Dev anlaşmada işlem tamam!

Nokia ve Samsung arasındaki yeni anlaşma, her iki deve de rahat bir nefes aldıracak!

06 Kasım 2013, Çarşamba 17:30
A A
Dev anlaşmada işlem tamam!

Nokia, kendisine ait olan ve bir süredir Samsung'un da kullandığı pek çok telefon teknolojisinin lisans kullanım süresini 5 yıl uzattığını duyurdu. Şirketin, yenilenen bu lisans anlaşması sonunda Samsung'tan yüklü bir ücret aldığı söyleniyor.

Samsung'un halihazırda kullanmakta olduğu lisansın süresi Ocak ayında bitiyordu. Ancak lisansı 5 yıl daha kullanmak üzere Nokia ile anlaşan Samsung, böylece Nokia telefonlarının sahibi olan Microsoft ile Nokia lisanslarını kullanarak rekabet edecek. Elinde çok sayıda teknoloji patenti bulunan Nokia ise, bu patentlerin satışından yılda 500 milyon Euro gelir sağlıyor.

Anlaşmanın duyurulmasından sonra Nokia'nın hisseleri de yüzde 1.1 oranında değer kazandı. Bir zamanların lider telefon üreticisi Nokia, görünüşe göre Lumia cihazlarının yanında, yeni geliştireceği teknolojiler sayesinde de mobil hayatımızın önemli bir parçası olmaya devam edecek...

 

Resimlerle: Patenti alınan en "garip" icatlarKaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.