediyoruz. Hastalığın tanısının konulmasından sonra bir ay geçmiş olmasına rağmen hastaların yaklaşık yüzde 40'ında şikayetlerin devam ettiğini gördük. En sık devam eden şikayetler çabuk yorulma, kas-eklem ağrıları ve halsizlik. Üçüncü ayda hala devam eden ortalama şikayet sayısı 2 olarak belirlendi.  Yine üçüncü ay itibariyle hastaların yüzde 4'ünde koku kaybı, yüzde 2.5'unda tat kaybı hala devam ediyor. Üçüncü ay itibariyle hastalarımızın yüzde 75'i tamamen iyileştiğini, yüzde 24'ü kısmen iyileştiğini, yüzde1'i ise iyileşmediğini belirtiyor. Hastaların yüzde 4.5'i Covid 19 sonrası yeni hastalıklarının ortaya çıktığını belirtiyor. Hastaların yüzde 32'si 3 ay içinde bir sağlık kurumuna başvurmuşlar. Bu başvuruların yüzde 35'i yine Covid 19'a bağlı komplikasyonlar nedeniyle olmuş. En çok başvurulan kliniklerin başında Acil Servis, Göğüs hastalıkları, Dahiliye, Aile Hekimliği ve Kardiyoloji Klinikleri bulunuyor" diye konuştu.

DEÜ Hastanesi'nde yeni tanı konan hasta sayısında nisanın 3’ncü haftasındaki zirveden sonra düşüş başladığını, mayısın son haftası itibariyle günlük yeni saptanan hasta sayısının ise 10'un altına indiğini belirten Küçükgüçlü, "Aşılamanın artmasıyla birlikte hasta sayısında ve ölümlerde azalma bekliyoruz. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2 Haziran itibariyle İzmir'de 2 doz aşı uygulanan kişi sayısı yaklaşık 880 bin kişidir. Nüfusa göre aşılama oranı yaklaşık yüzde 20'dir. Salgının kontrol altına alınabilmesi için toplumda bağışıklama oranının yüzde 60-70'lere çıkarılması gerekmektedir. Hastanemize başvuran hastalar arasında yeni saptanmış Covid 19 hasta sayısının haftalık seyri, ülkemizin son 3 ay içindeki seyri ile benzerdir. Bunda toplumda virüs yayılımının azalmış olması önemli bir etkendir" dedi.

HAZIRLIKLAR TAMAM

Kademeli normalleşme ile poliklinik başvurularının artmasının kaçınılmaz olduğunu söyleyen Prof. Dr. Semih Küçükgüçlü, kronik hastalıklar olan kanser, diyabet gibi hastalıkların izlemleri, kontrolleri salgının alevlenmesi sırasında ertelendiğini hatırlattı. Küçükgüçlü konuşmasını şöyle tamamladı:

“Kısıtlamaların kalkmasıyla ertelenen sağlık sorunları nedeniyle başvurular artabilir. Hastanemizde bu konuda gerekli hazırlıklarımızı tamamladık. İyileşmediğini düşünen kişiler ya da şikayetleri devam eden hastalarımızın ilgili branşlara yönlendirilmesi konusunda da çalışmalarımız sürüyor. Yeni ortaya çıkan hastalıkların Covid 19 ile bağlantılı olup olmadığının araştırılması gerekir. Depresyon ve benzeri ruh sağlığı konusunda etkilendiğini düşünenlere yönelik de bir destek planı oluşturuyoruz. Bu nokta da hastanelerde bir yoğunluk oluşması beklenebilir. Ancak belirttiğimiz gibi oluşacak yoğunluğa uygun şekilde planlamalarımızı gerçekleştirdik"

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İzmir Cumhuriyet Bayramı'na hazır